W zeszłym tygodniu miały miejsce dwa wydarzenia w mediach, które pozornie nic ze sobą nie łączy. Wydarzeniem przynajmniej medialny była sprawa 16 milionów złotych, które w ramach poprawek budżetowych przekazano na budowę muzeum Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej. Wielkim oburzeniem zawrzały osoby związane z lewicowo-liberalnym światopoglądem, przeciwne jakimkolwiek związkom Kościoła z państwem. Miano złożyć zawiadomienie do prokuratury, powstało wydarzenie na Facebook-u promujące protest pod Sejmem i na 30 tys. deklarujących poparcie w sobotę stawiło się pod Sejmem sto do czterystu osób. Jak widać, jak to mawiają młodzi głowy nie urywa. Ale to nie o to chodzi. (tekst jest przedświąteczny ukazał się 23.12)
Padają oskarżenia, że państwo ma na co wydawać pieniądze, Kościół jest nienapasiony, że państwa nie stać na finansowanie miejsc kultu, lepiej budować żłobki i przedszkola. Państwo ma być neutralne światopoglądowo mimo, że sam protest neutralnym ciężko nazwać, ale to drobiazg, o którym nie będziemy również dywagować. Świeckość państwa podobno jest wartością i modelem, ku któremu powinniśmy zmierzać. Niektórym środowiskom, których oczywistym ojcem ideowym jest Adam Michnik ciężko się pogodzić z tym, że Kościół ma swoją pozycję w tym kraju, więc z zapałem godnym lepszej sprawy postponują go i wartości jakie głosi. Tak patrzę na to podważanie tej roli, słów głoszonych w Ewangelii i z drugiej strony … widzę parę nastolatków – morderców, którzy z zimną krwią po obejrzeniu filmu zaplanowali i zrealizowali plan morderstwa rodziców chłopca. Zupełnie bez emocji, bez empatii …
Tak widzę, tę parę morderców jeszcze dzieci, i patrzę na te minione 25 lat, w ciągu których są środowiska, które robiły wiele by Polakom Kościół obrzydzić. Czytam o tych 16 milionach złotych, kiedy posłowie wydają na przejazdy samochodami 20 mln w rok i tak sobie myślę, że być może właśnie te 16 milionów to jest właśnie ta inwestycja, której zabrakło w ciągu tych 25 lat, że właśnie zbieramy pokłosie tej polityki wypychania Kościoła z naszej przestrzeni publicznej. Wypychania pewnych wartości, rezygnacji ze spuścizny Jana Pawła II, jego dziedzictwa, którego te dzieci nie znają, a gdyby znały i tym żyły być może … ręka by im zadrżała.
Już widzę, te grona gniewu jakie w tej chwili niektórzy chcą na mnie cisnąć, ale pozwólcie Państwo dokończyć myśl i argumentację.
Ja wiem, że są tacy co uważają, że nie powinniśmy się uczyć ani etyki, ani religii, ba nawet filozofia jest podejrzana. Opium dla mas. Są tacy co podnoszą naukę fizyki, biologii, chemii wręcz do rangi … religii. Wszystko chcą tłumaczyć naukowo, zupełnie ignorując sferę ducha i wartości, dając namiastkę czegoś co określają mianem praw człowieka. Praw, które człowiek sam ma władzę ustanawiać, zmieniać i je kształtować według własnego widzimisię. Święta zasada egoizmu, kultu … człowieka. Czyż te dzieci nie ustanowiły właśnie własnych zasad?!
Zestawiając te dwa wydarzenia wydaje mi się, że uszczelki w społeczeństwie powyrywało. Gdzieś gubimy w tym pędzie, w Polsce, którą kształtujemy wrażliwość i empatię. Gubimy zasady, etykę i moralność. Wzrasta fala samobójstw, przybywa ludzi zagubionych, którzy nie mogą się odnaleźć w tym wszystkim. Może dlatego, że właśnie nie inwestowaliśmy w takie dzieła jak muzeum Jana Pawła II, nie inwestowaliśmy w dobre wzorce, zasady moralne, a skupiliśmy się na czystym materializmie, doganianiu gospodarczym mitycznego Zachodu. Mówiono ludziom Ty jesteś alfą i omegą, Ty decydujesz o tym co chcesz robić, Ty decydujesz co dobre, a co złe, to Ty jesteś pępkiem wszechświata, to Tobie należy się wszystko, możesz zrobić wszystko co chcesz. Ale życie bywa bardziej przewrotne i czasami w najmniej odpowiednim dla nas momencie uświadamia nam, że nie tylko TY się liczysz i nie tylko TY jesteś na świecie.
Jak patrzę na te przypadki jak z tymi dzieciakami czy to podpalenie urzędniczek to wydaje mi się, że może właśnie za mało zainwestowaliśmy w kulturę, etykę, religię, filozofię. Są tacy co być może uważają, że ludzie nie muszą znać myśli św. Tomasza z Akwinu, Nietzschego, Sokratesa, Platona, Leszka Kołakowskiego, czy Jana Pawła II, a przecież ta różnorodność pokazuje, że myśl ewoluuje, są różne poglądy i sposoby myślenia, to uczy szacunku. Uczy wartości innych niż pieniądz i egoizm. Wiem, Kościół też popełnia błędy, jesteśmy ludźmi nie jesteśmy doskonali. Kościół to tylko ludzie, grzeszni jak ja czy Ty, ale wyznający pewne uniwersalne wartości, które są wartościami, nie przez to czy ludzie i hierarchia ich przestrzegają, ale przez to, że są i na nich opierając się można budować dobro. Są prawdziwe, sprawdzone przez wieki i tego nie powinno się zaprzepaścić, ani podważać. Jeżeli ludzie Kościoła błądzą, trzeba to naprawić, poprawić, winnych ukarać ale nie niszczyć, postponować, potępiać w czambuł i odrzucać. Nie można zaganiać Kościoła do narożnika, tak żeby jego przedstawiciele jak np. abp Nycz wręcz wycofywali się z zajmowania stanowiska czy napominania. Jeżeli komuś wiara nie jest potrzebna, to być może komuś innemu jest niezbędna i to należałoby szanować. A niestety takie proste konstrukty myślowe często są dokonywane.
Polacy nie powinni chodzić od ściany do ściany. Nie wolno odrywać społeczeństwa od korzeni i jego kultury, wiary, religii jakby się las karczowało. Polacy to ani wschód – ślepe posłuszeństwo, ani zachód – zapatrzenie w siebie.
Żaden wzorzec obcy tu nie zadziała.
Mamy inną duszę inne doświadczenia narodowe niż na zachodzie i na wschodzie. Kiedy na zachodzie noszono peruki, na wschodzie brody po pas, u nas była kultura własna, szlachecka. My się zawsze wyróżnialiśmy. Żaden obcy wzorzec nie zadziałał i nie zadziała. Teraz czerpmy z tradycji różnych, z lewa i z prawa, czerpmy z wiary i niewiary, budujmy polski model postawy, państwa, tolerancji, nasz własny, unikatowy jak zawsze. Stać nas na to.
Zapraszam na:
Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej
Facebook: https://www.facebook.com/GierejMariusz
więcej innych tekstów na blogu: http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl/
PS. Kiedyś napisałem jeszcze taki tekst, który w całości również podtrzymuję: Kościół To się opłaca!
Blog autorski ze wszystkimi artykułami:
http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl Zapraszam.
FB: https://www.facebook.com/GierejMariusz
Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej
Na koniec życia chciałbym stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: Byłeś uczciwym człowiekiem.
1. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale do końca będę bronił Twojego prawa do ich głoszenia... pod warunkiem, ze Ty gwarantujesz mi dokladnie to samo prawo.
2. Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!
3. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo