Od prawej: Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Od prawej: Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Kubacki mistrzem, Stoch drugi! Narciarskie Mistrzostwa Świata

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 87

Dawid Kubacki zdobył złoty medal mistrzostw świata na normalnej skoczni w Seefeld. Drugi był Kamil Stoch, a trzeci Austriak Stefan Kraft. Obaj Polacy awansowali na podium z odległych pozycji po pierwszej serii. Konkurs odbywał się w loteryjnych warunkach pogodowych. 

Piątkowe zawody w Seefeld pokazały, że "cuda się zdarzają". Jednym z powodów była aura, konkurs zarówno w pierwszej jak i drugiej serii rozgrywano w trudnych warunkach pogodowych, przy padającym śniegu i zmiennym wietrze.

W pierwszej serii Polacy nie mieli szczęścia do aury, Stoch przy silnych podmuchach w plecy osiągnął 91,5 m i był sklasyfikowany na 18. pozycji. Kubacki miał próbę na 93 m i był 27., a Stefan Hula osiągnął 88 m i plasował się na 29. miejscu. Do finału nie awansował tylko Piotr Żyła, zajmując 33. lokatę po lądowaniu na 90,5 m. 

Na półmetku prowadził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi - 101 m, drugi był Niemiec Karl Geiger - 100 m, a trzeci Słoweniec Ziga Jelar - 95,5 m. Kubacki do lidera tracił 19,2 pkt, natomiast Stoch miał na koncie o 15,1 oczek mniej niż prowadzący Japończyk. 

image
Polacy Dawid Kubacki (P) i Kamil Stoch (L) po dekoracji kwiatowej konkursu indywidualnego w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Oceniając warunki w jakich rozgrywano konkurs Adam Małysz przyznał, że na górze "mocno trzymie" i trudno jest odlecieć. 

W pierwszej serii jury kilka razy zmieniało rozbieg, pierwsi zaczynali od 9. belki startowej, najlepsi kończyli z 13. Pomimo tego tylko Kobayashi i Geiger dolecieli do 100. metra, pozostałym to się nie udało. W tej sytuacji sędziowie zdecydowali się na jego wydłużenie w serii finałowej, zdecydowano o podwyższeniu startu do belki 16. 

I to - jak się okazało - był strzał w dziesiątkę dla Polaków. Kubacki w bardzo dobrym stylu wylądował na 104,5 m, jak się później okazało, był to najdłuższy skok w konkursie. Polak objął prowadzenie, walczący po nim rywale mieli poważne problemy z lądowaniem w rejonie 95 m. Kilka minut później Stoch osiągnął 101,5 m i awansował z 18. miejsca po pierwszej serii na drugie. 

A śnieg padał coraz bardziej intensywnie i zasypywał tory najazdowe. To powodowało, że prędkości uzyskiwane przez zawodników na progu nie rosły, przeciwnie, były coraz niższe. W takiej sytuacji Kubacki i Stoch plasowali się na dwóch czołowych pozycjach a skaczący po nich zawodnicy nie mogli ich pokonać. 

Słabiej niż się spodziewano skoczyli m.in. Norweg Robert Johansson - 95 m, Niemiec Stephan Leyhe - 99 m, Austriak Michael Hayboeck - 100 m czy drugi po pierwszej serii Geiger - 92,5 m. 

image
Dyrektor koordynator ds skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Gdy na górze zostało już tylko trzech najlepszych po pierwszej serii, w polskiej ekipie wszyscy mocno ścisnęli kciuki za Kubackiego i Stocha. Było wiadomo, że jeżeli pierwszy z tej trójki Jelar nie poradzi sobie z wiatrem i śniegiem, to Kubacki wskoczy na podium. Gdy Słoweniec wylądował na 87. metrze, Kubacki z radości podskoczył do góry, już wiedział, że na pewno ma minimum medal brązowy. Gdy drugi Geiger osiągnął tylko 92,5 m, taniec radości rozpoczęli Kubacki i Stoch, gdyż było wiadomo, że obaj znajdą się na podium. 

A gdy Kobayashi uzyskał także tylko 92,5 m, Kubacki pofrunął do góry na ramionach polskiej ekipy. Polacy zajęli dwa najwyższe miejsca na podium, zdobywając złoty i srebrny medal. Ostatecznie Japończyk zajął 14. miejsce, Geiger - 18., a Jelar - 27. 

– Chyba nikt by nie napisał takiego scenariusza na dzisiejszy konkurs. Po drugim skoku byłem trochę załamany, zrobiłem co mogłem, jest jak jest. Później byłem w klasyfikacji coraz wyżej, wyżej i wyżej. I Dawid został mistrzem świata. Gdy on już był na podium pomyślałem, że zostało już tylko dwóch mocnych rywali i nie mam szans. A jednak – powiedział Stoch reporterom telewizyjnym po zakończeniu zawodów. 

Prezydent Duda pogratulował na Twitterze polskim skoczkom.

Do gratulacji dołączył się minister sportu i turystyki Witold Bańka. "Coś niesamowitego!!! Mamy Mistrza i wiceMistrza Świata!!! Brawo Dawid Kubacki i Kamil Stoch!!! Jesteście wielcy!" - napisał na Twitterze szef resortu.

Prowadzący po pierwszej serii Japończyk Ryoyu Kobayashi ostatecznie zajął 14. miejsce. 

Kubacki w serii finałowej oddał najdłuższy skok w konkursie - 104,5 m.

image
Dawid Kubacki podczas konkursu indywidualnego w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Po zwycięstwie Dawida Kubackiego i drugim miejscu Kamila Stocha w piątkowym konkursie skoków Polska awansowała na czwartą pozycję w tabeli medalowej narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. Jej zdecydowanym liderem jest Norwegia z 10 złotymi krążkami.

To piąty w karierze Kamila Stocha, a drugi indywidualny medal tej imprezy. W 2013 roku w Predazzo triumfował na dużej skoczni.

Ma też w dorobku m.in. trzy złote medale olimpijskie, wywalczone w zawodach indywidualnych, oraz brąz w drużynie. 

Do jego najważniejszych osiągnięć zaliczyć też należy także m.in. drużynowe złoto mistrzostw świata 2017 w Lahti. Przed rokiem został też wicemistrzem globu w lotach. 31-letni skoczek z Zębu to także dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni i jeden z trzech zawodników, który wygrał wszystkie cztery konkursy jednej edycji. 

image
Kamil Stoch z żoną Ewą Bilan-Stoch po dekoracji kwiatowej konkursu indywidualnego w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Największe sukcesy Kamila Stocha: 

Igrzyska olimpijskie 

Soczi 2014 

1. miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni

1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni

4. miejsce w konkursie drużynowym

Pjongczang 2018 

1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni

3. miejsce w konkursie drużynowym

4. miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni

Mistrzostwa świata 

- Predazzo 2013 

1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni

3. miejsce w konkursie drużynowym

- Falun 2015 

3. miejsce w konkursie drużynowym

- Lahti 2017 

1. miejsce w konkursie drużynowym

- Seefeld 2019 

2. miejsce w konkursie indywidualnym na średniej skoczni

MŚ w lotach 

- Oberstdorf 2018 

2. miejsce

3. miejsce w konkursie drużynowym

Puchar Świata 

1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2013/14 i 2017/18

2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17

3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2012/13

33 wygranych konkursów indywidualnych, 65 razy na podium  

Turniej Czterech Skoczni 

1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17

1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2017/18 z kompletem czterech zwycięstw

Raw Air 

1. miejsce w 2018 roku

2. miejsce w 2017 roku

Letnia Grand Prix 

2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2010

2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2011

3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016

4. miejsce w klasyfikacji generalnej 2018

Sukcesy młodzieżowe: 

1. miejsce mistrzostw świata młodzików (1999)

2. miejsce mistrzostw świata juniorów drużynowo (2004 i 2005)


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj87 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (87)

Inne tematy w dziale Sport