...70 lat po śmierci autora.
“Mein Kampf” najbardziej popularnej publikacji w III Rzeszy, o której wysoki nakład zadbał jej autor Adolf Hitler* - po 1945 r. oficjalnie nie wolno było drukować.
Nielegalne kopie na całym świecie świetnie się rozchodziły. W Internecie w każdej chwili bez trudu można sięgnąć po ten nazistowski “przebój”.
Wznowienia legalne nie były możliwe nie dlatego, że jakieś specjalne prawo tego zabraniało, ale ponieważ prawo autorskie obejmuje także i to “dzieło”, a posiadaczem prawa do tego utworu jest Bawaria, Kraj Związkowy Federacji Niemieckiej, która wcześniej nie udzielała zgody na publikację utworu.
Bawaria na podstawie wyroku monachijskiego sądu w 1948 roku o konfiskacie mienia należącego do Adolfa Hitlera weszła także w posiadanie praw do "Mein Kampf". Ochrona prawna każdego dzieła wygasa po 70 latach po śmierci autora, i także ta książka stanie się zgodnie z prawną terminologią wkrótce “domeną publiczną”, utworem, który każdy będzie mógł bez pytania kogokolwiek o zgodę - drukować. W tej sytuacji rząd Bawarii postanowił ... sam wydać tę publikację wraz z właściwymi adnotacjami i komentarzami wyjaśniającymi. Jako właściciel praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 r. - Bawaria decydując się na wydanie książki z krytycznym komentarzem - chce przełamać tabu i obalić mity, jakie wokół publikacji narosły i w ten sposób ograniczyć zainteresowanie komercyjnych wydawców tą książką, jak również zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu jej w celach propagandowych, np. przez neonazistów.
W ostatnim czasie obserwujemy w Europie coraz większą popularność haseł skrajnie nacjonalistycznych, rasistowskich czy ksenofobicznych. Do czego mogą one doprowadzić widzimy po tragedii, która miała miejsce w Norwegii w zeszłym roku.
Jak przewiduje Markus Soder - Minister Finansów Bawarii „wygaśnięcie praw autorskich sprawi, że coraz więcej ludzi będzie czytać "Mein Kampf", zatem nowa, uzupełniona wersja pomoże zdemaskować intencje autora i obalić niebezpieczne tezy jak na przykład tę o supremacji rasy aryjskiej". Oprócz wydania w języku niemieckim, Bawaria planuje też publikację w wersji angielskiej, także w formie ebooka i audiobooka. Na projekt przeznaczono pół miliona euro.
Reedycja najbardziej kontrowersyjnej książki XX w. wzbudza bardzo wiele emocji...
Z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
*Szacuje się, że do 1945 r. książka wodza III Rzeszy osiągnęła nakład ok. 10 mln egzemplarzy.
Więcej informacji:
http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/25/mein-kampf-released-notes-hitler?INTCMP=SRCH
Inne tematy w dziale Polityka