Mydło Aleppo, choć nie wygląda pięknie, ma rewelacyjne właściwości.
Mydło Aleppo, choć nie wygląda pięknie, ma rewelacyjne właściwości.

Mydło Aleppo - syryjskie mydło z olejem laurowym

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Mydło Alep, zwane też mydłem z Aleppo to jedno z najstarszych mydeł na świecie - jego historia sięga 2000 lat. Jest w 100 proc. naturalne - powstaje poprzez zmieszanie oleju laurowego oraz oliwy z oliwek. Polecane jest dla skóry wrażliwej. Sprawdza się nawet w przypadku alergii lub skóry atopowej. 

Najstarsze ze wszystkich mydeł

Mydło Aleppo występuje pod wieloma nazwami: Mydło Ghar, Mydło Alep, Mydło laurowe, Savon d’Alep czy Szare mydło syryjskie. Najbardziej powszechną formą tego kosmetyku jest kostka. Choć może występować również w postaci płynnej, płatków mydlanych lub tradycyjnej maseczki. Recepturę wytwarzania mydła opracowali starożytni Aramejczycy, a odkryli i przywieźli na Stary Kontynent Fenicjanie. W Polsce zdobyło popularność dopiero w XX wieku i ma lepsze właściwości niż mydła przeciwbakteryjne.

Oryginalne, w pełni naturalne mydło Aleppo nie powinno posiadać więcej niż 4 składniki. Wśród nich znajduje się oliwa z oliwek, woda, ług z soli morskiej oraz olej laurowy. Czasami jako dodatek możemy napotkać olejek eteryczny albo glinkę. Proces wytwarzania mydła trwa blisko rok. Miesza się  oliwę z oliwek i olej z jagody wawrzynu (liść laurowy ). Następnie dodaje się wodę i sodę. Porcje mydła wylewa się do drewnianej formy wyłożonej bibułą. Kiedy masa stężeje, kroi się ją na mniejsze kostki. Aby mydło było twarde, musi leżakować na świeżym powietrzu przez ponad 9 miesięcy. Podczas suszenia kolor mydła na wierzchnich warstwach zmienia się z oliwkowej zieleni na kolor piasku lub brązu. 

naturalne kosmetyki
Podstawowe składniki mydła Aleppo to oliwa z oliwek i olej z drzewa laurowego.

Właściwości mydła Aleppo

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mydła Aleppo. Różnią się stężeniem oleju laurowego, który posiada silne właściwości antyseptyczne, oczyszczające, ściągające i łagodzące.

Podobne właściwości ma też olej z drzewa herbacianego.

Najsłabsze jest mydło z zawartością 5%-8% oleju laurowego. Mydło o mniejszej zawartości oleju laurowego jest delikatniejsze dla skóry, służy do codziennej pielęgnacji, typu mycie rąk albo dla skóry wrażliwej. 

Mydło z zawartością 20%-25% oleju laurowego będzie nadawać się do mycia ciała i włosów zamiast żelu i szamponu. Także do mycia twarzy dla osób z cerą normalną i mieszaną.  

Mydło, którego stężenie wynosi od 40 do 75% polecane jest wszystkim, których skóra wymaga intensywnego leczenia, a więc osobom z odleżynami i zaawansowanymi zmianami skórnymi, typu egzema, łuszczyca, silny trądzik, stany zapalne.

Mydło Aleppo - zastosowanie

  • pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej

Dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, usunie nadmiar sebum oraz zadziała na skórę antybakteryjnie. Powoduje szybsze gojenie się powstałych wyprysków. Ponadto hamuje pojawianie się nowych pryszczy.

  • pielęgnacja włosów

Nadaje się do mycia włosów ze skłonnością do przetłuszczania się oraz łupieżu. Ponadto nabłyszcza włosy i przeciwdziała ich wypadaniu. 

  • mydło kąpielowe 

Działa znakomicie w przypadku skóry skłonnej do podrażnień, nadmiernego wysuszania, zaczerwienienia. Może być wykorzystywane jest do kąpieli niemowląt, ale to o niższym stężeniu. Nawilża ono skórę dzieci, dzięki czemu nie trzeba już nakładać oliwki. 

mydło Aleppo
Do codziennej pielęgnacji nadaje się mydło do 20% stężenia oleju laurowego

  • problemy intymne

W przypadku problemu często nawracających infekcji intymnych albo tuż po porodzie mydło to nadaje się do podmywania oraz prania codziennej bielizny. 

  • zamiast pianki do depilacji

Przy skłonnościach do wrastania włosków, podrażnień, zaczerwienienia, dzięki jego właściwościom antyseptycznym będzie działać łagodząco na podrażnioną skórę.

  • maseczka do twarzy

Oczyszcza pory, wygładza skórę, poprawia jej koloryt, nawilża.

  • środek piorący

Szczególnie polecany do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych przy skłonności do alergii na tradycyjne płyny i proszki. Tu nadaje się mydło o wysokim stężeniu oleju laurowego, powyżej 70%. 

kostki szarego mydła
Mydło Aleppo można kroić na mniejsze kawałki, wtedy widać, że w środku ma inny kolor. 

Gdzie kupić mydło Aleppo i ile kosztuje? 

Mydło Aleppo można m.in. w sklepach z asortymentem pochodzenia arabskiego oraz w sklepach i drogeriach internetowych specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju produktów. Można je również dostać w sklepach z kosmetykami ekologicznymi. Kosztuje ok. 20 zł za 200-gramową kostkę. Mydło o większym stężeniu oleju laurowego będzie droższe - ok. 40 zł. Kostka wystarcza na ok. 3 miesiące.  

Niestety łatwo o podróbki. Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia ze stuprocentowo naturalnym syryjskim mydłem, zróbmy test. Włóżmy mydło do miski z wodą – jeśli zacznie się unosić, mamy do czynienia z oryginałem, jeśli opadnie na dno – to podróbka. Prawdziwe mydło Alep bowiem nie tonie. 

Zobacz także: Czarne mydło polecane przez dermatologów. Jakie zalety ma Savon Noir i mydło syberyjskie?

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Rozmaitości