jednym zdaniem jednym zdaniem
951
BLOG

Żydzi na Madagaskar

jednym zdaniem jednym zdaniem Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0


Pewnie większość osób, która spotkała się z tym powiedzeniem utożsamia go, jako skrajnie antysemickie i wymyślone przez tak zwany obóz narodowy. Posługiwał się on co prawda tym powiedzeniem, ale nie był jego pomysłodawcą.

Jest to związane z mało znaną, choć prawdziwą  historią, w wyniku której Polska byłaby w posiadaniu czwartej co do wielkości wyspy na świecie,  o powierzchni blisko dwukrotnie większej niż obecny obszar naszego kraju.
Trudna sytuacja gospodarcza II RP, połączona z koniecznością pozyskiwania tanich surowców spowodowała, że rząd Polski dążył do pozyskania kolonii. Najbardziej realną możliwością było przejęcie od Francji Madagaskaru. (Była to propozycja francuska, by Polska zajęła się wysyłaniem Żydów europejskich na tę wyspę.) Wstępną zgodę na przejęcie Madagaskaru przez Polskę wyraził francuski minister kolonii M. Moutea.


Na Madagaskarze, z ramienia rządu RP, warunki do osadnictwa badał m.in. Arkady Fiedler. Był  on też zdecydowanym zwolennikiem przejęcia Madagaskaru od Francji. Prace w tym kierunku były mocno zaawansowane. Plany te pogrzebał wybuch II Wojny Światowej.
Co ciekawe projekt zdobył poparcie samych Żydów, dla których pełne osadnictwo w Palestynie nie było w tym czasie z przyczyn politycznych możliwe, a w wyniku ruchów syjonistycznych narastała presja na założenie własnego państwa żydowskiego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_osiedlenia_%C5%BByd%C3%B3w_europejskich_na_Madagaskarze

I jeszcze jedna ciekawostka związana z Madagaskarem, o której nie wszyscy wiedzą.
Francuzi zawdzięczają posiadanie tej wyspy...Polakowi.
Otóż w 1773 roku Maurycy Beniowski, jako podpułkownik wojska francuskiego, został wysłany przez rząd Francji z misją zdobycia nowych krain na wschodzie. Beniowski dopłynął na Madagaskar, gdzie przyjęto go bardzo ciepło. 10 października 1776 roku obwołany przez tubylców królem (ampansakebe) wyspy. W tym samym roku powrócił do Francji, by przedstawić rządowi swe plany wykorzystania nowego lądu, ale nie uzyskał poparcia. W czerwcu 1785 przypłynął na Madagaskar jeszcze raz. Opanował francuską faktorię handlową w Zatoce Antongilskiej i stolicę kraju, wybudował kilka fortów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar

mało mówię

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura