Według sondażu Eurobarometru:
73% Polaków (najwyższy odsetek w całej UE-27) uważa Europarlament za ciało w pełni demokratyczne, tym niemniej dość mało efektywne (w ocenie 47% rodaków).
Wiadomości z Parlamentu Europejskiego (PE) docierają do 60% Polaków.
37% rodaków twierdzi, że są dobrze poinformowani o działaniach PE, to o 10 %. więcej niż średnia w UE.
58% nie uważa się jednak za wystarczająco poinformowanych o działaniach PE ( w porównaniu do 45% w UE).
Głównymi źródłami pozyskiwania informacji o PE w Polsce są dla 66% Polaków - telewizja, 31% woli Internet, 13% prasę, a 9% radio. Mniej niż 2% będzie szukać informacji w broszurach, online w sieciach społecznościowych, na konferencjach, blogach lub książkach.
Które obszary polityki unijnej są najbardziej interesujące?
49% Polaków wyraziło zainteresowanie polityką społeczną w zakresie zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego. Polityka w zakresie badań i rozwoju cieszyła się zainteresowaniem zaledwie 8%.
50% obywateli uznało obronę praw człowieka za priorytet dla PE, podobnie dużym zainteresowaniem cieszy się walka z kryzysem finansowym i prawa obywateli UE (40% i 36% odpowiednio).
Tematem najmniej interesującym okazują się wybory do Parlamentu Europejskiego zaledwie 8% uznało go za istotny. Tylko kto będzie potem zajmował się tematami ważnymi dla obywateli, jeśli nikogo nie interesują wybory...
Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
Inne tematy w dziale Polityka