W dniach od 20 do 21 października br. z oficjalną wizytą w Polsce przebywał Emir Państwa Kataru Szejk Hamad Bin Khalifa Al-Thani.
W obecności polskiego prezydenta oraz Emira Kataru podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru o współpracy w dziedzinie turystyki oraz Umowę o powołaniu Polsko-Katarskiej Rady Biznesu między Krajową Izbą Gospodarczą a Katarska Izbą Handlowo-Przemysłową. Ze strony Polski pierwszą umowę podpisał minister sportu i turystyki Adam Giersz, a drugą prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
Z tej okazji Prezydent RP Bronisław Komorowski wydał w dniu 20 października o godzinie 20.00, w Pałacu Prezydenckim, uroczysty obiad. Obok przedstawicieli parlamentu, rządu i korpusu dyplomatycznego wśród zaproszonych gości znalazł się również Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Współpraca gospodarcza pomiędzy Katarem a Polską trwa nieprzerwanie od wielu lat. Rokiem przełomowym w rozwoju stosunków gospodarczych był rok 2008, na co wskazuje wzrost wymiany handlowej aż o 1000%. W roku następnym nastąpiło podpisanie umowy międzyrządowej o dostarczaniu gazu skroplonego LNG do Polski na okres 20 lat, począwszy od roku 2014. Polska będzie importowała półtora miliarda metrów sześciennych gazu LNG rocznie. Umowa ta otwiera drogę do dalszej współpracy w dziedzinie przemysłu energetycznego oraz petrochemicznego i bez wątpienia wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
- Cieszę się, że prezydent Bronisław Komorowski docenia Świnoujście i nasze zaangażowanie w budowę terminala LNG, najważniejszej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji realizowanej obecnie w kraju i stąd moje zaproszenie - mówi Janusz Żmurkiewicz.
- Wszystko odbywało się z godnie z protokołem dyplomatycznym i tak naprawdę mogłem zamienić z Jego Wysokością tylko kilka zdawkowych słów powitania. Dłuższą rozmowę przeprowadziłem z prezydentem Bronisławem Komorowskim, w trakcie której zaprosiłem go do odwidzenia naszych gościnnych wysp – dodaje Prezydent Świnoujścia.
Źródło: Morza i Oceany, 27 X 2011
Dla ilustracji wykres obrazujący (orientacyjnie) potencjał Polski i Kataru:
Zobacz: generator wykresów porównań wybranych danych
Inne tematy w dziale Gospodarka