Dziennikarz TVP Info Samuel Pereira pojawił się na meczu Polska- Izrael w koszulce z napisem "Pereira 88". Niektórzy dziennikarze i internauci zarzucili mu, że symbol ten oznacza "Heil Hitler".
Polska reprezentacja piłkarska wygrała 4:0 z drużyną Izraela w ramach eliminacji Euro 2020. Szef TVP.info Samuel Pereira zamieścił swoje zdjęcie z meczu Polska - Izrael w koszulce naszej reprezentacji z numerem 88 - rok jego urodzin. Niektórzy dziennikarze dopatrzyli się w tym niestosownego nawiązania do symboliki neonazistowskiej, inni uznali taką interpretację za absurdalną.
Koszulka Pereiry wywołała burzę
Zdjęcie Pereiry skomentowali Benjamin Stanley, brytyjski politolog związany z Uniwersytetem SWPS, oraz Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co. - Trzeba zauważyć wprost, że 88 to liczba, która w neonazistowskim slangu oznacza po prostu „Heil Hitler”. Wierzę, że Pereira nie jest znawcą podkultury i - jak w innych dziedzinach - kompletnie nie ma pojęcia, o co chodzi, co to znaczy i dlaczego wyszedł na... No właśnie - napisał Szubartowicz. Jeden z internautów ocenił, że to doszukiwanie się na siłę drugiego dna, na co dziennikarz Wiadomo.co stwierdził: "Wszystko ma drugie dno”.
- Ja wiem, że Samuelowi to nieszczęśliwie wyszło, ale jestem pewna, że nawet nie pomyślał co 88 oznacza. To po prostu rok jego urodzenia i zapewne ma tę koszulkę od dawna. PS stanie w ciągu komunikacyjnym w trakcie meczu to już inna sprawa ;) - stwierdziła Dominika Długosz z Newsweek.pl. - Ma Pani rację, jest wielce prawdopodobne, że nie pomyślał - dodał Tomasz Lis z "Newsweek Polska”.
W obronie Pereiry stanął między innymi Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy".
- Sorry, można nie lubić Samuela Pereirę, ale sugerować mu wątki neo-nazistowskie bo poszedł na mecz Polska-Izrael w koszulce z numerem 88 (HH)? Pereira urodził się w 1988. Zejdźcie na ziemie, bo to się już naprawdę niesmaczne robi - podkreślił Marcin Makowski.
Pereira: mam przepraszać za rok urodzenia?
Do dyskusji wokół swojej koszulki odniósł się Samuel Pereira. Zwrócił uwagę, że Robert Kubica jeździ w bieżącym sezonie Formuły 1 w bolidzie z numerem 88. - Tolerancyjni, Miłujący Pokój i Pełni Szacunku. Doszukują się wszędzie nienawiści, a sami ją szerzą. "Nie lubię Pereiry to zrobię z niego naziola i wyleję swoją żółć”. Sorry, ale w głowach i sercach macie to samo co fani Adolfa. Mam za rok urodzenia przepraszać? - spytał szef TVP.info.
- Szubartowicz, Długosz i Harłukowicz - na przyszłość najpierw pomyślcie, później piszcie. Nigdy odwrotnie. Jesteście w końcu dziennikarzami (!) - dodał Pereira. - Najważniejsze: dziękuję za wszelkie głosy rozsądku i wsparcia, szczególnie ze strony tych z którymi w innych sprawach się różnimy - zaznaczył.
"Pogrom” Izraela
To nie jedyny przypadek, w którym doszukano się antysemityzmu. Z relacji twitterowej RDC usunięto wpis o pogromie reprezentacji Izraela, natomiast w tekście na stronie internetowej słowo zastąpiono określeniem "pewne zwycięstwo”. Natomiast na fanpage’u Łączy Nas Piłka nadal dostępny jest wpis: "To już jest pogrom! Prowadzimy z Izraelem 4:0”.
W serwisie tygodnika „Polityka” wpis z relacji Łączy Nas Piłka określono jako antysemicki. - Proszę nie doszukiwać się tu żadnych kontekstów. W meczach często używa się słowa "pogrom”. Jeśli mielibyśmy takie podejście, to nie moglibyśmy używać w relacjach z meczów słowa "spalony”. Może to słowo było niezręczne, bo niepotrzebnie budzi - jak widać - takie emocje - stwierdził Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
KJ
Inne tematy w dziale Sport