Wielkanoc to również festiwal jedzenia. Jakie potrawy najbardziej lubicie? Co tradycyjnie spożywa się w Waszych domach? Barszcz biały czy żurek?
Barszcz biały vs. żurek
Żurek to najpopularniejsza zupa na wielkanocnym stole. Najlepszy żur uda się nam, jeśli przygotujemy go na własnoręcznie zrobionym zakwasie z mąki żytniej, wody, z dodatkiem kawałka chleba razowego, czosnku, liści laurowych i ziela angielskiego. Żurek razowy podajemy z białą kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem. Atrakcyjnie jest podać go w wydrążonym chlebie.
Inną opcją wielkanocnej zupy, równie popularną jak żurek, jest biały barszcz. To danie charakterystyczne dla środkowej i wschodniej części Europy. Niektórzy uważają, że biały barszcz i żurek to tożsame dania.
Zobacz też: Przepis na sok z buraka
Jajka faszerowane
W czasie śniadania wielkanocne często zajadamy się faszerowanymi jajkami. Nadzienie do jajek przygotowuje się z pieczarek lub szynki, chrzanu, koperku, musztardy i majonezu. Alternatywą są jajka faszerowane tuńczykiem lub łososiem. Popularne są też w skorupkach z farszem zrobionym z posiekanych żółtek i białek, śmietany kremówki, bazylii oraz gałki muszkatołowej.
Jajka faszerowane to doskonała przekąska, która sprawdzi się też przy innej okazji, np. na majówkowym grillu.
Świąteczny pasztet
Pasztet wielkanocny w wersji mięsnej przygotowuje się np. ze skrzydełek lub udek kurczaka, podgardla, wątroby i łopatki wieprzowej. Dodaje się do nich cebulę, marchewkę, pietruszkę, seler i przyprawy: lubczyk, pieprz zielony i czarny, owoce jałowca, czosnek, ziele angielskie i liść laurowy. Do masy dodaje się gałkę muszkatołową, majeranek,
imbir i namoczoną w mięsnym wywarze bułkę.
Pasztet wegetariański powstanie po połączeniu jajek, natki pietruszki, pora i bułki tartej. Należy go przyprawić dla smaku rozmarynem, solą oraz pieprzem.
Ćwikła z chrzanem
Domowa ćwikła z polskich buraków ze startym chrzanem jest idealnym dodatkiem do mięs na ciepło i na zimno, wędlin oraz warzyw – w szczególności na kanapkach. Pysznie smakuje również z jajkami na twardo oraz białą kiełbasą na gorąco.
Jak ją przygotować? Ugotowane lub upieczone, obrane ze skórki i starte buraczki najlepiej pokropić sokiem z cytryny lub octem, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem oraz chrzanem.
Mazurek
Na świątecznym stole powinien pojawić się mazurek. Jest to ciasto na kruchym spodzie, pokryte słodką masą, np. kajmakową. Wierzch mazurka zdobi się bakaliami i lukrem, tworząc nawiązujące do wielkanocnej symboliki wzory, np. bazie, jajka lub baranki.
Wielkanocna babka
Tradycyjnym świątecznym ciastem jest babka drożdżowa. Można przyrządzić ją samą, z lukrem lub cukrem pudrem na wierzchu, albo też z nadzieniem, o smaku cytrynowym. Innymi popularnymi ciastami wielkanocnymi są rolady biszkoptowe i krajanki z kremem i bakaliami, a obok babek i mazurków na świątecznych stołach króluje deser z mleka, jajek i bakalii, czyli pascha.
Na tej liście znalazły się znane i lubiane potrawy wielkanocne. Przygotować je można na wiele rożnych sposobów. Czy przyrządzacie te potrawy w tradycyjny sposób czy może eksperymentujecie w kuchni i wolicie je w bardziej nowoczesnej odsłonie?
Dajcie znać w komentarzach.
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości