www.sxc.hu
www.sxc.hu
Mariusz Gierej Mariusz Gierej
239
BLOG

Źródła deficytu Wolności Gospodarczej

Mariusz Gierej Mariusz Gierej Gospodarka Obserwuj notkę 1

W poprzednią sobotę miałem przyjemność wziąć udział w Kongresie Republikańskim organizowanym przez Fundację Republikańską. Jako przedsiębiorca najbardziej czekałem na panel: Czy w Polsce panuje Wolność Gospodarcza?(specjalnie piszę z wielkiej litery, bo to wielka rzeczy). Sam panel sympatyczny, były anegdoty, kilka konkretów, byli „ułożeni” prawnicy w osobie prezesa Fundacji Przemysława Wiplera, Pawła Gruzy eksperta Fundacji, ministra Mirosława Barszcza, był senator Grzegorz Czelej (jako przedsiębiorca(?!)), był „technokratyczny” ;-) Tomasz Urbaś, prowadził Grzegorz Cydejko z "Forbes". W niedzielę przyszła jednak refleksja. I jako drobny przedsiębiorca, ten szaraczek, który znajduje się prawie na końcu „pieniężnego łańcucha pokarmowego”, zdałem sobie sprawę iż uczestnicy panelu skupili się w zasadzie na jednym zagadnieniu, że ograniczenia wolności gospodarczej wynikają głównie z nadmiaru urzędników, bezwładu polityków i oczywiście konstatacją tego było stwierdzenie, że wolność została ograniczona. Panel pozostawił wielki niedosyt i jest jednak chyba tak jak pisałem pod tekstem Cezarego Mecha: „Syty chyba nigdy nie zrozumie głodnego”.

Nie wiem czy uczestnicy panelu nie zdają sobie sprawy ze źródeł braku wolności i mechanizmów jakie tym rządzą, czy boją się o tym mówić, czy nie chcą, czy brak im praktyki, czy obracają się jedynie w kręgu dużego biznesu, czy też może formuła spotkania powinna być inna, może myśl przewodnia panelu powinna być inna. Nie wnikam. Zabrakło mi na panelu rzeczowej analizy i zapytania o źródła tego ograniczania wolności gospodarczej, bo że jej nie ma to wszyscy wiemy. Padły tak naprawdę truizmy ale i to nie do końca w zgodzie z brutalną rzeczywistością dnia codziennego małego i średniego biznesu.
Jeżeli chcemy by w Polsce było naprawdę lepiej to NAPRAWDĘ musimy znieść bariery dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, gdyż tylko z niej mogą się narodzić wielkie polskie firmy w przyszłości. Tylko z nich narodzą się wielkie polskie korporacje. Skąd mają się te polskie firmy wziąć jak nie z małego biznesu? Zanim zaczniemy szukać recept może warto na chwilę pochylić się nad przyczynami, bo że Wolności Gospodarczej nie mamy to parafrazując klasyka widać, słychać i czuć.

Postaram się w punktach w miarę możliwości ująć wg mnie główne przyczyny ograniczania wolności gospodarczej i wiem, że wielu ludziom nie będzie w smak to co napiszę. Skupię się na sprawie źródeł ograniczania wolnej przedsiębiorczości. W kolejnym artykule postaram się opisać jakie mechanizmy są wykorzystywane do tego celu.
Podaję konkretne punkty dopiero poniżej macie Państwo „dla cierpliwych” rozwinięcie poszczególnych punktów wraz paroma słowami mojego komentarza, gdyż wyszło tego bardzo, bardzo dużo tekstu, a nie chcę go dzielić na fragmenty.
Najważniejsze przyczyny i źródła braku wolności gospodarczej okiem drobnego przedsiębiorcy:

