Po godz. 15 z ronda Dmowskiego ruszył marsz Niepodległości. Rozpoczęcie marszu poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, a także występy artystyczne.
Na rondzie Dmowskiego głos zabrali organizatorzy marszu. Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz podkreślił, że w trakcie zgromadzenia należy zachowywać się zgodnie z prawem. "Pilnujmy się nawzajem, patrzmy na siebie" - apelował.
Próbę blokad Marszu skomentował dziennikarz Andrzej Gajcy.
Z kolei wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak mówił m.in. o historii marszu. "Zobaczcie, jak przez dzeisiąt lat Polska się zmieniła - dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że największa impreza patriotyczna nie tylko w Polsce, ale w Europie, to właśnie Marsz Niepodległści, i to jest wasza zasługa, wszystkich tych, którzy przez 10 lat byli tutaj" - zwrócił się do zgromadzonych.
Na marsz licznie przybyły rodziny z dziećmi. Wiele osób przez jego rozpoczęciem zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia z Pałacem Kultury i Nauki w tle. Większość uczestników zgromadzenia ma ze sobą biało-czerwone flagi. Wśród transparentów widać też napisy takie jak "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" czy "Stop masowej imigracji".
Mimo apeli organizatorów część uczestników odpaliła race, słychać też strzelanie z petard. Oprócz patriotycznego hasła "Bóg, honor, ojczyzna" niektórzy skandują też: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" oraz "Nie czerwona, nie tęczowa, idzie Polska narodowa".
Blokada na rondzie de Gaulle'a
Po przejściu kilkuset metrów manifestacja zatrzymała się. W tym czasie policja usuwała protestujących Obywateli RP z ronda de Gaulle'a.
– Policjanci wielokrotnie zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda. Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane – przekazał w poniedziałek nadkom. Sylwester Marczak z KSP.
Dodał, że zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa. "Mówimy m.in. o zagrożeniu życia i zdrowia osób" - ocenił Marczak.
Przed godziną 15. na rondzie de Gaulle'a wokół palmy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które trzymały ok. siedmiometrowy transparent z napisem "Konstytucja".
Część osób trzymała też mniejsze transparenty z napisami "Mamy prawo tutaj stać". Wśród demonstrujących był m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Otoczyła ich grupa kilkuset policjantów.
Kontrmanifestanci po kilkukrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca protestu zostali wyniesieni z ronda. Część z nich opuściła rondo samo. Zwinięto też transparent z napisem "Konstytucja" wystawiony na środku ronda de Gaulle'a.
Marsz Niepodległości 2019
Licznie zgromadzeni uczestnicy przybyli na marsz z flagami Polski oraz transparentami z patriotycznym hasłami. Widać na nich napisy takie jak „Bóg, honor i ojczyzna” oraz „Warto być Polakiem”. Na czele Marszu Niepodległości znajdują się także flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele historycznych organizacji rekonstrukcyjnych oraz grupy motocyklowe.
W okolicy Pałacu Kultury i Nauki, ronda Romana Dmowskiego i przy wejściu do metra powstało biało-czerwone miasteczko. Uczestnicy wydarzenia mogli w ostatniej chwili kupić flagi, kokardy i inne symbole narodowe; mogli także podpisać się pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Stop 447” mającą - jak przekazują z głośników twórcy projektu - ochronić polską własność „przed bezpodstawnymi roszczeniami organizacji żydowskich”.
„Od twojej odwagi zależy przyszłość Polski” - przekonują, przywołując postać rtm. Witolda Pileckiego. Wśród tłumu z biało-czerwonymi symbolami uwagę zwracały osoby, które przechodząc na Marsz Antyfaszystowski „Za wolność Waszą i naszą” miały ze sobą tęczowe symbole.
W związku z marszem część centrum, w tym Aleje Jerozolimskie oraz ul. Marszałkowska, jest wyłączona z ruchu. O utrudnieniach komunikacyjnych w stolicy informują na swoich stronach internetowych Zarząd Dróg Miejskich oraz Związek Transportu Miejskiego. Więcej informacji o sytuacji komunikacyjnej w stolicy można uzyskać pod adresem: http://www.ztm.waw.pl/.
X „Marsz Niepodległości” organizowany jest pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jego organizatorzy podkreślają, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.
Marsz Antyfaszystowski 2019
Po godz. 14 z placu Unii Lubelskiej ruszył Marsz Antyfaszystowski „Za wolność Waszą i naszą!” . „Chcemy pokazać naszą wizję Święta Niepodległości” - podkreślają organizatorzy demonstracji.
Marsz zorganizowały organizacje lewicowe: Koalicja Antyfaszystowska, Akcja Demokracja, Antyfaszystowska Warszawa, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw „Syrena”, które zaznaczają, że jest to „impreza uliczna, taneczny pochód” będący sprzeciwem wobec „Marszu Niepodległości, który również w niedzielę przejdzie ulicami stolicy”.
Zobacz galerię zdjęć:
Marsz Antyfaszystowski 2019
Uczestnicy Marszu Antyfaszystowskiego zebrali się przed godz. 14 na pl. Unii Lubelskiej. Przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone, tęczowe, Unii Europejskiej. Mają też transparenty z hasłami takimi jak: „Precz z homofobią”, „Precz z faszyzmem”, „Nigdy więcej faszyzmu”, „11 Listopada NIE rasistom i faszystom”, „Wolna Polska”, „Różnorodność wzmacnia naród”, „Antyfaszyzm to nasz obowiązek”.
Wśród manifestujących są m.in. poseł-elekt Krzysztof Śmiszek z Wiosny i posłanka-elekt Magdalena Biejat z Lewicy-Razem.
Ok. godz. 14.50 demonstracja wyruszyła bardzo powolnym tempem. Według planu pochód ma przejść ulicami Marszałkowską, pl. Konstytucji, Piękną i Al. Ujazdowskimi na pl. Trzech Krzyży. Demonstracja ma się zakończyć około godz. 17.
KW
Inne tematy w dziale Polityka