Na Islandii kobiety będą mogły dokonywać aborcji na życzenie do 22. tygodnia ciąży. Tak zdecydowały Partia Postępu i Ruch Zieloni-Lewica, rządzący na wyspie.
Islandzki parlament Alþingi uchwalił nowe prawo dotyczące aborcji. Ciężarne będą mogły zrobić aborcję do 22. tygodnia ciąży, bez względu na powód. Ustawa wchodzi w życie 1 września.
O nowym prawie przesądziła rządząca koalicja: Ruch Zieloni-Lewica i Partia Postępu. Projekt poparły też opozycyjne Sojusz Socjaldemokratyczny, Partia Piratów i Partia Reform. Przeciw byli jedynie posłowie Partii Centrum i Partii Ludowej.
Islandzka minister zdrowia, Svandís Svavarsdóttir, powiedziała, że zmiana wprowadzona przez nową ustawę jest i tak już spóźniona, jeśli chodzi o „bezpieczeństwo i wolność kobiet”. – Droga była długa, ale dziś otrzymujemy jedno z najbardziej postępowych rozwiązań na świecie w odniesieniu do prawa kobiet o samostanowieniu – stwierdziła.
Badanie przeprowadzone dla islandzkiej gazety „Fréttablaðið” przez Zenter wykazało, że blisko 51 proc. wyborców popiera możliwość dokonania aborcji do 22. tygodnia ciąży. 34 proc. jest przeciwnych, a 15 proc. twierdzi, że nie ma zdania.
Aborcja w krajach Europy i w Rosji
We Francji koszty przerywania ciąży bierze na siebie budżet państwa, nastolatki anonimowo i za darmo mogą dostawać środki antykoncepcyjne. Nad Sekwaną przerwanie ciąży na życzenie matki dopuszczalne jest do 12. tygodnia ciąży, a medyczne przerwanie ciąży na każdym etapie możliwe jest w przypadku, np. zagrożenia życia matki, deformacji płodu.
W Szwecji obowiązuje prawo jeszcze z 1974 roku. Należy do jednego najbardziej liberalnych w Europie. Aborcję na żądanie można przeprowadzić w ciągu czterech pierwszych miesięcy ciąży. Szwecja jest celem turystyki aborcyjnej m.in. z Polski.
Francuskie prawo dotyczące aborcji jest jednym z najbardziej liberalnych na świecie.
W Rosji aborcja jest bezpłatna i dostępna nie tylko dla pełnoletnich kobiet. Za około pięć dolarów można legalnie i bez recepty kupić tabletki wczesnoporonne. Nastolatki same mogą iść do lekarza: od 15. roku życia mogą samodzielnie podjąć decyzję o przerwaniu ciąży. W Rosji aborcja jest dostępna do siódmego miesiąca ciąży. Usuwanie ciąży w późnym okresie jest zakazane, ale nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.
W Niemczech aborcja prawnie dopuszczalna jest gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki, gdy jest wynikiem gwałtu, występku kazirodczego i przestępstwa pedofilskiego. Nie karze się za jej wykonanie w pierwszym trymestrze ciąży z innych powodów, jeżeli kobieta skorzystała z odpowiednich konsultacji, zabieg został wykonany przez lekarza i pomiędzy konsultacją a zabiegiem zachowano odstęp co najmniej trzy dni. W praktyce kobiety mogą usuwać ciążę także z przyczyn społecznych, ekonomicznych i osobistych bez jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej.
W Anglii, Walii i Szkocji prawo zezwala na aborcję do dwudziestego czwartego tygodnia ciąży. Zabieg można wykonać bezpłatnie w ramach świadczeń państwowej służby zdrowia NHS lub płatnie w prywatnej klinice. W Irlandii Północnej, poza przypadkami zagrożenia zdrowia i życia matki, przerwanie ciąży jest zabronione.
KW
Inne tematy w dziale Polityka