  1. Brak elementarnej wiedzy i praktyki osób, które odpowiadają za tworzenie prawa i mechanizmów ekonomicznych w obszarze małej przedsiębiorczości
  2. Rozwój aparatu urzędniczego, mentalność urzędników.
  3. POLITYCY
    1. Bieżące potrzeby polityczne czyli zapotrzebowanie na SUKCES, klasyczny PR.
    2. Klientyzm polityczny wobec obcych państw.
    3. Klientyzm polityczny i mechanizmy KORUPCYJNE w obrębie działania polityków i partii politycznych.
    4. System polityczny, ordynacja wyborcza i sposób finansowania partii politycznych.
    5. Brak wizji dla Polski.
  4. Media
  5. Brak poszanowania prawa przez urzędy.
  6. Sądy i dostęp do usług prawnych.
  7. Potrzeby budżetowe państwa.
  8. Interesy, egoizmy i brak moralności poszczególnych osób i grup zawodowych.
  9. Winni tego stanu rzeczy są sami ... przedsiębiorcy i ich bierność.
  10. Nieprzyjazny i wręcz gangsterski system bankowy.
  11. Regulacje Unii Europejskiej i dopłaty unijne.
  12. Prawo patentowe.

Podsumowanie

 

  1. Brak elementarnej wiedzy i praktyki osób, które odpowiadają za tworzenie prawa i mechanizmów ekonomicznych w obszarze małej przedsiębiorczości.
    To jest kamyczek do ogródka naszych profesorów i ekonomistów. Dla ilustracji mojego stwierdzenia drobna anegdota. Miałem w swoim życiu pewien epizod związany z Ministerstwem Gospodarki, w 2002-2003 roku szkoliłem kadrę kierowniczą tego ministerstwa za czasów jak Hausner przygotowywał swój plan. Szczególnym zbiegiem okoliczności trafiłem do jednej Pani Profesor mniejsza o nazwiska. Starsza osoba, nie wiem czy już jest na emeryturze czy jeszcze jest aktywna zawodowo. Pracowała nad pakietem ułatwień dla małego biznesu otoczona studentami noszącymi teczki ;-) (kto był studentem wie o co chodzi – ludziki od najczarniejszej roboty). W trakcie jednego ze spotkań wyszło na to, że od dawna prowadzę firmę i o dziwo(!!!) Pani profesor chciała wiedzieć co takim mikro przedsiębiorstwom jak wtedy moje było najbardziej przeszkadza. Przegadaliśmy pół czasu przeznaczonego na szkolenie o barierach i idiotyzmach naszego dnia codziennego.
    Pani profesor pracowała nad pakietem ułatwień dotyczącym drobnej przedsiębiorczości, kiedy nigdy wcześniej nie prowadziła działalności ani nie obracała się nawet w kręgu osób, które mogły jej przekazać swoje uwagi. Wniosek. Zupełne oderwanie „elit” naukowych od realiów gospodarczych i zupełny brak zrozumienia dla małego biznesu. Aczkolwiek na marginesie muszę przyznać, że z wielkim zdumieniem znalazłem ślad naszej rozmowy, w ustawach podatkowych właśnie przeforsowanych wtedy przez Hausnera. Pamiętam, że zwróciłem w rozmowie uwagę na kompletny nonsens płacenia zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy, gdyż powoduje to, że przedsiębiorstwa nie mogą prowadzić inwestycji z własnych środków ale muszą posiłkować się kredytami, co obniża ich konkurencyjność.Propozycja rocznego rozliczania podatku dla chętnych, tak jak to jest w innych krajach. Rok nie przeszedł. Ale mamy możliwość płacenia zaliczek na podatek dochodowy co trzy miesiące. Rok to było za dużo ;-) to pachniało rewolucją, przecież bankierzy by mniej z nas doili, ale dobre i to. Na bezrybiu i rak ryba, a w UE to i nawet ślimak się załapał ;-). Osoby, które najczęściej rozpoczynają pracę nad tymi zagadnieniami, są TEORETYKAMI, i najczęściej zupełnie oderwanymi od praktyki i rzeczywistości. I nie wyciągam tego wniosku na jednostkowej opisanej powyżej anegdocie. (powrót do listy)
     
  2. Rozwój aparatu urzędniczego, mentalność urzędników.
    Na Kongresie to zostało przedstawione w zasadzie jako jedna z głównych przyczyn ograniczenia wolności gospodarczej. I wałkowane w zasadzie przez cały panel.
    Ja rozumiem wzrost ilości urzędników z 120 tys. do 400 tys. Tylko czy wszystkiemu winni są urzędnicy? Czy urzędnicy są winni wzrostowi ilości przepisów? Moim nie jest to takie jednoznaczne.  Owszem jest tak, że urzędnicy aby uzasadnić swoje istnienie co nieco czasami coś wymyślą. Aczkolwiek w naszych urzędnikach jest pewien dualizm zachowań, a znam to środowisko dosyć dobrze. Z jednej strony urzędnik najchętniej by wykonywał swoje obowiązki (podkreślam obowiązki) i chciał by się od niego odczepili (aczkolwiek są i tacy, którzy chętnie by coś pożytecznego robili dla Polski – naprawdę są tacy) z drugiej strony walczy w nim potrzeba bycia „ważnym”, bycia „kimś”. Ot, takie to zwyczajnie ludzkie, bo wyobraźcie sobie urzędnicy to też ludzie. Oczywiście w tak dużej grupie ludzi jest cała masa różnych osobników, również takich co dla swoich partykularnych interesów wykorzystują swoje stanowiska. Oba te zachowania powodują, że urzędnik wykonuje obowiązki od kreski do kreski, a z drugiej strony jak ma pewną dowolność interpretacji i terminów to wykorzystuje to i trzyma delikwenta np. przy pozwoleniach na budowę tak długo jak to tylko wynika z przepisów. Taka mentalność. Czy urzędnicy odpowiadają za to jakie jest to prawo? Zadam pytanie. Kto z Was drodzy czytelnicy zna choć jedną ustawę, która została wymyślona w swojej istocie przez urzędników, a politycy bezwiednie jak te barany na nią się zgodzili? Ja nie znam takiego przypadku. Urzędnik, bez „prikazu” z góry nawet palcem nie kiwnie. Chyba, że są to poziomy dyrektorskie lub radcowskie gdzie ... mogą reprezentować jakieś interesy. Ale o tym odrobinę dalej. Generalnie urzędnicy odpowiadają za mitręgę dnia codziennego, robią to w imię USTANOWIONEGO prawa. Natomiast dla polityków są bardzo wygodnym odgromnikiem, bo cóż łatwiejszego jak zrzucić całą odpowiedzialność na urzędników. Przecież nie poskarżą się, nie zaprotestują, bo jak spróbują to ... wylecą.
     
  3. POLITYCY
    tak to ONI, są głównymi twórcami naszych problemów z wolnością gospodarczą. Dlaczego tak robią przyczyn wiele, postaram się wymienić kilka podstawowych:
    1. Bieżące potrzeby polityczne czyli zapotrzebowanie na SUKCES, klasyczny PR.
      Innymi słowy tzw. przepraszam za sformułowanie „sraczka legislacyjna”. Proszę zwrócić uwagę co dla partii politycznych, polityków i mediów jest znakiem dobrze wypełnionej pracy, czym się chwalą: ILOŚCIĄ uchwalonych ustaw. Oooooo ta kadencja sejmu to była pracowita! 450 ustaw, a ta ooooo to porażka 250 ustaw. Nasza partia zgłosiła 80 projektów ustaw, a nasza 120! Pięknie brzmi w mediach? Pięknie. A proszę się zastanowić, co niesie z sobą prawdopodobnie każda kolejna uchwalona ustawa! Niesie z sobą jakąś regulację, coś normuje, najczęściej ... OGRANICZA, co... ano naszą wolność, nie tylko gospodarczą. Daję to Państwu pod rozwagę.
    2. Klientyzm polityczny wobec obcych państw.
      Tak wiem mocno brzmi. Czy zdrada, byłbym ostrożny i nie używam takiego sformułowania, ale w komentarzach może padnie. Raczej wynika to z idiotycznej maniery, elit politycznych po 89 roku, które nie mając wystarczającej wiedzy, będąc jak dzieci we mgle, a i być może czasami świadomie za czyimś podszeptem kierując się obcymi radami mają na swoim sumieniu GRZECH BEZKRYTYCZNEGO NAŚLADOWNICTWA i przeszczepiania na polski grunt rozwiązań, które zupełnie nie pasują i są szkodliwe dla Polski i Polaków. Vide np. rządowy Raport Polska 2030 i to co doktrynerzy i teoretycy chcą zrobić z polskim rolnictwem. Nie wiem w imię czyjego interesu na pewno nie Polski, a już na pewno nie w interesie polskich rolników. Różnymi działaniami chcą wymusić na rolnikach odpowiednie działania. Czy to nie przejaw ograniczania wolności gospodarczej? A wystarczyłoby dać kilka prostych rozwiązań postawionych na wolność gospodarczą, by wyimaginowany problem polskiego rolnictwa po prostu przepadł.
      Dodatkowo proszę pamiętać, że przed 89 rokiem środowiska opozycyjne były finansowane z zagranicy. Czy po 89 zaprzestano tego? Co z finansowaniem PZPR i ich klonów ze wschodu pamiętamy pożyczkę moskiewską?
    3. Klientyzm polityczny i mechanizmy KORUPCYJNE w obrębie działania polityków i partii politycznych.
      Jak to popularnie się mówi wszystkim kręci ... kasa. Kasa wielkich koncernów, kasa wielkich firm, grup wpływów, korporacji zawodowych, pojedynczych osób. Dowody: afera hazardowa, afera Rywina, afera orlenowska, afera węglowa i wiele innych. Osobiście znam przypadek firmy sprzedającej alkomaty i jej problemy z tzw. legalizacją robioną przez GUM. To co wypływa to odpryski, które pojawiają się, bo miał miejsce przypadek, lub ... naruszony został interes kogoś innego, kto ma przełożenie na media i nie był w stanie zahamować procesu swoimi kontaktami w polityce. Najbardziej skandaliczne decyzje zwykle dotykają drobny biznes, bo on nie ma przełożenia politycznego, stąd tej wolności jest coraz mniej, bo o brak wolności o stwarzanie barier dba wielki biznes i grupy interesu o czym też odrobinę później. Brak pro państwowych postaw wśród polityków skutkuje brakiem wolności. Komuś innemu trzeba zabrać by ktoś inny mógł na tym zyskać.
    4. System polityczny, ordynacja wyborcza i sposób finansowania partii politycznych.
      Anegdota: Jak rozpoczynała się afera hazardowa, to powiedziałem znajomym na jednym ze spotkań. Zobaczycie Drzewieckiemu włos z głowy nie spadnie. Pytali się Dlaczego? No coś ty? Powiedziałem im. On jest skarbnikiem PO. Takim ludziom jak On włos z głowy spaść nie może, zbyt dużo wiedzą szybciej „popełni samobójstwo” niż coś powie. Myliłem się? Resztę sobie Państwo dośpiewajcie sami.
      A na poważnie to proszę się zastanowić, jakie mają Państwo możliwości wpływania realnego na partie polityczne za wyjątkiem wyborów? Żadnych. Dlatego możecie być oszukiwani i zwodzeni obietnicami raz na 4 lata. Zupełnie inaczej jest np. w USA.
    5. Brak wizji dla Polski.
      Wyraźnie widać, że żadne środowisko polityczne w Polsce nie ma wypracowanej koncepcji gospodarczej dla naszego kraju. W takim przypadku nawet jak ktoś próbuje coś zrobić nawet dobrego, ale oderwanego od całości systemu gospodarczego to czasami daje to opłakane skutki.

      Polscy politycy są odpowiedzialni za oligarchizowanie się polskiej gospodarki i są czynnie zainteresowani w takim jej przekształcaniu. Nie na darmo nawet po zakończeniu służby publicznej, polskich polityków bardzo chętnie zatrudniają w swoich radach wielkie przedsiębiorstwa. W jakim celu? Zostawiam bez komentarza. Nie ma co się oszukiwać. Proces stanowienia prawa odbywa się w sejmie i rządzie, nie w urzędach. Urzędy siadają i liczą, przygotowują akty prawne, by to się w miarę trzymało „kupy” z całą resztą, liczą skutki regulacji opiniują, ale ... jak się partia uprze to urzędnik może co najwyżej notatkę napisać, by został ślad, że nie zgadzał się z przyjętym rozwiązaniem.(powrót do listy)
       
  4. Media.
    A raczej zatracenie przez nie zupełnie w Polsce funkcji kontrolnej i zatracenie etosu stania na straży wolności obywateli. Stały się one uczestnikiem procesów, ograniczających wolność gospodarczą w naszym kraju. Vide casus afery Rywina.(powrót do listy)
     
  5. Brak poszanowania prawa przez urzędy.
    To jest prawdziwa zmora, z którą boryka się drobna przedsiębiorczość w starciu z urzędami i urzędnikami. Niestety brak odpowiedzialności urzędników za decyzje to jedno co często jest podnoszone w debacie publicznej. Ale brak odpowiedzialności urzędników za ... przestrzeganie wyroków sądu to już sprawa druga. I równie ważna. Zanim nawet urząd podporządkuje się wyrokowi sądu to małej firmy może już dawno nie być.(powrót do listy)

  6. Sądy i dostęp do usług prawnych.
    Próbowali kiedyś państwo toczyć spór w sądzie? Wynajmowali adwokata? Wiedzą Państwo ile to kosztuje? Poznali Państwo jak funkcjonuje to środowisko? Ja po wielu latach prowadzenia firmy nauczyłem się jednego. W Polsce do sądu idzie się po wyrok, nie po sprawiedliwość. Ograniczenie dostępu do zwodów prawniczych, nadmierne regulacje, komplikowanie prawa to kamyczek do ogródka wszystkich korporacji prawniczych. Z czego żyją? Czy jak prawnik zostanie ministrem, radcą, politykiem to w jego interesie będzie uładzenie tego wszystkiego? Uproszczenie? Nie wątpię, że są tacy prawnicy i sędziowie, czy są w większości? Mechanizm funkcjonowania tego środowiska poznaliśmy przy okazji próby otworzenia dostępu do zawodów prawniczych. Czasami mam wrażenie, że bardzo wielu środowiskom w Polsce bardzo zależy by najpierw zrobić problemy, by później móc je rozwiązywać.(powrót do listy)
     
  7. Potrzeby budżetowe państwa.
    Wahałem się czy ten punkt wpisać przy politykach czy oddzielnie. Jednak zdecydowałem się to postawić jako oddzielny punkt, bo to bardzo poważny element całej układanki. W sytuacji braku pieniędzy w budżecie. Ministerstwa sięgają po najprostsze metody. Dorwać się do naszych pieniędzy na wszelkie możliwe sposoby, koncesje, zezwolenia, licencje, opłaty za wydanie dowolnego świstka papieru nazywanego dokumentem. Niestety jest to samonapędzający się mechanizm wyzysku małego biznesu. I ograniczania właśnie wolności gospodarczej. Czemu piszę, że to dotyczy małego i średniego biznesu, bo on jako jedyny nie jest w stanie oddać z kopa politykom. Proszę zobaczyć co się stało jak próbowano ruszyć OFE? Co się działo w mediach? A proszę porównać to np. ze skandaliczną sprawą oświadczeń przy sprzedaży oleju opałowego przez firmy paliwowe (temat wart osobnej notki-napiszę) dotknęło to mniejsze firmy, które samotnie walczą z urzędem celnym ministra Kapicy.(powrót do listy)
     
  8. Interesy, egoizmy i brak moralności poszczególnych osób i grup zawodowych.
    Trzeba sobie zdać sprawę, że takie coś nie bierze się z nikąd. Jest pochodną tego co wielka część społeczeństwa ma w głowach i tego co tzw. autorytety i tzw. media im do głowy wkładają.(powrót do listy)
     
  9. Winni tego stanu rzeczy są sami ... przedsiębiorcy i ich bierność.
    Brak zorganizowania w grupy nacisku, brak jest samo organizacji i solidarności. Widać wyraźnie rozdrobnienie małego i średniego biznesu, widać brak reprezentacji, bo chyba nie zechcą mi Państwo powiedzieć, że np. BCC dba o mały biznes i wolność gospodarczą? Przecież to utrwalacze obecnego stanu rzeczy, bo to mały i średni biznes może ich podszczypywać i coś uszczknąć z ich kawałków tortu. Może przedstawicielem małego i średniego biznesu jest np. Pani Bochniarz? Warto tu nadmienić jedną rzecz. W przeciwieństwie do różnych grup nacisku w Polsce przedsiębiorcy są zupełnie pozbawieni możliwości protestu. Co przestaną płacić podatki? Pójdą w manifestacji pod sejm? Dlatego, ograniczanie wolności gospodarczej głównie dotyka mały i średni biznes.(powrót do listy)
     
  10. Nieprzyjazny i wręcz gangsterski system bankowy.
    Trudności z dostępem do kapitału to chleb powszedni małego i średniego biznesu. Ten kto prowadził biznes w latach 90-tych ten pamięta jak można było dostać kredyt. Dostanie kredytu często graniczyło z cudem, lub wiązało się w tamtym czasie z daniem łapówki ... bankierowi. Zawsze mnie zastanawiało, jakim cudem np. taki Kulczyk dostał krechę na zakup TP S.A. Zastanawiające.  Nie wiem czy coś się w tym temacie zmieniło, od dawna nie posiłkuję się pożyczkami, ja po prostu lubię spokój. Dodatkowo drobny biznes jest bezradny wobec wielkich banków i systemu prawnego jaki sobie zagwarantowały. Niedawno Paweł Pietkun pisał o wyroku TK w sprawie wydawania nakazów zapłaty na podstawie ewidencji bankowej. Ponadto są sytuacje kiedy to banki doprowadzały do upadku przedsiębiorstw niejako na zamówienie. Nagłe żądanie natychmiastowej spłaty zaciągniętego kredytu. Co to jest? Dopóki płacę raty, robię to regularnie, bank nie powinien mieć prawa żądać ode mnie zwrotu kredytu. Umówiliśmy się na np. 10 lat? Umów trzeba dotrzymywać. Mam wrażenie, że w naszym kraju ktokolwiek coś się zająknie na temat systemu finansowego to jest natychmiast uciszany, a nie żyjemy w próżni. (powrót do listy)
     
  11. Regulacje Unii Europejskiej i dopłaty unijne.
    Wiem wielu się zdziwi, czemu wpisałem coś tak „wspaniałego” czyste żywe pieniądze, które trafiają do polskiej gospodarki i co to ma wspólnego z wolnością gospodarczą. Ano ma. Po pierwsze żeby te pieniądze do kogoś trafiły, to najpierw trzeba je komuś zabrać. Po drugie, to urzędnicy decydują w jakie branże pieniądze zostaną wpuszczone. Po trzecie ilość papierów z tym związanych jest gigantyczna. Po czwarte jak to ma się do wolności gospodarczej, jeżeli przedsiębiorcy zaczynają podejmować decyzje pod wpływem preferencji urzędniczych, a nie pomysłu biznesowego i często się do tych wymogów naginają. Po piąte co ma wspólnego z wolnością gospodarczą wspieranie finansowe jednych firm przeciwko drugim. Za komuny też wspierano firmy państwowymi pieniędzmi zabranymi pozostałym tylko były te firmy państwowe. Mógłbym tak dalej pisać ale to temat na osobny artykuł, który w podobnym zarysie już kiedyś popełniłem. Link tutaj. (powrót do listy)
     
