3 maja w Warszawie odbędzie się wielka defilada wojskowa "Silni w sojuszach". Fot. MON
3 maja w Warszawie odbędzie się wielka defilada wojskowa "Silni w sojuszach". Fot. MON

"Silni w sojuszach" - wielka defilada wojskowa 3 maja w Warszawie

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 51

Czołgi, transportery opancerzone, wyrzutnie rakietowe, haubice, pojazdy saperskie, najnowocześniejsze samoloty i śmigłowce oraz defiladę dwóch tysięcy żołnierzy i innych służb mundurowych - będzie można zobaczyć 3 maja w Warszawie.

„Silni w sojuszach” - to hasło wielkiej defilady organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Święto Trzeciego Maja - z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa w Unii Europejskiej. Defilada odbędzie się na Wisłostradzie przy Parku Fontann, początek o godz. 14.00. Zapraszamy po południu na blog Salon24 news do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.


W defiladzie "Silni w sojuszach" weźmie udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych - m.in. z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA. Maszerować będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe z Polski i z zagranicy. 

W defiladzie przejedzie ponad dwieście pojazdów. Swój najnowszy sprzęt zaprezentują Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Zobaczymy: czołgi Leopard, transportery Rosomak, Stryker, Panther, wyrzutnie Patriot i Langusta, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, haubice Krab, Dana, samochody opancerzone wykorzystywane na misjach przez wojska specjalne, pojazdy specjalne używane do kontrolowania granicy, samoloty F16 i Casa, śmigłowce Sokół i Black Hawk, najnowsze wozy straży pożarnej, policji i straży granicznej, transportery opancerzone armii sojuszniczych : brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye. Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego.

Narodowe Święto 3 Maja w Warszawie
Narodowe Święto 3 Maja w Warszawie. Fot. Flickr/premierrp

W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej. 

Nad defiladą przeleci prawie 80 samolotów i śmigłowców, wśród nich najnowsze śmigłowce S-70i Black Hawk, Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi–8. Będzie można podziwiać samoloty z biało-czerwoną szachownicą: F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn. 

Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: Gulfsream G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Narodowe Święto 3 Maja w Warszawie
Narodowe Święto 3 Maja w Warszawie. Fot. Flickr/premierrp

Będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

Polska w NATO i UE

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim - 12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. Natomiast 15 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Jak dotrzeć na defiladę 3 maja?

Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów odbędzie się od godz. 14.00 do ok. godz. 16.00. Rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy przy wjeździe do tunelu Wisłostrady.

Warto zarezerwować więcej czasu na dotarcie w okolicę trasy defilady ze względu na zmianę organizacji ruchu w mieście. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji związanych z organizacją ruchu podczas defilady – jak na nią dotrzeć i skąd oglądać.

Do Wisłostrady z obu stron Wisły zalecamy dojazd komunikacją miejską, a następnie przejście pieszo w miejsce defilady. Tego dnia miejsca parkingowe w okolicy będą wyłączone z użytkowania.

W godzinach od 8.00 do 15.00 Most Gdański będzie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego. W tym czasie nie będzie też można korzystać z przystanków autobusowych. W godzinach 14.00-15.00 na Moście Gdańskim wstrzymany też będzie ruch samochodowy.

Na Moście Śląsko-Dąbrowskim ruch kołowy i tramwajowy nie będzie możliwy od 11.00 do 16.00. Piesi i rowerzyści nie będą mogli się nim poruszać od 14.00 do 15.00.

Dostępne przejścia podziemne pod Wisłostradą :

• na wysokości ul. Romana Sanguszki - czynne tylko do godz. 12.00 

• na wysokości Zamku Królewskiego

• na wysokości skweru Powstańców Styczniowych 

• przejście na moście Gdańskim - tylko do godz. 8.00 

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wejścia od ulicy Boleść do specjalnie przygotowanego sektora.

Po defiladzie będą ograniczenia w ruchu pieszym w miejscach załadunku pododdziałów - na ulicy Solec i  Czerniakowskiej (jezdnia zachodnia w rejonie mostu Łazienkowskiego).

Punkty obserwacyjne

Jednym z miejsc do obserwowania defilady będzie skarpa w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Najlepsze drogi dojścia do rejonu Multimedialnego Parku Fontann – od strony Starego Miasta. 

Kolejne miejsce to Bulwary Wiślane oraz wydzielony odcinek wschodniej część „Wisłostrady” na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

KW, BG


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (51)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo