Kiedy używamy terminu przemysł zwykle jakoś tak się nam kojarzy z przemysłem wydobywczym, samochodowym, stoczniowym czy np. stalowym. Brzmi to poważnie, wzniośle i … dumnie, i jakoś tak XIX wiecznie, ale to naszym politykom zupełnie nie przeszkadza, i pozostają w błogim samozadowoleniu i przeświadczeniu, że oni wiedzą lepiej co jest co.
A świat się zmienił i to jak bardzo się zmienił warto odnotować na przykładzie twardych danych, z którymi zespół poselski im. Eugeniusza Kwiatkowskiego prowadzony przez posła PiS Maksa Kraczkowskiego zderzył się 10 lipca. Szok i … niedowierzanie, że ktoś w PiS się interesuje sprawami gospodarki i mało tego chce się spotykać z przedstawicielami przedsiębiorców. Podobno zespół ten spotkał się już wcześniej z branżą m.in. samochodową, bankową i … chce słuchać przedstawicieli biznesu i ma nie skończyć się tylko na tym, że sobie pogadali. Grupa przedstawicieli sektora informatycznego była w miarę reprezentatywna. W spotkaniu z posłami wzięli udział: Michał Jaworski wiceprzewodniczący Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Tomasz Hodakowski dyr. ds. Rozwoju Sektora Publicznego Intel Poland, dyrektor Jolanta Zbiorczyk Orange Polska, Krzysztof Kowalczyk partner w HardGamma Ventures, Karol Sudnik prezes XPlus. Doskonałe wprowadzenie do całego spotkania przygotował p. Michał Jaworski, który otworzył wielu osobom oczy, gdyż mamy obecnie w Polsce do czynienia już nie z branżą ale z całym przemysłem informatycznym. Tego sformułowania będę konsekwentnie używał i tym informacjom poświęcam ten artykuł by w końcu skończyć z myśleniem o przemyśle w kategoriach XIX wiecznego siermiężnego biznesu, a politykom do notatnika polecam.
Przemysł?
Dlaczego najwyższa pora używać określania w stosunku do informatyki – przemysł. Bo po pierwsze w tej branży PRODUKUJEMY i sprzedajemy więcej niż inne gałęzie przemysłu. Dla uzmysłowienia sobie kilka liczb z 2012 roku:
To pokazuje co jest czym w polskiej gospodarce i to porównanie powinno przemawiać do wyobraźni, kiedyś mówiło się, że to budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki … być może tak było może tak jest, ale idźmy dalej …
Serce rośnie
Przemysł IT to gigantyczna liczba miejsc pracy:
Mamy swoje sukcesy w budowaniu potężnych przedsiębiorstw np. Asseco Group – firma software nr 6 w Europie! Następna firma tego typu z regiony Europy Środkowej z Czech jest na 32 miejscu. Asseco zatrudnia ponad 15 tys. osób w tym ponad 3000 osób w dziale badań i rozwoju. Dynamicznie rozwija się super nowoczesna i wymagająca dziedzina produkcji gier komputerowych. Któż nie słyszał o sukcesie takich gier jak „Wiedźmin” czy „Dead Island”? Firmy CD-Projekt Red i Techland są poważnymi graczami na tym rynku obracającymi gigantycznymi pieniędzmi. Ktoś z państwa wie ile wynosi budżet dobrej gry komputerowej?
…
100 mln złotych! To są kwoty, które przewyższają budżety wielu filmów z Hollywood, za chwilę produkcja filmowa to będzie pikuś przy tego typu produkcji, może warto przemyśleć po prostu priorytety. Tak wiem „polska szkoła filmowa” itd. , ale to nasze gry są na komputerach ludzi z całego świata, a nie nasze filmy wyjątkiem jest … Bagiński ale i on nasz Ci nie filmowców.
Z tego powodu to tu światowi liderzy z branży umieszczają coraz częściej swoje ośrodki badawczo-rozwojowe. Ale zamiast sprzyjać tym procesom u nas wciąż brak likwidacji barier zarówno, dla obcych firm jak i dla naszych, nic nie sprzyja, żeby te osiągnięcia wdrażać i rozwijać tu w kraju, niestety najczęściej są wywożone i patentowane gdzie indziej lub wykorzystywane w produkcji za granicą nie u nas. Nad przyczynami tego zjawiska warto się kiedyś zastanowić.
Państwo bogate bogactwem obywateli
Ta stara prawda zawsze aktualna, i rozmawiając tu o przemyśle informatycznym należy pamięta, że miejsca pracy tworzone w tym sektorze są to miejsca dobrze płatne i domena ludzi młodych, dynamicznych.
To statystyka, ale należy zwrócić uwagę, że bardzo często te kwoty są zaniżone, gdyż duża część tej branży prowadzi własny mikro biznes, często bierze kontrakty za granicą. Generalnie ten przemysł dostarcza państwu wielu zamożnych obywateli. Dostarcza wielu dobrze płatnych miejsc pracy również dla osób np. niepełnosprawnych, które stają się pełnymi uczestnikami życia gospodarczego i społecznego.
