W Muzeum Getta Warszawskiego, które powstaje w stolicy Polski, znajdzie się także miejsce na opowieść o Polakach ratujących Żydów - zapewnił w czwartek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. W tej sprawie przypomniał też o akcji Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu”.
W radiowej Jedynce Jarosław Sellin poinformował, że będzie kontynuował pracę wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Był pytany m.in. o plany na lepsze, bo np. w Warszawie lub Krakowie, usytuowanie upamiętnienia o tych Polakach, którzy w okresie okupacji niemieckiej ratowali Żydów.
– Myśmy między innymi po to powołali Muzeum Getta Warszawskiego, żeby również w tej nowej placówce muzealnej opowiadać między innymi o tym, jak wyglądała pomoc przez mur getta; pomoc tzw. strony aryjskiej Żydom w tym zamkniętym murami półmilionowym mieście. I ta opowieść też tam będzie – zapewnił Sellin. Przypomniał też o akcji „Zawołani po imieniu”, którą realizuje Instytut Pileckiego, mającej na celu upamiętnienie - jak wskazał Sellin „w konkretnych wioskach np. na Podlasiu czy na wschodnim Mazowszu” - obywateli polskich zamordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.
– „Zawołani po imieniu” - z imienia i nazwiska ludzie, którzy zginęli, i którym się teraz stawia w tych konkretnych wioskach upamiętnienia - pomniki, kamienie z konkretną opisaną historią danej rodziny – relacjonował Sellin, podsumowując, że opowieść o Polakach ratujących Żydów nasycana jest „różnymi instytucjonalnymi elementami” dzięki obecnie prowadzonej polityce historycznej. – I ona będzie coraz bardziej widoczna na terenie kraju – zapewnił.
Wiceminister kultury zwrócił też uwagę, że Polska obecnie jest najchętniej odwiedzanym przez obywateli Izraela krajem europejskim. – Do Polski przyjeżdża ich najwięcej - więcej niż do Niemiec, Francji i Włoch, ponieważ Polska jest krajem bezpiecznym i niesłychanie atrakcyjnym również ze względu na swoją kulturę i swoje zabytki. I coraz częściej przybysze z Izraela przyjeżdżają nie tylko w ramach tzw. holokaustowych wycieczek młodzieży, ale po prostu, żeby poznać nasz piękny kraj, odkryć swoje korzenie, odwiedzać miejsca związane z historią Żydów w Polsce – mówił Sellin.
Przekłamania w serialu Netflixa
Wiceszef MKiDN był też pytany o niedawny list premiera Mateusza Morawieckiego do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa w sprawie „nieścisłości historycznych” w serialu dokumentalnym „Iwan Groźny z Treblinki”. Serial ten (oryginalny tytuł: „The Devil Next Door”) opowiada o Iwanie Demjaniuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej.
Polecamy: MSZ interweniuje ws. mapy Polski w serialu Netflixa
W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi niemieckimi obozami koncentracyjnymi i obozami zagłady, m.in. w Auschwitz, Sobiborze, Treblince i Bełżcu. W liście do Netfliksa premier Morawiecki podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo.
– Ten list był cytowany w mediach, które docierają do miliarda ludzi na świecie, więc to jest oczywiście bardzo skuteczne i dobrze, że pan premier to zrobił – zauważył wiceminister kultury.
Ocenił też, że wobec Polski prowadzone są działania intencjonalne mające na celu rozmycie odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu, która spoczywa na Niemcach i ich kolaborantach, wśród których - jak podkreślił Sellin - nie było Polaków. – Niestety Niemcy zorganizowali te obozy zagłady wyłącznie na terenie ziem polskich, jeden tylko obóz był w pobliżu Mińska białoruskiego, ale wszystkie inne były na terenie ziem polskich i z tym się zmagamy. Czasami to są zwykłe stereotypy, czasami to są nieintencjonalne przekazy - po prostu się określa ten teren geograficzny, gdzie one były, ale to jest nieuczciwe i niesprawiedliwe, bo trzeba przypominać, że wtedy nie było państwa, które, tak jak to przedstawiono w serialu Netfliksa, nazywało się „Poland” – mówił.
– Wydaje mi się to oczywiste - ze względu również na zainteresowanie opinii światowej, że Netflix zweryfikuje te niemądre mapy i w tych filmach będzie pokazywał prawdę - granice okupacji niemieckiej na terenie Europy – ocenił wiceszef MKiDN.
KW
Inne tematy w dziale Polityka