.
Zanim zdam relację z mojej wizyty z red. Gadowskim ze spotkań w USA i Kanadzie chcę przedstawić jedną ważną inicjatywę Polonii teksańskiej.
W dniu 27 lutego , w gabinecie dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia, pana Jakuba Berezowskiego odbędzie się ważna narada/konferencja naukowa.
Narada jest wynikiem inicjatywy Stowarzyszenia Polaków w Teksasie- Dalls, mającej na celu realizację Projektu ACP.
Projekt ten ma na celu szkolenie, na najwyższym poziomie, lekarzy, personelu pomocniczego i koordynatora, w specjalistycznym ośrodku, Medical City Dallas Hospital i przeniesienie zdobytych umiejętności do kraju, w celu zbudowania tu światowej klasy ośrodka.
Otwarcie takiego ośrodka medycznego w Warszawie spowoduje zakończenie wielokrotnych podróży małych pacjentów, wszystkich dzieci urodzonych z zespołami ACP( często 3-4 razy w roku) i ich rodzin-opiekunów do Dallas, obniży to koszty leczenia, a pieniądze zbierane na rzecz tych dzieci zostaną w Polsce. Polska też będzie mogła zarabiać pieniądze lecząc dzieci innych narodowości. Ten Projekt otwiera również możliwość współpracy naukowej, rozwoju, wymiany doświadczeń pomiędzy lekarzami i personelem medycznym w obu ośrodkach.
Cieszy ogromnie wiadomość, że Projekt ACP już się rozpoczął. Pierwszy trening odbył Pan dr n. med. Andrzej Brudnicki, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, pracownik Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, który przyleciał do Dallas w październiku, na zaproszenie Stowarzyszenia Polonii Teksasie.
Trening prowadzą najwyższej klasy specjaliści z Dallas. Do tej pory tego typu operacje odbywają się właśnie w tym ośrodku. Wprowadzenie projektu ACP będzie ogromnym sukcesem.
Ogromnie cieszy jeszcze jeden aspekt tej inicjatywy Otóż cały projekt jest wynikiem starań teksańskiej Polonii. W tym polskich lekarzy, leczących w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych w Teksasie.
Brawo Polonia!
Teraz czas na działanie polskiego Ministerstwa Zdrowia . Nie zmarnujcie tej szansy!
My, internauci, wiemy ile razy prowadzono zbiórki pieniężne na pomoc dzieciom z tego typu wadami. W przypadku realizacji programu nie tylko będzie można operować nasze dzieci w Polsce. Stworzy się także możliwość leczenia dzieci z innych krajów, zapewniając polskim szpitalom dochody z wysoko wyspecjalizowanych procedur i podnosząc rangę polskiej medycyny.
Zachęcam wszystkich salonowiczów do wysyłania e-maila z poparciem tego projektu na ręce pana dyrektora Berezowskiego na adres a.gargas@mz.gov.pl.
Wesprzyjmy Naszych rodaków z Teksasu, bo Oni działają na rzecz Polski!
Inne tematy w dziale Społeczeństwo