Komentarze do notki: „Turów i Bełchatów i tak będą zamknięte. Mówienie, że nie, to oszukiwanie górników”

« Wróć do notki

Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Beem.Deep23 października 2021, 10:03
@sigol 
Mój komentarz dotyczy kompletnie czegoś innego, więc nie dość, że spokojnie można zaliczyć Pana do grona idiotów, to jeszcze dodatkowo do grona "geniuszy", którzy potrafią pisać po polsku, ale ni w ząb nie rozumieją z tego języka.
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Tonick22 października 2021, 23:31
No cóż . Jak się nie ma nowych argumentów, to wyciąga się ze strychów albo piwnic stare kataryny. Tyle o samej wypowiedzi. Stanowisko ludzi Balcerowicza jest znane i nikogo rozumnego pewnie nie dziwi. Jak zawsze robią to do czego ich powołano. Co do tego czy Bełchatów i Turów kiedyś będą zamknięte. Oczywiście tak. Ale zupełnie czym innym jest stopniowe wygaszanie bloków i zmniejszanie wydobycia wraz z wymieraniem załogi, a czym innym z dnia na dzień ukradzenie im chleba. Dziś jeszcze nie znamy technologii dających najlepsze dochody za 30 lat. Trudno więc planować tam nowe firmy. Jednak na miejscu dzisiejszych maturzystów nie planował bym kariery w górnictwie. Co zaś do tego czy CO2 będzie używane w energetyce czy nie nie stawiał bym łatwo pieniędzy przeciw CO2. Choćby dlatego że CO2 ma np znacznie lepszą charakterystykę do wychwytu ciepła z atmosfery niż obecnie powszechnie używane w tym celu powietrze.  ;) . Powodem jest punkt potrójny CO2 w t 37 C.  Jak wiadomo w pobliżu punktów potrójnych zyski energetyczne są lepsze niż daleko od nich.  Tak więc Młodym ludziom z tej okolicy doradzam raczej pracę w startupach niż w kopalni czy elektrowni. Turowa nie znam tak dobrze jak Bełchatowa, w którym np zupełnie nowe możliwości będzie dawać powstałe na miejscu dzisiejszego wyrobiska największe pod względem ilości wody i prawdopodobnie głębokości jezioro w Polsce. Dające zupełnie nowe możliwości dla budowy i testowania np sprzętu nurkowego wysokiej klasy do przemysłu wydobywczego z dna mórz czy oceanów, prowadzenia szkół nurkowych na skalę europejską, także jako specjalistów do firm prowadzących budowle podmorskie, wydobywanie gazu (w tym dla Polski) z akwenów. To nie jedyne nowe zatrudnienia. Rośnie ilość wiatraków i fotowoltaiki montowanej przez PGE, a samo PGE chce budować elektrownie atomowe.  Budowa turbin czy fotowoltaiki nie jest jedynie zniszczeniem miejsc pracy w klasycznych elektrowniach , ale także stworzeniem nowych miejsc pracy w serwisie i montażu nowszych urządzeń. Pewnie do czasu zamknięcia elektrowni opartych na paliwach węglowych , w Polsce będzie jeździć conajmniej 50% elektrycznych aut, a większość z pozostałych to będą hybrydy. Tak czy tak powstanie przemysł produkcji akumulatorów, NP w Bogatyni, bo czemu nie, i Bełchatowie. Też wchłoną one część energetyków, przykłady można mnożyć. Te miejsca pracy będą powstawać. Bez wątpliwości. Problem jedynie w tym,  ile będzie nas to wszystko kosztowało. Bo że za dużo , to prawie pewne.
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Mysz-a-kysz22 października 2021, 23:37
A skąd ty wiesz, likwidatorze, co za 10-15 lat stać się może?
Mark Xyva23 października 2021, 12:17
@Mysz-a-kysz 

Otóż to 100 / 100 i w dodatku ... poezja.

Tym wszystkim prorokom i jasnowidzom polecam lekturę tzw. Raportu Rzymskiego. NaŁukowego raportu. Tam nic się nie sprawdziło, poza paroma oczywistymi oczywistościami.

Tacy różowi i czerwoni mędrcy zmarnowali po 1989 r. większość polskiego przemysłu, bo UNE wiedzom lepiej! A może niech to autentycznie wolny rynek sprawdzi?
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Zapytajnik23 października 2021, 03:53
Pań Gowin ma 2%, pan Kociniak-Kamasz ma 2% i Pan Qkizz ma 2%. I gdy się razem zejdą w boju, to padnie Jarku, leż i pamiętaj PSL/ZSL to ręką trójpalcowa w jedną miażdżącą pięść zaciśnięta.
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Leonarda Bukowska23 października 2021, 05:37
Zabawne jest, gdy jakiś gość z minionej epoki poucza związkowców niczym mało rozgarnięta ciotka rewolucji, co im wolno mówić a czego nie wolno. Już widzę, jak ci wszyscy górnicy, pracownicy elektrowni i mieszkańcy zagrożeni odcięciem od prądu i ciepła strasznie się tym przejmą. 
A tak w ogóle, to bardzo mi się podobała "lafirynda", świetna ksywa. Wreszcie ktoś (starszy pan z Polski) powiedział publicznie prawdę o bezczelnej babie.
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Normalni.pl23 października 2021, 06:05
Na to musi być plan.
Nawet jak zamkniemy wydobycie, to przecież powstaną wielkie i głębokie jeziora.
Na ślepo zakładam, że energii nam wystarczy. Ale coś, głębsze niż Hańcza nie może powstać tak, jak kałuża po deszczu.
Zapewne lokalsi mogą zarobić na rekreacji, ale trzeba przygotować plaże, rekultywować teren etc.

My możemy je zamykać, ale za jakiś czas i w zorganizowany sposób. 
Tak, aby lokalna społeczność coś z tego miała, a nie głęboką i zalaną wodą dziurę w ziemi.
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Kot z Cheshire23 października 2021, 06:09
Wcale nie jest takie pewne że zostaną zamknięte. Patrząc na rozwój wypadków w UE można się spodziewać, że wariaci doprowadza do tak poważnego kryzysu (w tym energetycznego) ze skutkiem może być przewrót społeczny, potworny bajzel i (nawet!) rozpad UE. W takiej sytuacji w Polsce nastąpi powrót do węgla. I nie tylko w Polsce, bo wygląda na to, że Niemcy wcale nie chcą od niego odchodzić, chcą jedynie byśmy my od niego odeszli i by zabrakło nam prądu. Komedia...
Normalni.pl23 października 2021, 06:37
@Kot z Cheshire 
Oni chcą lecieć w gaz od Putina.
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Prze23 października 2021, 06:40
Raz jeszcze. Węgla kamiennego mamy na 500 lat, a nasz Król Maciuś Pierwszy zamyka kopalnie, ponieważ wymagają zaawansowanej technologii, podczas, gdy Polska była tej technologii eksporterem. Chińczycy technologie ukradli jakoś ludzie stracili tu chęć do dalszej walki. Bycie okradanym to marna perspektywa.
Brunatny - na niemieckim sprzęcie z NRD kusił już Tuska, podczas gdy już dawno rozsądek podpowiadał, że kopanie tych wysoce szkodliwych dziur należy zakończyć. Nie wspominając już o tym, że węgiel brunatny to paliwo najbrudniejsze z brudnych. Jednoczesne pitolenie o zielonej energii to zwykłe robienie sobie jaj ze słuchaczy.

Jest moda (nieuzasadniona) na zamykanie kopalni węgla kamiennego, a zatem paliwo dla elektrowni atomowych będzie szybko drożało. Coraz więcej mamy autek na prąd, to i popyt na prąd rośnie i jego cena także.
Gazprom sprzedaje gaz Europie, ale wcale nie musi, Chiny to dzisiaj gospodarka, która rozwija się szybciej niż UE.  Zresztą, nie tylko Chiny. W Azji po prostu się o nas martwią. Słusznie niestety.
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
Komentarz został usunięty
emeryt ZUS23 października 2021, 08:51
Jak zwykle Putin będzie górą ! Brawo Niemcy,brawo Eurokołchoz,brawa,brawo,brawo !
Rosjanie są jednak cierpliwi, będą czekać, aż Europa sama zawiąże gazowy stryczek na swojej szyi. Do tego czasu Gazprom i cała reszta energetycznej jaczejki w Rosji będą grać rzetelnego i wiarygodnego partnera, ze strony którego nie czyha żadne niebezpieczeństwo. Rzeczywistość pokazuje jednak, jaką przyszłość dla Europy szykują za kilka lat, kiedy zależność od gazu państw Europy będzie jeszcze większa. Niestety plany Rosji nie byłyby możliwe bez aktywnego zaangażowania rządu w Berlinie, który także jest inicjatorem wielu zmian regulacyjnych w Unii. Oba państwa wykorzystują skutecznie zarówno system regulacyjny, jak i rozbudowują infrastrukturę przesyłową. Razem te dwa czynniki stanowią gigantyczną barierę wejścia dla innych rozwiązań w Europie.Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-europa-zaciska-gazowa-petle-na-swej-szyi,nId,5595753#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Komentarz został usunięty
Zasada Heisenberga23 października 2021, 09:22
@slaw993 

Słońca nie opodatkują,
a od zużycia tlenu mogą policzyć, dla kontynentu, dla całego kraju, gałęzi przemysłu, pojedyńczego samochodu i w końcu do pojedyńczego człowieka.
staroczesny23 października 2021, 10:29
"Bo o zamknięciu kopalni,bądź nie,decydować powinna jej rentowność,bilans ekonomiczny"
Tak na tym blogu napisał pan Janusz Steinhoff,były wicepremier i minister gospodarki.Proszę zwrócić uwagę,że nie napisał tego przedsiębiorca,kapitalista,ba nawet nie polityk.No to kimżesz jest pan Steinhoff.No nie jest żądnym zysku(co nie jest naganne jeśli chodzi o dwoch pierwszych),no ale mieni się politykiem no to iinna wrażliwość jest potrzebne holistyczne spojrzenie na wszystkie komponenty gospodarki.
Jakie to rządzenie gospodarką przez pana JS miało skutki tak polskiej gospodarki jaki dla społeczeństwa to ja pamiętam.Czy zechciałby Pan pochwalić się
jakimś sukcesem?
"Elity polskie po roku 1989 wytworzyły w kraju niespójny system gospodarczy łączący  silny etatyzm z elementami doktryny neoliberalnej.Skumulowanie rozwiązań systemowo sprzecznych nastąpiło w latach 1997-2000 tj.po wejściu w życie Konstytucji RP 2 IV 1997 r. oraz czterech reform strukturalnych Jerzego Buska.Rozwiązania ustawowe dotyczące konstruowania fundamentów systemu gospodaczego nie zostały przeanalizowane pod względem spójności i przygotowane pod względem kosztów finansowych.Powstała niestabilna hybryda zapożyczen anglosaskich i systemu gospodarczego nadreńskiego z ogromnym przerostem nieprofesjonalnego aparatu administracyjnego.............Pomimo ciągle ogromnego dystansu pod względem poziomu rozwoju wyrażonego wskaźnikiem PKB na głowę mieszkańca w stosujku państw Europy zachodniej Polska u progu wstąpienia do UE niezwykle zwolniła swoje tempo wzrostu(schładzanie dziadowskiej gospodarki.moje)i coraz bardziej ujawniały się procesy recesyjne...........
.....Inaczej rzecz ujmując ,dlaczego Polska przed rozszerzeniem UE w 2004 zaliczana była do najuboższych krajów,nawet w grupie 10 państw kandydujących?"

Tak dla porównania przez trzy lata rządów pisiorów składka do budżetu UE (liczona od PKB)wzrosła o 25% z 22mld pln do 28mld pln.
staroczesny23 października 2021, 10:39
@staroczesny 
Ojejku zapomniałem napisać kto jest autorem cytatów.
A to pan dr Dariusz Grala ,historia gospodarki ,IKBT,Poznań.
Kondycja gospodarcza Polski na tle europejskim w latach 1990-2004 ze względu na wykorzystanie czynników produkcji

Ówcześni rządzący gospodarką Polski nie mieli wiedzy do rządzenia gospodarkà państwa.Czy ich winić za to ? Może i chcieli rządzić dobrze,ale nie potrafili.Dlatego też powinni powstrzymać się od pouczeń.Może za kilkanaście lat obecnie rządzący będą też krytykowani.Może można i trzeba inaczej,ale za pouczanie niech nie biorą się byli włodarze,bo my to wiemy i oni powinni wiedzieć,że rządzili w najgorszy z możliwych sposobów.