Wielka zmiana
Musimy też sobie uzmysłowić, że przemysł informatyczny wymusił ogromną zmianę społeczno-gospodarczą, jak wielką niech uzmysłowi to kolejna garść statystyk za 2013 rok:
Zdumiewa dynamika tych procesów i ich rozprzestrzenienie, gdzie zacierają się błyskawicznie różnice między miastem i wsią, a dzieci nie są czynnikiem hamującym(koszty życia) ale wręcz stymulującym korzystanie z technologii. Również podział na „zacofany” wschód i resztę kraju okazuje się bzdurą. Vide tabela poniżej:
Jeszcze nie tak dawno nie było Internetu … pamiętam to! (jakże jestem już stary!) ale spróbujcie sobie teraz wyobrazić kilka czynności, które kiedyś robiliśmy bez użycia Internetu np. poszukiwanie pracy, nieruchomości, odrabianie prac domowych, uprawianie polityki bez Twittera czy Facebooka. Wiele rzeczy możemy jeszcze wciąż robić analogowo, ale … dla klienta jest drożej i bardziej uciążliwie. Owszem można analogowo kupić bilet na imprezę, ubrania, książki, pójść do biura podróży i kupić wyjazd wakacyjny czy bilet lotniczy, wypełnić w banku blankiet długopisem i wysłać przelew tylko … po co na to tracić czas, jak to jest na wyciągnięcia ręki do komputera. Tej zmiany się nie uda powstrzymać nawet takimi protestami jak w Londynie, Paryżu, Madrycie czy Berlinie kiedy to taksówkarze strajkowali przeciwko systemowi Uber łączącemu kierowców z pasażerami, którzy chcą sobie zbić koszty podróży. To jest zmiana prawie w każdej dziedzinie życia, a ile jeszcze przed nami: drony jako kurierzy, drukowanie przedmiotów codziennego użytku w drukarkach 3D i wielu rzeczy o jakich nawet nie pomyśleliśmy jeszcze. Na tym będzie się robiło prawdziwe pieniądze w przyszłości i to jest pole do popisu dla państwa … by stworzyć warunki do szybkiej absorbcji tych zmian w społeczeństwie, bo to może nam zapewnić przewagę w globalnym wyścigu jako państwu i narodowi.
Nadzieja umiera ostatnia
Jak widać ten przemysł jest taką "zakałą" świata. Świata naszych elit polityczno-gospodarczych, bo jego analogowi przedstawiciele nie rozumieją jak bardzo świat musi się stać elastyczny, gotowy na przyjęcie nowości. Jak bardzo my musimy być gotowi na zmianę. Problemy się stają coraz bardziej palące i napięcia rosną między innymi z tego powodu, że decyzje podejmują często ludzie żyjący dalej w analogowej rzeczywistości. To oni stworzyli państwa, których prawo, urzędnicy, systemy polityczne i oni sami często są z innej czasoprzestrzeni. Nie nadążają za zmianami i próbują blokować je nie rozumiejąc tego, że nie da się powstrzymać rzeki machając do niej i krzycząc: „Hej, tak nie wolno, nie tak, nie tędy!”. Owszem możemy ciągle wracać do tego co minione, zajmować się górnictwem, hutnictwem, słuchać wrzaskliwych związków zawodowych, które nie przystają do rzeczywistości ale to jest jakby życie wspomnieniami. Potrzebujemy zmiany nie tylko pokoleniowej, o której często piszę ale i zmiany w percepcji czym jest państwo jakim ma być mechanizmem, jak zarządzanym. Jak ma być tworzone prawo, jakie rozwiązania stosować, by nie ugrzęzło we własnej bezwładności i nie było sparaliżowane niemożnością, bo inaczej staje się ciałem obcym dla tkanki społecznej. Staje się obce obywatelom i nie spełnia ich oczekiwań. Postęp nas tak czy inaczej dopadnie, ważne żebyśmy przyjęli go z otwartymi rękami i otwartymi umysłami, a być może przyszłość zaoferuje nam więcej niż byliśmy w stanie sobie wyobrazić, bo stać nas na naprawdę wielkie rzeczy.
Zapraszam na:
Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej
Facebook: https://www.facebook.com/GierejMariusz
więcej innych tekstów na blogu: http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl/
Blog autorski ze wszystkimi artykułami:
http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl Zapraszam.
FB: https://www.facebook.com/GierejMariusz
Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej
Na koniec życia chciałbym stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: Byłeś uczciwym człowiekiem.
1. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale do końca będę bronił Twojego prawa do ich głoszenia... pod warunkiem, ze Ty gwarantujesz mi dokladnie to samo prawo.
2. Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!
3. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka