Maltański komisarz John Dalli podał się do dymisji. Przyczyną było prowadzone przez OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) śledztwo wszczęte w związku ze skargą złożoną w maju br. przez producenta tytoniu Swedish Match*.
Wg skarżącego pewien maltański przedsiębiorca oferował firmie w zamian za korzyści finansowe, możliwość wpłynięcia na przyszłą legislację (związaną z produktami tytoniowymi) powołując się na bliskie kontakty z komisarzem Dallim. Komisja Europejska (KE) zwróciła się o zbadanie sprawy do OLAFu., który przedstawił swój raport 15 października br.
Maltański przedsiębiorca faktycznie nawiązał kontakt ze Swedish Match, oferta również została złożona, nie doszło jednak do żadnej transakcji finansowej między firmą a przedsiębiorcą. OLAF nie doszukał się bezpośredniego udziału w sprawie komisarza, ale stwierdził, że ten ... wiedział o całej sytuacji.
Dalli zaprzeczając jakiemukolwiek swojemu udziałowi w tej sprawie, dostał od Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso Barroso 30 min. na zastanowienie ...
Nazajutrz ogłosił swoją rezygnację. Barroso scedował tymczasowo portfolio Dalliego na wiceprzewodniczącego KE, Marosa Sefcovica - do momentu powołania nowego komisarza z Malty. Kiedy to nastąpi nikt nie wie. Najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać na wybory na Malcie, które wyłonią nowy rząd. Daty konkretnej nie ma, wiadomo tylko, że oficjalna informacja o wyborach musi zostać ogłoszona na 6 tygodni przed końcem marca 2013 r.
Komisja Europejska miała już kłopoty z zarzutami korupcji względem jednego z komisarzy, co skończyło się odwołaniem całej Komisji...
Eith Cresson pełniąca funkcję unijnej komisarz ds. badań i nauki (1995-99), oskarżona została o nepotyzm i nieprawidłowe wydatkowanie unijnych funduszy. Wcześniej znana, jako pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji (od maja 1991 do kwietnia 1992 r.) teraz kojarzy się z aferą, która przyczyniła się do ustąpienia w niesławie całej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jacques'a Santera.
Sprawę przeciwko Cresson wniosła w 2004 r. sama Komisja Europejska. Trybunał Sprawiedliwości potwierdził w 2006 r., że komisarz dopuściła się poważnego naruszenia zatrudniając w 1995 r. na stanowisku eksperta naukowego – swojego znajomego dentystę Rene Berthelota, który w ciągu dwóch i pół roku dobrze płatnej pracy napisał raptem 24 strony "ekspertyz".
Były Komisarz Dalli w wywiadzie dla France2 (25.10.12) zaznaczył, że pracował właśnie nad bardzo restrykcyjną dyrektywą "nikotynową" dając do zrozumienia, że komuś to się nie podobało...
Tym niemniej Dalli rezygnując i nie przyznając się do winy - oszczędził całą Komisję..
Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
*Więcej - http://www.europeanvoice.com/article/2012/october/john-dalli-resigns/75389.aspx
Inne tematy w dziale Polityka