W wyniku zamieszania w Sejmie opozycja przeforsowała poprawkę do rządowego projektu świadczenia dodatkowego dla osób niepełnosprawnych. Niezdolni do samodzielnej egzystencji otrzymają 500 złotych.
Niepełnosprawni mogą liczyć na 500 plus - Sejm przegłosował ustawę o świadczeniu uzupełniającym. Za głosowało aż 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Co istotne, parlamentarzyści zagłosowali również za poprawką PO-KO, która dotyczy uprawnionych do zapomogi.
Rząd proponował, by świadczenie w kwocie 500 złotych dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji było uwarunkowane niepobieraniem żadnych środków pochodzących ze środków publicznych lub też otrzymywaniem dodatków, nie przekraczających kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. PiS wprowadziło to ostatnie świadczenie w marcu i wynosi 1100 złotych.
Politycy Platformy Obywatelskiej zgłosili poprawkę, wedle której do obostrzenia nie będzie dodawany dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Nieoczekiwanie propozycja PO-KO została przegłosowana: za propozycją opozycji głosowało 197 obecnych na sali sejmowej, przy sprzeciwie 133 posłów. Pięciu parlamentarzystów wstrzymało się od podjęcia decyzji. Wynik głosowania mógł być dla PO-KO pomyślny, bo część polityków PiS opuściło wcześniej obrady Sejmu.
Z kolei w poprawce Kukiz'15 podwyższono kryterium dochodowe, które uprawnia do uzyskania świadczenia z najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do najniższej płacy krajowej. Mowa o kwocie 2250 złotych brutto. - Więcej potrzebujących skorzysta z 500 plus dla niepełnosprawnych. PiS proponowało, aby ten próg wynosił 1100 zł brutto. Kukiz'15 zaproponował 2250 złotych brutto - ogłosiło ugrupowanie Pawła Kukiza. Poprawka została przyjęta przez Sejm.
Nieoficjalnie wiadomo, że z propozycją opozycji zgodził się Jarosław Kaczyński, ale teraz projekt 500 plus dla niepełnosprawnych trafi do Senatu. Tam partia rządząca może skorygować głosowanie w Sejmie nad rozszerzeniem dostępu do dodatkowego świadczenia.
- Pan prezes Kaczyński podjął decyzję, żeby tę sprawę przeanalizować. Projekt trafi do Senatu, to poważna zmiana, która wymaga szerokich analiz - przyznał w rozmowie z dziennikarzami poseł PiS, Łukasz Schreiber.
Comiesięczny dodatek 500 złotych dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS obiecywali od maja. Była to reakcja na zarzuty opozycji i postulaty rodzin chorych, którzy wskazywali na niesprawiedliwy podział programu 500 plus dla dzieci do 18. roku życia. Według premiera Mateusza Morawieckiego, rządowy projekt będzie finansowany z wpływów z podatku handlowego i funduszu solidarnościowego.
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo