Tomasz K., pracownik sklepu IKEA, został zwolniony z pracy za cytowanie fragmentów Pisma Świętego potępiających homoseksualizm. Zamieścił swoje wpisy w intranecie, pod artykułem propagującym ideologię LGBT, rozesłanym wśród pracowników sklepu. Prawnicy Ordo Iuris przygotowali w jego imieniu pozew do sądu.
Nie chciał brać udziału w "Miesiącu Dumy LGBT"
Tomasz K. (nie chce ujawniać pełnych danych oraz wizerunku) zajmował się sprzedażą kuchni i mebli. W dniu, kiedy firma zorganizowała „dzień solidarności z osobami LGBT” chciał wziąć urlop na żądanie. Tego samego dnia w intranecie, wewnętrznej sieci internetowej IKEA opublikowano artykuł „wdrażanie wartości LGBT jest naszym obowiązkiem”. Chodzi konkretnie o akcję firmy IKEA „Miesiąc Dumy LGBT" oraz udostępniony wszystkim pracownikom IKEA artykuł „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas".
– Poruszyło mnie to i wzburzyło, bo nie uważam, żeby to było moim obowiązkiem. Napisałem, że to jest nieakceptowane i przytoczyłem dwa cytaty z Pisma Świętego: o zgorszeniu oraz o tym że współżycie między dwoma mężczyznami to jest obrzydliwość – opowiadał Tomasz K. w rozmowie z TVP Info.
Jak wynika z jego relacji, został wezwany na rozmowę, podczas której kazano mu się tłumaczyć, dlaczego napisał swoją opinię i wymusić na nim zgodę na usunięcie wpisu. – Powiedziałem że nie mogę się wycofać z moich słów, bo to jest cytat z Pisma Świętego, więc jako katolik nie mogę cenzurować Pana Boga - relacjonował.
Wobec pracownika zostały wyciągnięte konsekwencje. - Kilka dni później, kiedy przyszedłem do pracy, poinformowano mnie od razu, że IKEA podjęła decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę. Miałem się spakować, opróżnić szafkę, oddać identyfikator – dodał.
„W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pana komentarz oraz Pana nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej" – napisała IKEA w wypowiedzeniu umowy o pracę.
Będzie pozew przeciwko IKEA za zwolnienie
Sprawa została nagłośniona przez Instytut Ordo Iuris, który udzielił zwolnionemu pracownikowi pomocy prawnej. Tomasz K. złożył przeciw szwedzkiej korporacji pozew do sądu. W uzasadnieniu wypowiedzenia IKEA powołała się też na przepis wewnętrznego regulaminu nakazującego szacunek także ze względu na religię i wyznanie. Ponadto, pojawił się zarzut, o "utracie zaufania do pracownika przez pracodawcę", co jak zauważa Ordo Iuris, jest nieprawdziwą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Tomasz K. cieszył się bowiem opinią dobrego pracownika. Praca mężczyzny była pozytywnie oceniana przez przełożonych, innych pracowników i klientów sklepu, co znajdowało odzwierciedlenie w częstym podnoszeniu wynagrodzenia pracownika.
Prawnicy Instytutu Ordo Iuris przygotowali w imieniu Tomasza K. pozew, który został złożony do Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty w Krakowie.
W odpowiedzi na to IKEA opublikowała krótkie oświadczenie. "Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy" - czytamy w oświadczeniu.
IKEA zapewnia, że "podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika. Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce" - głosi oświadczenie. Podpisała się pod nim Katarzyna Broniarek, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail.
Sprawa ta bardzo zbulwersowała internautów. Jeden z nich zauważył, że menadżerka korporacji IKEA prywatnie wspiera ruch LGBT i uczestniczy w Paradach Równości.
Bodnar będzie bronił pracownika IKEA
Apeli do RPO Adama Bodnara pojawiło się wiele, zwłaszcza w zestawieniu z jego obroną Jakuba A. podejrzewanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin.
Zobacz: Adam Bodnar w sprawie Jakuba A.: „Kajdanki i nocne przesłuchania nie były potrzebne”
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął z urzędu do wyjaśnienia sprawę pracownika zwolnionego, jak donoszą media, ze względu na jego poglądy związane z wyznawaną religią.
Biuro RPO przekazało w piątek, że rzecznik zwróci się do właściwych podmiotów o niezbędne informacje. "Rzecznik, jako niezależny organ ds. równego traktowania, dostrzega problem dyskryminacji ze względu na wyznanie w zatrudnieniu" – zaznaczono w informacji. Biuro podało, że przeprowadzone na zlecenie RPO badania potwierdziły w praktyce ten problem i ujawniły najczęściej spotykane mechanizmy wykluczenia.
"Co warte podkreślenia, dyskryminacja ze względu na wyznanie w miejscu pracy może dotyczyć zarówno przedstawicieli mniejszości religijnych, jak i dominującej większości, a czynnikiem zwiększającym ryzyko dyskryminacji jest silne utożsamianie się z daną religią i ujawnienie swojego zaangażowania w miejscu pracy" – wskazano.
Rzecznik przypomina, że zgodnie z Kodeksem pracy (art. 94) pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
"Podejmowanie działań mających na celu podkreślanie potrzeby poszanowania godności każdego, bez względu na różne cechy osobiste, należy uznać za wyraz dążenia do realizacji tych zobowiązań" – wskazano w komunikacie.
ja
Inne tematy w dziale Społeczeństwo