Po 1989 roku fundamenty zmian na polskiej wsi były dwa: zapewnienie dochodowości prywatnego biznesu rolnego i odpaństwowienie PGR-ów.
Likwidacja państwowych gospodarstw rolnych uwolniła wielkie połacie gruntów, w tym „uwolniła” je od pracowników. Rezultatem były (i są) spore obszary biedy, rozległe terytoria bez pracy i bez pomysłu na przyszłość. Doszło zatem do wykluczenia społecznego znacznych grup przyzwyczajonych do życia „na państwowym”, bez dostatku, ale i bez konieczności efektywnej pracy – za to z „gwarancją” przetrwania. nagle wygasłą z początkiem lat 90’.
Na opłacalność prywatnego biznesu rolnego wpływ miały przede wszystkim trzy czynniki: mechanizmy regulowania cen i kwot skupu, dotacje do KRUS, a od wejścia do UE – również środki europejskie. W rezultacie w 2008 roku średni dochód z działalności rolniczej nadążał za poziomem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
W 2009 roku Polskie Stronnictwo Ludowe świetnie wie, że system KRUS w obecnej postaci jest nie do utrzymania.
Prosimy o skojarzenia, zaś ku refleksji pytania:
Czy Polsce grozi istotny konflikt społeczny w związku z przyszłą reformą KRUS ?
W jaki sposób zagospodarować wolne zasoby ziemi, dawniej w dyspozycji PGR ?
Czy interesy ekonomiczne polskiej wsi są zgodne z interesem państwa jako całości ?
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski” ►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia (prosimy o sugestie i uzupełnienia) zamieściliśmy w „Katalogu Głównym” – tutaj_►
Inne tematy w dziale Gospodarka