Bajki są krótkie. Ten styl literacki daje mi większe możliwości w dzisiejszym świecie, niż inne tj. powieść i baśń. Niestety mój plan pracy wypracowany i zaplanowany legł w gruzach i należy go przebudować do fundamentów. Oprócz czynników zewnętrznych, są także czynniki wewnętrzne. Do nich możemy zaliczyć moją nieopanowaną chęć słuchania, na żywo lub martwo, jakiś ludzi z którymi mnie wiążą różnice i równości wobec pewnych spraw.
Jak wiadomo jedną z takich osób jest p. Gabriel Maciejewski vel Coryllus (za tą reklamę powinien mi chyba coś dorzucać do mojego skromnego budżetu?). Coryllus jak zwykle coś musiał palnąć, czy to w słowie żywym, czy pisanym. Palnął tak bardzo, że mnie to rozzłościło i musiałem dać ujście mojej grafomanii. Powiedział dwa zdania, cytuję z pamięci więc mogą się powierzchniowo różnić od oryginału: "Kościół miał tanią żywność, herezja miała przemysł" i "Na herezje oksytańską, Kościół miał odpowiedzieć w postaci zakonów św. Dominika i św. Franciszka". Pierwsze zdanie jest jak najbardziej prawdziwe, natomiast drugie jest kaleką. W tym drugim zdaniu brakuje jednego, a mianowicie Cystersów. Zakon Cystersów powstaje w tym samym czasie kiedy jest przedwiośnie katarskie. O ile zakon św. Dominika został powołany by rozbić doktrynę albigensów, a zakon św. Franciszka w celu zagospodarowania połaci biedy, czyli uchronienia biednych przed złapaniem w sidła bezmyślnej i niewolniczej pracy na rzecz złych ludzi, to Cystersi byli powołani by przejąć i ocalić przemysł, czyli jak później się okazało budżet herezji oksytańskiej.
Bajki muszą być krótkie. Jak to Cystersi przejęli i rozwinęli przemysł podam na dwóch przykładach. Mamy miasto Wąchock, aktualnie znajduję się w woj. świętokrzyskim. W XII w. przybyli do tego miasta biali mnisi, zakładjąc swój klasztor. Jak podaje nam wikipedia, przyczynili się oni do takiego rozwoju przemysłu (przez zakładanie kopalń i zakładów metalowych) w Wąchocku i okolicach, że w roku 1500 na terenie miasta były aż 22 kuźnie (czyli wielkie przedsiębiorstwa hutnicze) na ponad 280 w całej Koronie. Druga gawęda, opowiedziana mi przez osobę która się zna na historii klasztorów cysterskich i przemysłu ciężkiego lepiej niż ja, dotyczy Cystersów na terenie Anglii. Opactwa te na początku XVI w. tak wyspecjalizowały się i pogłębiły naukę w przemyśle ciężkim (w innych także), że zbudowały Wielkie Piece Hutnicze, dorównujące jakościowo i sprawnościowo nawet dzisiejszym, że ta osoba opowiadając mi o nich, powiedział że Byśmy mieli Wielką Rewolucje Przemysłową trzy wieki wcześniej, a w wieku XVIII byłyby komputery lub coś jeszcze bardziej technologicznego, jednak Anglikom zachciało się Supremacji Henryka VIII i zniszczenia wszystkich klasztorów, w tym opactw Cystersów.
Precz z supremacją.
"W ostatecznym rozrachunku nie będzie ważne, czy pisaliśmy dobrze czy kiepsko, czy walczyliśmy szpadą czy cepem, ważne będzie po której stronie walczyliśmy." i "Gdyby ludzie myśleli niezależnie - to jest, niezależnie od innych ludzi - każdy zaczynałby rozumować zawsze od początku i docierał prawdopodobnie tam, gdzie dotarł przed nim jego ojciec. Postęp, o ile w ogóle istnieje, musi oznaczać wnikliwe studia nad przeszłością i przejęcie całego jej dziedzictwa." G. K. Chesterton "To co wiem, już mi w pełni wystarczy. Jesteśmy w strasznym stanie. To co oni z nami zrobili, i to cośmy ze sobą pozwolili zrobić, woła o pomstę do Nieba. Mam nadzieję, że Pan Bóg jest naprawdę nieskończenie wyrozumiały." Krzysztof Osiejuk „Jeśli chcecie mnie obrazić, to nazywajcie mnie dziennikarzem” Ja
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura