Czarne mydło to wyjątkowy specyfik do pielęgnacji skóry. To w stu procentach naturalny kosmetyk. Posiada właściwości nawilżające, dotleniające, oczyszczające i odżywiające. Warto po nie sięgnąć, gdy inne środki zawodzą.
Wszystkie czarne mydła zawierają nierafinowane oleje roślinne tłoczone na zimno. Czarne mydło ma konsystencję gęstego żelu albo twardej kostki. Jego kolor ma różne odcienie - od ciemnobrązowego po bursztynowy, ale niekoniecznie czarny, mimo nazwy. Charakterystyczny dla czarnego mydła jest jego zapach - wyrazisty, przypominający wędzonego oscypka, dlatego często dodaje się do niego różne zioła, żeby złagodzić tę niezbyt przyjemną woń.
Prawdziwe czarne mydło jest kosmetykiem hipoalergicznym, bez dodatku konserwantów. Nadaje się do pielęgnacji całego ciała i nie powoduje żadnych podrażnień, dlatego jest polecane przez dermatologów.
Rodzaje czarnego mydła
Istnieje wiele rodzajów czarnego mydła. Na polskim rynku najpopularniejsze jest Savon Noir, wytwarzane w Syrii lub Maroku. Powstaje z czarnych oliwek oraz oliwy. Ma postać żelu, dlatego też można je kupić w słoiczkach lub plastikowych pojemniczkach. Zawiera witaminę E, która działa ochronnie i antyoksydacyjnie. Oczyszcza skórę z toksyn i uelastycznia ją. Z Syrii pochodzi również mydło allepo, które podobnie jak czarne mydło znane jest z silnych właściwości pielęgnujących.
Drugie pod względem popularności czarne mydło to mydło syberyjskie. Powstaje z kompilacji 37 ziół (m. in. pokrzywy zwyczajnej, rumianku pospolitego, melisy, owsa, prawoślazu lekarskiego) oraz olejów roślinnych tłoczonych na zimno. Sprawdza się przy takich problemach skórnych jak łuszczyca, egzema czy łojotok. Chętnie kupowane w Polsce jest czarne mydło produkowane na bazie dziegcia brzozowego.
Czarne mydło afrykańskie Dudu-Osun - jego składniki to: masło shea, sok z cytryny, aloes, miód, gliceryna i popiół z ziaren kakaowca. Jest bardzo delikatne i polecane dla skóry szczególnie wrażliwej. Ze względu na to, że jest ręcznie robione, ma formę nieregularnej kostki.
Zastosowanie czarnego mydła
- Czarne mydło jako peeling enzymatyczny
Namydlić skórę i pozostawić na niej mydło przez ok. 10 minut, potem je zmyć. Taki zabieg dogłębnie oczyszcza i zmiękcza skórę, usuwając martwy naskórek.
- Czarne mydło jako maseczka
Nakładamy pianę z mydła na twarz i zmywamy maksymalnie po 5 minutach.
- Czarne mydło do demakijażu
Namydlić twarz i pozostawić na niej mydło na dwie minuty, a następnie zmyć letnią wodą.
- Czarne mydło do mycia włosów
Niewielką ilość czarnego mydła spienić w dłoniach i umyć powstałą pianą głowę tak, jak zwykłym szamponem. Dzięki temu włosy będą mniej się przetłuszczać. Zniknie również pospolity łupież.
Można go używać jako krem do golenia zamiast tradycyjnej pianki – zmiękcza zarost, a tym samym ułatwia jego usunięcie.
Właściwości czarnego mydła
Regularnie stosowane przez dłuższy czas pozwala się pozbyć zaskórników. Ogranicza powstawanie wyprysków, a także nie zatyka porów. Reguluje wydzielanie sebum, nie wysusza i nie ściąga skóry, tylko jednocześnie ją nawilża.
- Czarne mydło na łuszczycę
Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Redukuje przebarwienia, wspomaga proces gojenia zmian skórnych, wysusza zmiany.
- Czarne mydło na zmarszczki
Dotyczy mydła Savon Noir, które zawiera dodatkowo witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem.
Można myć dzieci czarnym mydłem, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze skórą atopową, szczególnie wrażliwą. Należy tylko uważać, żeby piana nie dostała się w okolice oczu, ponieważ powoduje nieprzyjemne szczypanie.
Hammam - marokańskie oczyszczanie skóry
W krajach arabskich popularny jest rytuał oczyszczania skóry przy użyciu m.in. czarnego mydła oraz oleju arganowego. Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie skóry czarnym mydłem przy użyciu szorstkiej, ziarnistej rękawicy Kessa. Drugim nałożenie na ciało wymieszanej z wodą glinki Ghassoul. Po wyschnięciu i spłukaniu glinki namaszcza się ciało używając do tego olej argnanowy.
Gdzie kupić czarne mydło?
Czarne mydło powinno być dostępne w każdej większej drogerii oraz sklepie z naturalnymi kosmetykami. Jego cena waha się od 25 do 35 zł, w zależności od typu mydła. Rękawica Kessa kosztuje ok. 20 zł.
ja
Zobacz też: Botoks jako sposób na zmarszczki?
Inne tematy w dziale Rozmaitości