Relacje gospodarcze między Polską a Rosją chyba nigdy nie były normalne – zawsze miały podtekst bądź kontekst polityczny.
W okresie II RP wymiana gospodarcza między Polską a Rosją (ZSRR) niemal nie istniała. Z kolei dziedzictwem lat 1945-89 był „socjalistyczny podział pracy” i niekomercyjne zasady kooperacji.
Początek lat 90’ przyniósł jedno znamienne wydarzenie: aresztowanie radzieckiego okrętu wojennego (z załogą) przez Stocznię Północną w Gdańsku. Przyczyna: nabywca nie zapłacił za właśnie zbudowaną jednostkę. Kryzys rosyjski roku 1997 i ponawiające się w latach późniejszych zawirowania w handlu (ropa, gaz, ale także przemysł spożywczy) są świadectwem wciąż niezbyt zdrowych relacji. Szczególnie, gdy odbywa się przy udziale pośredników (np. reeksport polskich mebli do Rosji przez Niemcy).
W dwubiegunowym świecie antytezą Rosji były Stany Zjednoczone, uwielbiane w Polsce jako symbol wolności i siły. Tymczasem próby gospodarczego związania się z USA okazały się niezbyt udane. Szczególnie znane były relacje ze sfery biznesowo-militarnej. Irak, F-16, tarcza antyrakietowa – oraz towarzyszący im offset. Do tego dochodzi jeszcze pokłosie amerykańskiego kryzysu roku 2008 i dziwnych operacji na polskim rynku finansowym (sławę w Polsce „zyskał” w końcu 2008 bank J.P.Morgan).
Przedstawiamy Państwa uwadze pytania:
Czy „amerykański” kierunek starań Polski o inwestycje ma przed sobą perspektywy ?
Czy możliwe jest ułożenie równoprawnych relacji gospodarczych w układach: Polska – Rosja i Polska – Niemcy ?
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski” ►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia (prosimy o sugestie i uzupełnienia) zamieściliśmy w „Katalogu Głównym” - tutaj►
Inne tematy w dziale Gospodarka