Temat podatków wzbudza emocje niemal codziennie. W każdym razie jest przedmiotem dyskusji w domach, mediach, jest również „reklamowany” (jak uniknąć „podatku Belki”).
W zestawieniu z czasem PRL w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono dwie innowacje podatkowe: VAT oraz osobiste rozliczanie podatku od osób fizycznych (PIT). Wzrosła komplikacja wyliczeń i rozliczeń podatkowych.
Przedsiębiorcy i obywatele mają często wielkie kłopoty w rozumieniu intencji państwa nakładającego i egzekwującego podatki. Symbolicznym wydarzeniem na tle podatkowym było uprowadzenie Romana Kluski i postawienie mu zarzutów, jak się okazało, bezpodstawnych.
Nie tak spektakularnie, ale za to na wielką skalę, fiskus stosuje represyjne rozwiązania wobec wielu podatników – często całkowicie bez uzasadnienia. Pojedyncze zdarzenia, z rzadka nagłaśniane, tworzą jednak systemową usterkę ustroju gospodarczego Polski.
Asymetria relacji podatnik – urząd powoduje, że fiskus zawsze ma przewagę nad przedsiębiorcą czy obywatelem. I – jak pokazuje przykład Romana Kluski – może sięgnąć do brutalnych metod represji.
Co więcej, system podatkowy jest tak nieprzejrzysty, że i Polacy, i inwestorzy zagraniczni, powstrzymują się od prowadzenia biznesu w Polsce. Nie tylko z powodu represji, ale i korupcji związanej z nieprzejrzystymi regułami gry. Polska jest krajem, któremu nie można ufać: sądzą tak również polscy obywatele.
Mówimy o podatkach:
Czy Polsce można ufać ?
Czy istnieje prosta recepta na uzdrowienie polskiego systemu podatkowego ?
Czy mamy jakieś rekomendacje poza ogólnym stwierdzeniem, że system podatkowy powinien być „prosty” i „sprawiedliwy” ?
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski” ►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia (prosimy o sugestie i uzupełnienia) zamieściliśmy w „Katalogu Głównym” – tutaj_►
Inne tematy w dziale Gospodarka