Mariusz Gierej Mariusz Gierej
2666
BLOG

Dopłaty i programy unijne niszczą gospodarkę

Mariusz Gierej Mariusz Gierej Gospodarka Obserwuj notkę 45

Od dłuższego czasu mi nie dawała spokoju jedna myśl jako przedsiębiorcy. Dopłaty i projekty unijne.
Oczywiście pierwsza myśl jest czemu nie skorzystać. Kasa na wyciągnięcie ręki, nic tylko brać i korzystać.
Zacząłem się temu przyglądać jako przedsiębiorca, no więc mamy programy na to na tamto, w wysokości takiej to, a takiej. No dobrze ale jakie są warunki i kiedy UE (a w zasadzie urzędasy) uzna moje przedsięwzięcie za udane, żebym nie musiał oddawać tej kasy. Czytam sprawdzam okazuje się, że muszę spełnić coś co nazywa się ... wskaźniki. Ki czort mówię sobie, to nie zyskowność? To jest jakoś określone odgórnie? Okazuje się, że nie do końca często zależy to od programu w jakim chcemy uczestniczyć i część wskaźników możemy wymyśleć sobie sami. Co to jest, krótko mówiąc zakładamy ilość np. pozyskanej ilości klientów, czy np. ilość zarejestrowanych użytkowników lub inne podobne często kompletnie bzdurne i nonsensowne "osiągnięcia". Często po 2-3 lat "wydawania"(bym napisał inaczej ale mnie zbanują) tak naprawdę NASZEJ KASY nie jest ważne czy firma jest dochodowa tylko czy osiągnęła "wskaźniki"! Oczywiście z punktu widzenia urzędnika. Ja się pytam co to do jasnej cholery jest!!!
W 89 roku mieliśmy budować kapitalizm, a co się teraz wyrabia?
ROBI RĘCZNE STEROWANIE GOSPODARKĄ I NISZCZY KONKURENCYJNOŚĆ.
Koniec z patrzeniem z punktu widzenia przedsiębiorcy, czas na popatrzenie na to z punktu widzenia prostego człowieka, który kiedyś liznął ekonomii.

Co powodują programy unijne:

1. Podwyższanie podatków.
Proszę zwrócić uwagę że ten mechanizm dopłat jest rodem z realnego socjalizmu. Nakładane są coraz większe podatki, by następnie urzędnicy mogli zdecydować, w jakie sektory i na jakich zasadach pójdą w te miejsca pieniądze. I mało tego kto pieniądze dostanie. Pytanie czy to dalej jest kapitalizm? Szczerze wątpię. Raczej jest to rozdawnictwo rodem z PRL-u tylko w innym opakowaniu.

2. Programy unijne niszczą wolny rynek i zdrową konkurencję.
Firma, która buduje pracowicie swoją pozycję na rynku latami, pomysłowością, rzutkością właścicieli za własne uczciwie i w pocie czoła wypracowane pieniądze. Nagle może być brutalnie sfaulowana przez kogoś kto nie wypracował sobie pozycji jedynie brutalną siłą finansową (nie swoją o ironio losu ale uzyskaną z podatków tej normalnej firmy). Mam właśnie taki przykład w swojej branży informatycznej. Firma(mój klient) zarabiała pieniądze, z własnych zysków postanowiła założyć portal zainwestowała. W międzyczasie pracownik tej firmy odszedł i wykorzystując ten sam pomysł wyrwał kasę z unii na analogiczny projekt. Zdrowe? No jasne, bo zwolennicy unii powiedzą mogłeś i Ty brać. Ale ja nie chcę by ktoś zaglądał do mojego biznesu i mojego know how. W imię czego państwo ma się wtrącać do tego jak ja prowadzę biznes?

3. Nieracjonalnie są wydawane pieniądze społeczne - Nasze podatki.
Jak wgryzłem się w temat, kto i dlaczego na jakiej podstawie przyznaje te środki na różne projekty to się za głowę złapałem. Zadam moim zdaniem logiczne pytanie. Jaką wiedzę na temat funkcjonowania i szans powodzenia powstania portalu np. rowerowego ma urzędnik po 50-tce, który nie jeździ na rowerze, internet ogląda jak musi, a tak w ogóle to czeka na emeryturę. Albo młoda urzędniczka 25-30 lat bezdzietna, niezamężna decyduje o tym, że przyzna środki na zbudowanie portalu dla mam, a swoją znajomość internetu zakończyła na pudelek.pl . No ja się pytam jaki tu sens i logika? Nie ma żadnej. Całkiem jak za komuny gdzie budowano hutę pod Wawelem, bo I sekretarz zdecydował, że będzie walczył z katociemnogrodem intelektualnym.

4. Następuje rozchwianie gospodarki.
Spójrzcie Państwo na jedną rzecz. Jeżeli założymy, że mamy normalną gospodarkę to o ilości firm np. informatycznych decyduje rynek. Jak jest za dużo ich to zaczynają upadać jak za mało to ceny idą w górę stają się bardziej zyskowne więc jest więcej chętnych do ich założenia. Co się dzieje z gospodarką unijną. Ano zaczyna się rynek zachowywać jak ślepiec w zamkniętym pomieszczeniu. Zamiast cierpliwie badać przestrzeń wokół siebie by szukać wyjścia, na każdy szmer (zastrzyk gotówki w jakiś sektor) biegnie bez wyciągniętych rąk w tą stronę i wali łbem w ścianę. Mylę się? Spójrzcie na strategię lizbońską(nie mylić z traktatem) o innowacyjności gospodarki. Socjaliści jak zwykle chcieli dobrze a wyszło ... jak zwykle. pl.wikipedia.org/wiki/Strategia_lizbo%C5%84ska

5. Powodują zadłużanie obywateli.
Krótko mówiąc uważam, że cały mechanizm został stworzony na zlecenie ... banksterów. Proszę zwrócić uwagę, że bardzo duża część programów wymaga wręcz zaciągnięcia kredytów w bankach. Unia jedną ręką daje, a drugą zabiera i odrazu wkłada to co zabierze do kieszeni bankierów.

6. Powodują nieracjonalne zadłużanie się samorządów i państwa.
Jak politycy funkcjonują wszyscy wiemy, obserwujemy przed wyborami samorządowymi prawdziwy "wysyp jedynie słusznych inwestycji". Unia daje kasę, gminy... brać, brać, bo dają my musimy wyłożyć "tylko" 50% . Zrobimy chodniczek przed urzędem, mieszkańcy będą dumni. Oczywiście ironizuję, ale jak się przyjrzymy to ogromna część inwestycji jest kompletnie bezsensowna. Inwestycje dokonywane przez Państwo powinny być inwestycjami, a nie kiełbachą wyborczą(źle mi się kojarzy ;) )

7. Niszczą konkurencję na rynku.
Ostatnio miałem do czynienia z programem dla rolników. Możliwość wymiany i kupienia nowego sprzętu do produkcji rolnej. Państwo (Unia) dopłaca(realnie) do(proszę zwrócić uwagę na ten przyimek-b. ważny"do") 68% wartości takowego sprzętu. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że uczestnicząc w programie rolnik jest zobowiązany do zakupu sprzętu w ściśle określonych firmach. Rzuciłem okiem na ceny u tych firm. Jak myślicie jaki był poziom cen w tych firmach w porównaniu do reszty rynku? Po przeliczeniach nie było to już takie kolorowe. A jak jeszcze użyjemy przyimka "do" i zapoznamy się z jego konsekwencjami to w zasadzie sam mogę pójść i na wolnym rynku kupić za tą samą kasę którą muszę wyłożyć ten sprzęt. Kto i na jakich zasadach wyznaczył te firmy, cicho sza ... tajemnica.

8. Niszczą całe gałęzie gospodarek danych państw narodowych.
Co jest szczególnie groźne. Spójrzmy na to co się stało z polskimi cukrowniami. Unia kazała nam zlikwidować 53 cukrownie, bo nie da kasy na zmodernizowanie reszty, efekt musimy importować 40% rocznego zapotrzebowania. Od kogo proszę sobie poszukać w necie nie będę podawał, bo zostanę oskarżony przez tow. o nie wiem, może ksenofobię? Polskie rybołówstow pięknym wpisem debiutem podsumował bloger Juice juice.salon24.pl/247620,trzy-mapy-ktore-mowia-wszystko-o-pl-w-ue . Brawa dla niego.

9. Niszczą suwerenność państw stanowiąc mechanizm nacisku na rządy.
W sytuacji kiedy w interesie państwa jest inne działanie w pewnych obszarach niż sobie to eurokraci wymyślili bez żadnych skrupułów używają tej broni ekonomicznej i propagandowej. A czym się za przeproszeniem moralnie takie działanie różni od zakręcania kurka przez Rosję?

10. Niszczą konkurencyjność Unii Europejskiej jako obszaru gospodarczego.
Ujednolicanie przepisów gospodarczych i ręczne sterowanie za pomocą programów, przepisów(np. ekologicznych) gospodarek unijnych prowadzi do gnuśności i upadku gospodarczego WSZYSTKICH PAŃSTW UNIJNYCH. Niech Niemcy czy Francuzi się nie łudzą, to uderza również w ich gospodarki. Czemu. Przyjrzyjmy się historii. Kiedyś bez Unii w jej obecnej formie, każde państwo musiało KONKUROWAĆ rozwiązaniami gospodarczymi, podatkami, przepisami, deregulacją gospodarki, wolnością gospodarczą. Każde państwo MUSIAŁO być dla obywateli. Ponieważ tych Państw było bardzo dużo na małym obszarze to dzięki głównie temu EUROPA BYŁA MOTOREM POSTĘPU W ŚWIECIE.  Państwa europejskie musiały wymyślać nowe modele państwowości, nowe rozwiazania prawdne żeby wygywać z sąsiadem z za miedzy. Od czasu jak Eurokołchoz powstał w swojej obecnej postaci gospodarka europejska zaczyna być coraz bardziej w tyle za USA, azjatami, Argentyna nas dogania o ile nas nie przegoniła. A upadek moralny i syte brzuchy jej obywateli kończy dzieło zniszczenia. Możemy tylko podziękować Obamie, że zaciągnął hamulec ręczny w USA swoimi socjalistycznymi pomysłami, może będzie chwila czasu żeby złapać oddech i pójść po rozum do głowy.

11. Prowadzą do gigantycznego rozrostu biurokracji.
Na zdrowie wszystkim, którzy dalej jeszcze wierzą w Unię Europejską :). Ktoś tą kasę musi rozdawać, jak rozdawać to i kontrolować, jak kontrolować to i kontrolować kontrolującego i tak dalej. To jest tak jak z pomocą społeczną państwa. Nie wiem czy zdajecie sobie Państwo sprawę z tego, że w Polsce na każdą 1 złotówkę która trafiła do osoby potrzebującej nasze państwo wydaje na to 1,5 złotego!!! Niezły biznes? Niezły. Można żyć z pomocy społecznej??? ;) Można i to rzekłbym jak dobrze tylko nie jako jej beneficjent. A i zapomniał bym Unia bardzo troszczy się o pomoc społeczną w swoich programach.

Przychodzi mi na myśl jeszcze kilka innych tematów do rozwarzenia w kwestii dopłat i programów unijnych ale o tym być może w innej notce.
Ktoś może uzna mnie za fundamentalnego przeciwnika Unii Europejskiej. Uprzedzę te osoby i odrazu odpowiem. Jestem przeciwnikiem UE w obecnym kształcie, jestem zwolennikiem swobodnego obszaru gospodarczego, otwartych granic i wolności przemieszczania się na obszarze unii i jestem zwolennikiem konurencji między państwami w Europie. Federacja Wolnych Państw TAK, Eurokołchoz NIE. Moją odrazę i niepokój wzbudza to w co zmienia się UE, a wraz z nią Polska. Ja już raz liznąłem socjalizmu i dziękuję ... dosyć. Czego sobie i Państwu życzę.

 

PS. Swoje przyglądanie się programom unijnym zacząłem wiele lat temu, ale ostatnio po prostu naszło mnie żeby napisać notkę. Tak więc dla wielu może to nie być nic odkrywczego, osoby które skorzystały na programach mogą uważać, że nie mam racji. Starałem się spojrzeć na ten temat z szerszej perspektywy, a nie tylko z poziomu osoby, która pozyskała pieniądze z programów unijnych. Są przedsiębiorstwa, które dzieki tym środkom odniosły sukces czy wręcz tylko dzięki nim mogły się rozwijać co nie zmienia jednak faktu społecznej i gospodarczej ich szkodliwości.

Blog autorski ze wszystkimi artykułami: http://www.mariuszgierej.mpolska24.pl Zapraszam. FB: https://www.facebook.com/GierejMariusz Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej Na koniec życia chciałbym stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: Byłeś uczciwym człowiekiem. 1. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale do końca będę bronił Twojego prawa do ich głoszenia... pod warunkiem, ze Ty gwarantujesz mi dokladnie to samo prawo. 2. Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania! 3. "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (45)

Inne tematy w dziale Gospodarka