Jaskra to groźna choroba oczu, którą często wykrywa się przypadkiem. W dniach 10-16 marca przypada Światowy Tydzień Jaskry, który pozwoli nam sprawdzić, czy jesteśmy bezpieczni.
Lekarze podkreślają, że jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce na zdiagnozowaną jaskrę choruje około 400 tysięcy osób. Ale specjaliści od polityki zdrowotnej twierdzą, że może to być nawet około 800 tysięcy osób.
Jaskra to choroba osób starszych: po 60. roku życia ryzyko jej wystąpienia wzrasta aż sześciokrotnie.
III edycja kampanii Polscy Okuliści Kontra Jaskra organizowana jest w Polsce w marcu właśnie z okazji Światowego Tygodnia Jaskry. Lista ponad sześćdziesięciu placówek medycznych w całym kraju, gdzie można wykonać bezpłatne badania, dostępna jest online: www.tydzienjaskry.pl oraz www.pto.com.pl.
Podstępny złodziej wzroku
Jaskra (łac. glaucoma), nazywana „podstępnym złodziejem wzroku”, to właściwie grupa chorób oczu, składająca się z kilkunastu jednostek chorobowych. Choroba przez lata może rozwijać się bezobjawowo, co zwiększa ryzyko poważniejszych strat zdrowotnych. Jest to tym bardziej groźne, że powstałe w wyniku choroby zmiany są właściwie nieodwracalne. Jaskra prowadzi do pogłębiającego się uszkodzenia nerwu wzrokowego i zniszczenia siatkówki. Pogorszenie wzroku w przypadku tej choroby wiąże się z zawężeniem pola widzenia. W ostateczności nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Znaczna część Polaków nie bada regularnie i kompleksowo swojego stanu zdrowia, co dodatkowo utrudnia szybkie rozpoznanie jaskry. Ale dziś nawet w gabinecie okulistycznym, gdy wybieramy nowe szkła i oprawki, możemy prosić optometryka o zbadanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. To proste, krótkotrwałe i właściwie bezbolesne badanie. Warto je przeprowadzić, bo nadmierne ciśnienie w oku jest głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze.
Dlatego jej leczenie polega przede wszystkim na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego. Służą do tego odpowiednie leki, których działanie prowadzi do odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, a także zmniejszenia jej wydzielania. Są to zwykle krople do oczu, niekiedy - leki doustne. W niektórych przypadkach jaskrę można leczyć operacyjnie – przed tym bardzo często bronią się osoby starsze.
Czynniki sprzyjające jaskrze
Najważniejsze czynniki, które mogą zdecydować o powstaniu jaskry to:
- nadciśnienie tętnicze,
- jaskra występująca w rodzinie,
- wiek powyżej 40. roku życia
- cukrzyca
- podwyższone stężenie cholesterolu we krwi
- przewlekły stres
Jakie są objawy jaskry?
Jaskra bardzo często występuje bezobjawowo, ale czasem pojawiają się jej symptomy:
- trudności z przystosowaniem się wzroku do ciemności;
- częste łzawienie oczu;
- światłowstręt ;
- zanik widzenia na jego obrzeżach - przy patrzeniu kącikiem oka.
W rzadkich przypadkach jaskra może dawać naprawdę silne i szerokie objawy:
- nudności i wymioty;
- zaburzenia pracy serca;
- bóle brzucha;
- bóle nad łukiem brwiowym, promieniujące ku tyłowi głowy ;
- silny ból oka .
W takich przypadkach nie wystarczą leki – potrzebny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem i jak najszybsza operacja.
W ramach III edycji kampanii Polscy Okuliści Kontra Jaskra wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do placówek okulistycznych biorących udział w akcji, będą mogli wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne – bez skierowania i bez ponoszenia żadnych kosztów.
Kampanię zorganizowało Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.
KW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo