Czołgi, transportery opancerzone, wyrzutnie rakietowe, haubice, pojazdy saperskie, najnowocześniejsze samoloty i śmigłowce oraz defiladę dwóch tysięcy żołnierzy i innych służb mundurowych - będzie można zobaczyć 3 maja w Warszawie.
„Silni w sojuszach” - to hasło wielkiej defilady organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Święto Trzeciego Maja - z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa w Unii Europejskiej. Defilada odbędzie się na Wisłostradzie przy Parku Fontann, początek o godz. 14.00. Zapraszamy po południu na blog Salon24 news do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
W defiladzie "Silni w sojuszach" weźmie udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych - m.in. z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA. Maszerować będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe z Polski i z zagranicy.
W defiladzie przejedzie ponad dwieście pojazdów. Swój najnowszy sprzęt zaprezentują Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Zobaczymy: czołgi Leopard, transportery Rosomak, Stryker, Panther, wyrzutnie Patriot i Langusta, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, haubice Krab, Dana, samochody opancerzone wykorzystywane na misjach przez wojska specjalne, pojazdy specjalne używane do kontrolowania granicy, samoloty F16 i Casa, śmigłowce Sokół i Black Hawk, najnowsze wozy straży pożarnej, policji i straży granicznej, transportery opancerzone armii sojuszniczych : brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye. Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego.
W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.
Nad defiladą przeleci prawie 80 samolotów i śmigłowców, wśród nich najnowsze śmigłowce S-70i Black Hawk, Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi–8. Będzie można podziwiać samoloty z biało-czerwoną szachownicą: F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn.
Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: Gulfsream G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.
Będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.
Polska w NATO i UE
W tym roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim - 12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. Natomiast 15 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Jak dotrzeć na defiladę 3 maja?
Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów odbędzie się od godz. 14.00 do ok. godz. 16.00. Rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy przy wjeździe do tunelu Wisłostrady.
Warto zarezerwować więcej czasu na dotarcie w okolicę trasy defilady ze względu na zmianę organizacji ruchu w mieście. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji związanych z organizacją ruchu podczas defilady – jak na nią dotrzeć i skąd oglądać.
Do Wisłostrady z obu stron Wisły zalecamy dojazd komunikacją miejską, a następnie przejście pieszo w miejsce defilady. Tego dnia miejsca parkingowe w okolicy będą wyłączone z użytkowania.
W godzinach od 8.00 do 15.00 Most Gdański będzie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego. W tym czasie nie będzie też można korzystać z przystanków autobusowych. W godzinach 14.00-15.00 na Moście Gdańskim wstrzymany też będzie ruch samochodowy.
Na Moście Śląsko-Dąbrowskim ruch kołowy i tramwajowy nie będzie możliwy od 11.00 do 16.00. Piesi i rowerzyści nie będą mogli się nim poruszać od 14.00 do 15.00.
Dostępne przejścia podziemne pod Wisłostradą :
• na wysokości ul. Romana Sanguszki - czynne tylko do godz. 12.00
• na wysokości Zamku Królewskiego
• na wysokości skweru Powstańców Styczniowych
• przejście na moście Gdańskim - tylko do godz. 8.00
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wejścia od ulicy Boleść do specjalnie przygotowanego sektora.
Po defiladzie będą ograniczenia w ruchu pieszym w miejscach załadunku pododdziałów - na ulicy Solec i Czerniakowskiej (jezdnia zachodnia w rejonie mostu Łazienkowskiego).
Punkty obserwacyjne
Jednym z miejsc do obserwowania defilady będzie skarpa w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Najlepsze drogi dojścia do rejonu Multimedialnego Parku Fontann – od strony Starego Miasta.
Kolejne miejsce to Bulwary Wiślane oraz wydzielony odcinek wschodniej część „Wisłostrady” na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.
KW, BG
Inne tematy w dziale Społeczeństwo