Zdaniem papieża "coś jest nie tak z Unią Europejską"
Papież Franciszek nie podał diagnozy przyczyn swojej oceny. Czy mimo to można się pod tym sformułowaniem podpisać?
Efekt Brexitu nie jest przyczyną osłabienia UE, lecz jej skutkiem. Co gorsza, można się było go spodziewać. Z narastających sprzeciwów społeczeństw w różnych krajach. I kompletnego braku reakcji na oczekiwania społeczne mieszkańców państw członkowskich ze strony władz instytucji europejskich. Kryzysy w Grecji, wysoki poziom bezrobocia w krajach Południa Europy, obligo przeregulowania wewnętrznych praw, rozrastająca się już i tak monstrualna unijna biurokracja. Biurokracja pozbawiona legitymacji demokratycznej na szczytach władzy UE. Przez co najmniej ostatnich 6 lat sytuacja ulegała pogorszeniu we wszystkich tych aspektach. Im głośniej obwieszczano decyzje UE wzorem demokracji, tym częściej były to de facto autokratyczne decyzje najsilniejszych państw członkowskich. Najczęściej decydowały Niemcy i Francja. Wobec niemożliwości realizacji sprzeciwu pozostałych państw – ideą demokracji unijnej stało się narzucanie wszystkiego, co służyło dobrostanowi tychże.
Interesy poszczególnych krajów zostały podporządkowane różnymi nakazami w formie dyrektyw interesom decydentów unijnych. Coraz bardziej oderwanych od potrzeb społeczeństw krajów członkowskich i sporej części rządów. Szczególnie słabszych gospodarczo i coraz bardziej uzależnionych od „łaski pańskiej” eurokratów.
W obliczu narastającego niezadowolenia mieszkańców w różnych państwach UE. W 2013 roku można było przeczytać: „: Antyunijne nastroje narastają szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Portugalii, Bułgarii, Finlandii i na mniejszą skalę w innych krajach. Powodem protestów jest przede wszystkim bieda, w którą Europejczyków wpędził socjalizm zwany dla niepoznaki kapitalizmem.” Te sygnały niezadowolenia nie wpłynęły na opamiętanie brukselskich decydentów. Wręcz przeciwnie, nie wyciągano wniosków i brnięto nadal w autorytarne decyzje pogłębiające sprzeciwy.
Propozycja ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji dot. przyszłości UE jest tego dowodem. A przecież po różnych kryzysach z przeszłości, wskutek błędu Angeli Merkel i kompletnej bezczynności unijnych polityków z PE i KE doszło do bardzo groźnego kryzysu imigracyjnego. Który obnażył słabość UE w obronie jej granic oraz fatalne skutki ulegania partykularnym i chwilowym interesom Niemiec.
Kryzysy w strefie euro wykazały słabości pomysłu na wspólną walutę. Nierówny stopień rozwoju państw członkowskich pogłębiał problemy wewnętrzne. Kryzys ukraiński wykazał, że wspólna polityka zagraniczna UE jest mirażem. Z Janukowyczem rozmawiali szefowie Niemiec, Francji i przez chwilę dopuszczonym do stołu pańskiego ministrem Sikorskim. ( z uwagi na bliskie powiazania terytorialne i historyczne). Decyzje jednak zapadały w Niemczech i Francji. Podobnie jak w negocjacjach w sprawie ustanowienia pokoju w Donbasie:. „Decydujący o przyszłości Ukrainy format normandzki już jest przejawem takiego koncertu mocarstw – nie ma w nim przedstawicieli Unii, są za to Niemcy i Francja, postrzegane przez Moskwę, jako jedyne państwa kontynentu, z którymi trzeba się liczyć”(red.Potocki,DZGP). Dzisiaj to oni mówią o konieczności zniesienia restrykcji wobec Rosji. Mimo, że zostały one nałożone po zajęciu przez Putina Krymu i rozpoczęcia wojny z Ukrainą w Donbasie.
Wiarygodność intencji polityków, znoszących nałożone przez siebie warunki bez ich wypełniania przez ukaranego, jest mała. Żeby nie powiedzieć: żadna. W dodatku –z doświadczeń w przeszłości – może sugerować, że owa zmiana poglądów mogła być spowodowana naciskami sprawcy. Jak najbardziej wymiernymi w pieniądzu. Przykładem może być lobowanie na rzecz gazociągu Nord Stream 1 przez byłego Kanclerza Schroedera. Który został uhonorowany już po odejściu z funkcji stanowiskiem w Gazpromie. Kto i jakie synekury z obecnych lobbystów na rzecz odejścia od sankcji wobec Rosji sobie wypracowuje- pewnie okaże się w przyszłości. I to jest właśnie dzisiejsza miara „wartości europejskich” wedle unijnych władz. Dość jasno to wyraziła dzisiaj podczas wystąpienia przed PE w Brukseli przedstawicielka Rady Europy mówiąc” imigranci z Afryki Północnej idą do Europy z uwagi na wartości, które ona sobą reprezentuje”. Tę wartość dość dobrze opisują sami imigranci. Imigrant z Erytrei:, „ kiedy mówi o Wielkiej Brytanii nie ukrywa, że kraj ten nie spełnił jego oczekiwań. „Po pierwsze muszę przyznać, że to miejsce jest czyste i zapewniają tutaj dobrą opiekę, jednak oczekiwaliśmy czegoś więcej” – mówi mężczyzna, który liczy na przydzielenie mu wraz z azylem mieszkania i opieki socjalnej.” Szwajcarskie gazety opisywały oczekiwania imigrantów tak: „Wśród uchodźców z Erytrei 91 proc. nie pracuje, jeśli chodzi o przybyszy z Iranu 84 proc., a w przypadku Syryjczyków 87 proc. Nawet uchodźców ze Sri Lanki, którzy uchodzą za najlepiej zintegrowanych, nie ciągnie specjalnie do pracy. 75 proc. jest bezrobotnych i żyje z zasiłków. Oraz 89 proc. Turków. Najbardziej pracowici są Chińczycy, ale i tak 69 proc. z nich jest na garnuszku gmin, które nie wiedzą już skąd wziąć pieniądze na wypłatę zasiłków”.
Ta eurokracja w wydaniu unijnych polityków, wypierająca demokrację, doprowadziła do dzisiejszej rewolucji. Dlatego całe przywództwo UE winno się podać do dymisji po brytyjskim referendum. Nowy traktat winien zapewniać równowagę pomiędzy zdolnością do kreowania wspólnej polityki gospodarczej, zagranicznej ( z obligo do konsensusu w jej kreowaniu) pozostawiając sporą sferę wolności samostanowienia dla państw członkowskich w zakresie stanowiącym przyczynę niezadowolenia wielu narodów. Ma rację Geert Wilders mówiąc: ” Chcemy odpowiadać za nasz kraj, nasze własne pieniądze, nasze granice i naszą politykę imigracyjną - oświadczył Wilders”
Wiele wskazuje na to, że przywódcy unijnych instytucji nadal są oderwani od rzeczywistych oczekiwań społeczeństw.
W swoich wygodnych fotelach, z kieszeniami napełnionymi unijnymi pieniędzmi i żyjący w bizantyjskim luksusie od dawna przestali zaważać, że hasełka , którymi szermują przy każdej okazji ( demokracja, wolność, wolny rynek) od dawna zostały przez nich pozbawione treści. Pora na zmianę. Dobra zmianę. Bo jeśli ona nie nastąpi to nastąpi albo Lato, Jesień lub nowa Wiosna Ludów.
PS. Totalną opozycję proszę jak jej radzę: odjedźcie od psucia atmosfery wokół polskiego rządu na zewnątrz. Dzisiaj powinny być wszystkie ręce na jednym pokładzie.
http://fakty.interia.pl/swiat/news-jeremy-hunt-nowe-referendum-albo-wybory-szansa-na-niezrywani,nId,2226468#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
http://www.grecja24.info/news/11-grecja-sprzedaje-wyspy-zeby-splacic-dlugi.htm
http://www.polishexpress.co.uk/nielegalny-imigrant-zada-mieszkania-za-ktore-zaplaca-brytyjscy-podatnicy/
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/955164,potocki-brexit-zblizy-europe-do-koncertu-mocarstw.html
http://www.polishexpress.co.uk/nielegalny-imigrant-zada-mieszkania-za-ktore-zaplaca-brytyjscy-podatnicy/
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/955164,potocki-brexit-zblizy-europe-do-koncertu-mocarstw.html
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/950103,parafianowicz-bunt-elit-przeciwko-otwartosci-za-wszelka-cene.html
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/955223,parafianowicz-polski-pomysl-na-polityke-zagraniczna-blysl-i-zgasl.html
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/955285,parafianowicz-bunt-mas-ktory-pogrzebie-europe-jaka-znamy-dzisiaj.html,komentarze-najnowsze,1
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/brexit-komentarz-le-pen-i-wildersa,655487.html
http://www.prisonplanet.pl/polityka/brexit_rozprzestrzenia,p1347307999
Inne tematy w dziale Polityka