Mariusz Gierej Mariusz Gierej
414
BLOG

Cień Jana Pawła II nad Watykanem

Mariusz Gierej Mariusz Gierej Polityka Obserwuj notkę 1

Tytuł jest prowokacyjny, ale w świetle tych rozważań, które tutaj czynię, sprawa wygląda na zaplanowaną jeszcze za życia naszego Papieża Jana Pawła II - reformę Kościoła Katolickiego i Kurii Rzymskiej przez wielu uznawanej za stajnię Augiasza Kościoła Katolickiego i źródło problemów Kościoła. Piszę to jako katolik, świadom kontrowersji jakie może budzić ten wpis. Cień to na użytek wszystkich, którzy życzą KK jak najgorzej, dla nas wierzących to Duch, bo przecież wszystko mogło się potoczyć ... inaczej.

Na trop tych rozważań naprowadziło mnie powyższe zdjęcie. W internecie krążące jako 3 papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Podobno już zostało to zdementowane niemniej jest bardzo inspirujące może coś jest na rzeczy ... ocenić musicie sami. Historia świat jest wręcz utkana ... "spiskami".

Pontyfikat JPII

Kompletne zaskoczenie kiedy 16 października 1978 roku padły słowa Habemus Papam przerodziło się w szok w krajach komunistycznych kiedy papieżem został kardynał Wojtyła z ... "dalekiego kraju". Pontyfikat Jana Pawła II stał się jednym z najdłużej trwających pontyfikatów w kościele katolickim trwał 26 lat 5 miesięcy 17 dni. I nie chcę tu omawiać całego pontyfikatu, który można sobie przeczytać gdziekolwiek choćby w Wikipedii, skupię się tylko na 4 kwestiach.

  1. Papież przełomu, którego połowa pontyfikatu upłynęła w cieniu walki z wielkim złem nieludzkiego komunizmu. Starcie to wymagało wyjątkowej jedności Kościoła i temu celowi w dużej mierze była podporządkowana pierwsza połowa pontyfikatu Jana Pawła II. Cel ten spychał chyba sporo rzeczy na bok i miał swoje konsekwencje w postaci umocnienia się różnego rodzaju nazwijmy to "dziwnych" frakcji w Kościele.
  2. Drugim ważkim elementem pontyfikatu było, uporanie się z teorią relatywizmu moralnego święcącego triumfy w tym czasie.
  3. Kolejny ważki czynnik to ... długość pontyfikatu trwającego ponad jedno pokolenie. Co zaowocowało tym, że na kolejnym konklawe w 2005 roku spośród elektorów wybierających kolejnego papieża, aż 114 zostało mianowanych przez Jana Pawła II, a tylko 3 przez Pawła VI. Spośród tych 114 elektorów mianowanych przez JPII spora część tych nominacji to był "koszt" zachowania jedności Kościoła na rzecz walki z komunizmem, ale większość to był osobisty wybór takich osobowości.
  4. Nawarstwienie się problemów i ich potęgowanie w łonie Kościoła głównie hierarchii. JPII nie był ślepy dostrzegał te problemy. Skandale pedofilskie, skandale finansowe wstrząsać zaczęły Kościołem pod koniec jego pontyfikatu, gdy wykorzystywano mam wrażenie słabość fizyczną naszego papieża.

Pytanie kluczowe czy JPII wiedział o problemach? Czy był w stanie je w krótkim czasie u zmierzchu swojego pontyfikatu schorowany i osłabiony naprawić? Jak to zrobić? I czy można było to zrobić szybko bez szkody dla jedności Kościoła? To są kluczowe pytania z końcówki tego bogatego, długiego i skomplikowanego pontyfikatu przypadającego nie tylko na zmierzch komunizmu, przełom wieków ale i również na okres ogromnych zmian społecznych.

Postawię tezę ... wokół, której potoczy się dalsza część tego wpisu.

Dalsza część na www.mpolska24.pl

Blog autorski ze wszystkimi artykułami: http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl Zapraszam. FB: https://www.facebook.com/GierejMariusz Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej Na koniec życia chciałbym stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: Byłeś uczciwym człowiekiem. 1. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale do końca będę bronił Twojego prawa do ich głoszenia... pod warunkiem, ze Ty gwarantujesz mi dokladnie to samo prawo. 2. Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania! 3. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka