Po raz pierwszy od opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnego rynku UE, polska gospodarka odnotowała wzrost eksportu do tego państwa.
Jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, wartość polskiego eksportu na rynek brytyjski liczona w euro, w kwietniu br. była o +12 proc. wyższa niż w kwietniu 2019 roku. [2]
Powyższe oznacza dla krajowych eksporterów pokonanie nie tylko przeszkody wprowadzonej przez Brexit, ale także zniwelowanie zapaści pandemicznej z ubiegłego roku. Rosnący eksport świadczy również o dobrej kondycji polskiej gospodarki, która dzięki programom osłonowym przetrwała kryzys związany ze światową epidemią Covid i jest zdolna do szybkiej reakcji na odbudowujący się popyt na rynkach zewnętrznych.
Największe wzrosty odnotowano w motoryzacji, pokaźnie zwiększył się krajowy eksport do GB także w pozostałych kategoriach towarowych, zwłaszcza wyrobów tytoniowych (+207%), mebli (+23%), urządzeń elektrycznych (+14%), wyrobów przemysłu chemicznego (+17%) oraz artykułów spożywczych.
Wszystkie powyższe dane obrazują wzrost wartości sprzedaży do Wlk. Brytanii liczony kwiecień 2021 do analogicznego miesiąca 2019 roku, w walucie euro.
W komentarzu [2] na portalu w bankier.pl czytamy:
Zdaniem PIE takiego wyniku nie osiągnęła Unia Europejska (jako całość), której eksport do Wielkiej Brytanii w kwietniu nadal był niższy niż w 2019 r. o ponad 17 proc. (choć widoczne jest wyhamowanie spadku). Tymczasem dane o imporcie pokazują sytuację odwrotną - eksport Wielkiej Brytanii do Unii osiągnął już prawie poziom z 2019 r. (w kwietniu 2021 r. był on o zaledwie 2 proc. niższy niż w kwietniu 2019 r.)
Co ciekawe, za dynamiką wzrostu polskiego eksportu nie podąża import na rynek krajowy z Wlk. Brytanii, w kwietniu był on o 16 procent. niższy niż w kwietniu 2019 r. co oznacza, że nasza gospodarka radzi sobie bez towarów sprowadzanych z UK. Ten stan najprawdopodobniej znajdzie odzwierciedlenie w dodatnim bilansie handlowym Polski w przyszłych miesiącach.
Kwietniowy wzrost polskiego eksportu na Wyspy Brytyjskie został odnotowany również w danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS [3], przy czym zmiana wartości liczona w funtach jest niższa, około 3 proc. jednak nadal dodatnia.
Z kolei portal wyborcza.pl w opublikowanym wczoraj artykule "Przemysł mocno nadrabia straty. Ostry wzrost w maju" [4] podaje garść informacji na temat polskiej produkcji przemysłowej w maju 2021:
Samochody, komputery, meble. W maju produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce o niemal 30 proc. rok do roku - podał GUS. I tylko część tego wzrostu można wyjaśnić efektem niskiej bazy z ubiegłego roku.
Majowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce okazał się minimalnie wyższy od przewidywań ekspertów. Średnia ich prognoz wynosiła ok. 29 proc. A ostatecznie produkcja przemysłowa wzrosła o 29,8 proc.
Urosło aż 31 branż na 34 obserwowane przez GUS. Jeśli chodzi o branże eksportowe, to produkcja samochodów wzrosła o 103,9 proc., komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych o 70,2 proc. Mocno urośli także producenci urządzeń elektrycznych (o 46,1 proc), mebli (wzrost o 41,8 proc) oraz wyrobów z tworzyw sztucznych (o 41,2 proc.).
[1]. https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/polski-eksport-do-w-brytanii-po-raz-pierwszy-na-plusie-od-brexitu/ar-AALj6h5?li=BBr5CAr
[2]. https://www.bankier.pl/wiadomosc/PIE-polski-eksport-do-Wlk-Brytanii-w-kwietniu-pierwszy-raz-na-plusie-po-brexicie-8138136.html
[3]. https://www.ons.gov.uk/economy/nationalaccounts/balanceofpayments/datasets/tradeingoodsmretsallbopeu2013timeseriesspreadsheet
[4]. https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27229469,przemysl-mocno-nadrabia-straty-ostry-wzrost-w-maju.html
Inne tematy w dziale Gospodarka