Gdynia była symbolem budowy Wolnej Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Wioska w krótkim czasie stała się dziesiątym największym miastem w Polsce i jednym z najbardziej liczących się portów północnej Europy. Wokół portu rozwijały się linie żeglugowe, firmy logistyczne i handlowe.
Bezpośrednio po II wojnie światowej rozpoczęta została odbudowa Wybrzeża - głównie przez rozwój prywatnej przedsiębiorczości odnawiającej i rozwijającej biznes w Gdyni. Konkurenci Gdyni – w Gdańsku i Szczecinie – z zagranicznych stali się krajowi.
Jednak i Gdynia, i gospodarka morska, swoją pozycję zaczęła tracić w następstwie polityki lat 80’, a zwłaszcza 90’. Polskie Linie Oceaniczne zanikły. Dalmor – największa firma rybołówstwa morskiego – zmienił profil działalności. Wreszcie stocznie: los największych firm ze Szczecina i Gdyni został przesądzony w latach 2006-07.
Nie ma istotnych przesłanek aby sądzić, że polityka „Polska plecami do Bałtyku” ulegnie zmianie. Nie ma żadnych narzędzi polityki morskiej, zaplecze transportowe (autostrady i koleje) też jest słabe. Magistrala Śląsk – Gdynia jest w stanie dewastacji.
Na tym tle wyjątkiem jest Grupa Remontowa: w 2008 najlepsza duża stocznia polska, powołane przez nią linie żeglugowe i jeden z jej pierwszych statków (REM-120 Eugeniusz Kwiatkowski) – to szlak, którym podąża już niemal tylko ta grupa firm. A i to z kłopotami.
Prosimy o skojarzenia, zaś ku refleksji „podsuwamy” Państwu pytania:
Czy nadmorskie położenie Polski stanowi jakikolwiek atut gospodarczy, czy stanowi źródło kłopotów ?
Czy Polska potrzebuje odrębnej polityki morskiej – czy wystarczy działanie „na równych prawach” z innymi sektorami gospodarki ?
Prosimy o własne wypowiedzi na temat gospodarki morskiej i nadmorskiego położenia Polski - również niezależne od postawionych pytań.
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski”►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia zamieściliśmy w„Katalogu Głównym” – tutaj_►
Inne tematy w dziale Gospodarka