Od rana trwają próby, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w poniedziałek awaryjne rurociągi zostaną uruchomione - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że jeszcze w poniedziałek tłoczenie nieczystości osiągnie 60 proc.
Próby rurociągów rozpoczęły się w poniedziałek rano. – Zakończenie prób zaplanowane jest na około godzinę 9.30-10 – zaznaczył rzecznik Wód Polskich.
Dodał, że „jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dziś awaryjne rurociągi zostaną uruchomione”.
Polecamy: Podłączono awaryjny rurociąg na Wiśle. Ale są problemy techniczne
Od godz. 4 rano w poniedziałek ścieki tłoczone są awaryjnym rurociągiem do oczyszczalni „Czajka” - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, rurociąg jeszcze tego dnia osiągnie 60 proc. wydajności, a 100 proc. - najdalej w środę.
Minister zaznaczył, że jeszcze w poniedziałek rurociąg osiągnie 60 proc. wydajności. Jak wyjaśnił, instalacja została zbudowana w „ekspresowym tempie dziesięciu dni”, a prace nad nią trwały w ostatnim czasie 24 godziny na dobę. – W związku z tym ta instalacja wymaga rozruchu. Są cały czas robione pomiary i badania, czy wszystko jest szczelne – dodał. Wskazał jednocześnie, że jak na razie "wszystko doskonale działa".
– W następnych dniach - we wtorek, najdalej w środę - już będzie 100 proc. wydajności – powiedział Dworczyk.
Dworczyk dopytywany, czy część ścieków jeszcze spływa do Wisły, odpowiedział, że przed rozpoczęciem szczytu porannego żadne ścieki nie trafiały już do rzeki. – Jak się rozpoczął szczyt poranny, to jeszcze jest niewielki przelew, ale tak jak powiedziałem, ta instalacja jest dopiero uruchamiana – zaznaczył.
Początkowo zakładano, że awaryjne rurociągi rozpoczną pracę w weekend. Jednak, jak powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, „w niedzielę okazało się, że jedna z nitek rurociągu wymaga przekonstruowania”.
– Wojsko, firmy, szereg spółek skarbu państwa pod przewodnictwem Wód Polskich i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z bardzo dużym poświęceniem prowadziło prace – powiedział Michał Dworczyk podczas niedzielnej konferencji nad Wisłą.
Przekazał, że zakończono prace na moście pontonowym w miejscu, gdzie będzie wejście do kolektora oczyszczalni, oraz zakończono próby szczelności. – W trakcie trwających prób okazało się, że trzeba pewne zmiany wprowadzić w samym doprowadzeniu do pomp – przekazał Dworczyk.
Wody Polskie: Wydajność rurociągu rośnie
Wydajność alternatywnego rurociągu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" stopniowo rośnie; obecnie jest osiągnięty poziom 60 proc. - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnego wstrzymania pompowania ścieków - dodał.
Obecnie - zaznaczył rzecznik Wód Polskich - osiągnięto poziom 60 proc. pompowania ścieków. – Te testy, które zaczęły odbywać się od wczesnych godzin porannych, są stopniowo zwiększane i wszystko idzie dobrze – wskazał. – Do Wisły aktualnie trafia ok. 40 proc. nieczystości, ale wydajność rurociągu rośnie. "Docelowo nic ma nie trafiać do Wisły – dodał Kieruzel.
Rzecznik dopytywany o skutki deszczu wobec funkcjonowania rurociągu podkreślił, że sieć jest tak skonstruowana, aby działać po podniesieniu się poziomu rzeki o ponad 2 metry. Wody Polskie monitorują w związku z tym prognozy pogody. – Nie ma obaw, co do funkcjonalności systemu – wskazał Kieruzel.
Wcześniej informowano, że uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z leżącą na prawym brzegu oczyszczalnią „Czajka” nastąpi w niedzielę o godz. 14.00. Później zapowiedziano kilka godzin przesunięcia.
W nocy z niedzieli na poniedziałek obie rury leżące na moście pontonowym zostały zalane wodą.
Budowa rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej.
Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny Ministerstwa Środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześc. ścieków na dobę.
KW
Inne tematy w dziale Polityka