  12. Prawo patentowe.
    Moje osobiste doświadczenia z tym „tworem” są wstrząsające. Nie dość, że żeby skorzystać z cudzego patentu to trzeba mieć worek pieniędzy zanim jeszcze zaczniemy zarabiać na swoim pomyśle, który korzysta z obcego wynalazku to jeszcze jak coś sami wymyślimy to koszty złożenia patentu w Polsce są horrendalne. Nie chodzi mi tylko o same opłaty patentowe ale i całą stertę papierów, druczków, sprawdzeń itp. itd. Nie twierdzę, że nie należą się wynalazcom pieniądze za wykonaną pracę, ale opłaty licencyjne nie powinny być wolną amerykanką, ale tak skonstruowane by nie ograniczać innowacyjności ale i również nie ograniczać konkurencji, który to trick stosują wielkie koncerny masowo wykupujące i ograniczające dostęp do patentów. (W zasadzie to jeden z mechanizmów ale nie mogłem się powstrzymać) (powrót do listy)
     

Podsumowanie.

Przepraszam, że wyszedł mi taki monstrualny tekst, pewnie zbyt duży jak na bloga, ale jak widzicie jest tego wszystkiego dużo. Zamiast wolności jak to obiecano nam w 1989 roku mamy coraz więcej zniewolenia, zamiast wolnej konkurencji i kapitalizmu, z każdego kąta szczerzy kły socjalizm i system nakazowo rozdzielczy tylko z nowymi metodami i "bardziej ludzką mordą”. Dlatego wielu ludzi na demonstracjach choćby jak tych w niedzielę mówi o komunie, o braku wolności, o braku kapitalizmu i kontynuacji PRL.

Jak to mówi stare żydowskie powiedzenie: Wiele się musi wydarzyć by wszystko zostało po staremu.

Nasza gospodarka jest opanowana przez zachodnie koncerny, podlega oligarchizacji nie tylko z powodu wyprzedaży majątku narodowego, ale również, a może przede wszystkim z ograniczania swobody działalności gospodarczej Polaków. Ograniczanie to jest realizowane z różnych powodów i różnymi metodami, ale o metodach w następnym odcinku z serii.

Suma drobnych egoizmów różnych cwaniaków, firm, grup interesów, korporacji zawodowych, akurat będących w odpowiednim miejscu i znających odpowiednich ludzi powoduje, że nie myślą jak poprawiać ten świat tylko codziennie ciężko się trudzą by po kawałeczku odbierać nam rzecz najcenniejszą naszą WOLNOŚĆ zarówno w wymiarze gospodarczym jak i osobistym.

(powrót do listy)

PS. Jak już skończyłem to zdałem sobie sprawę, że każdy z tych punktów tak naprawdę zasługiwałby na napisanie oddzielnej notki, ale kto to by przeczytał.

Dziękuję, Fundacji Republikańskiej za inspirację, że w końcu udało mi się w "bulach" urodzić ten tekst, który za mną chodził od miesięcy jak nie lat.

* Tekst publikowany również na innych platformach blogerskich: 4wladza.nowyekran.pl

Blog autorski ze wszystkimi artykułami: http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl Zapraszam. FB: https://www.facebook.com/GierejMariusz Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej Na koniec życia chciałbym stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: Byłeś uczciwym człowiekiem. 1. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale do końca będę bronił Twojego prawa do ich głoszenia... pod warunkiem, ze Ty gwarantujesz mi dokladnie to samo prawo. 2. Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania! 3. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka