Michał Żukiewicz Michał Żukiewicz
103
BLOG

Folwark zwierzęcy, instytucje publiczne w służbie polityków

Michał Żukiewicz Michał Żukiewicz Polityka Obserwuj notkę 2

Odpolitycznić instytucje publiczne i spółki Skarbu Państwa, dość politykierstwa, dość nepotyzmu, dość rodzin w zarządach państwowych instytucji. Takie postulaty proklamowały zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Koalicja Obywatelska. Ale że każdy obiecywać może trochę lepiej, czasem trochę gorzej, to nie ma co się zbytnio dziwić, że nic się nie zmieniło.

24 listopada na serwisie X Instytut Pamięci Narodowej zamieścił wpis dotyczący ogłoszenia kandydatury na prezydenta Karola Nawrockiego.

image

 

Jest rzeczą zupełnie oczywistą, że promowanie przez państwowe instytucje jakiejkolwiek kandydatury na jakikolwiek urząd, a tym bardziej na najwyższy urząd w Rzeczypospolitej, jest sytuacją obrzydliwą i niemoralną. Instytucje takie jak IPN są instytucjami pożytku publicznego, opłacanymi z pieniędzy podatników i jako takie nie powinny mieć nic wspólnego z polityką.

Aby sprawiedliwości stało się zadość, nie można przejść obojętnie obok działań koalicji 13 grudnia w wyżej opisanych kwestiach. Na środowym (20 listopada) posiedzeniu podkomisji ds. odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa głosowano nad złożonym przez Polskę 2050 projektem ustawy. Za projektem głosowali posłowie i posłanki nie tylko Polski 2050, ale również Lewicy i Konfederacji. Przeciwko opowiedzieli się politycy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Projekt ustawy zakłada szereg zmian dotyczących zasad funkcjonowania spółek kontrolowanych przez państwo. Oto kluczowe założenia:

  • Zakaz finansowego wspierania partii politycznych: Osoby pełniące funkcje w radach nadzorczych i zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa nie będą mogły dokonywać wpłat na partie polityczne ani komitety wyborcze.
  • Karencja dla byłych polityków: Osoby, które pełniły funkcje parlamentarzystów lub były związane z partiami politycznymi w ciągu ostatnich pięciu lat, nie będą mogły zasiadać w radach nadzorczych tych spółek.
  • Komitet Dobrego Zarządzania: Kandydaci do rad nadzorczych spółek państwowych będą musieli uzyskać pozytywną opinię tego komitetu, który ma być niezależny. W jego skład będą mogły być zgłaszane osoby przez związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz środowiska akademickie.
  • Zakaz łączenia funkcji: Wprowadzony zostanie zakaz jednoczesnego zajmowania wysokich stanowisk w administracji rządowej lub samorządowej oraz zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem państwa lub samorządów.
  • Obowiązkowe kwalifikacje i apolityczność: Członkowie rad nadzorczych będą musieli spełniać szczegółowe kryteria dotyczące wykształcenia (np. stopień naukowy, certyfikaty) oraz być apolityczni.
  • Jawność wynagrodzeń i nominacji: Wynagrodzenia członków rad nadzorczych i zarządów będą publikowane w ogólnodostępnym rejestrze. Dodatkowo dane osób nominowanych do spółek będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej co najmniej 14 dni przed ich oficjalnym powołaniem.
  • Limit liczebności rad nadzorczych: W spółkach w pełni kontrolowanych przez państwo rady nadzorcze będą mogły liczyć maksymalnie siedmiu członków, z czego trzech ma być niezależnych i wyłanianych z udziałem Komitetu Dobrego Zarządzania.

Czyli po raz kolejny Donald Tusk wraz ze „zbrojnym ramieniem” Kosiniaka-Kamysza pokazali, o co chodzi w „demokratycznych rządach” i w „uśmiechniętej Polsce”. Obiecywali zmiany, obiecywali koniec polityki nepotyzmu prowadzonej przez PiS. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Mam nadzieję, że takie działania, czyli działania antypolskie, zostaną rozliczone z całą surowością, a naród powie Tuskowi i Kosiniakowi, co myśli o rozkradaniu publicznych pieniędzy.

Jestem twórcą, który wierzy w wartość tradycyjnych zasad, takich jak szacunek dla rodziny, wolność jednostki i odpowiedzialność za własne decyzje. W swoich tekstach często poruszam kwestie związane z zachowaniem zdrowego porządku społecznego i obroną suwerenności, zarówno indywidualnej, jak i narodowej. Zajmuję się analizą współczesnych zjawisk politycznych i społecznych, starając się przedstawić je z perspektywy konserwatywnej, odnosząc się do wątków historycznych i kulturowych. Moje pisanie ma na celu skłonienie czytelników do refleksji nad przyszłością społeczeństwa, w którym wartości takie jak wolność, odpowiedzialność i tradycja są wciąż istotne.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka