14 kwietnia będzie świętem państwowym - Świętem Chrztu Polski. Nie będzie to dzień wolny od pracy.
Sejm przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Nie będzie to dzień wolny od pracy.
Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy.
Podczas prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.
- Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (...) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy - powiedział Piontkowski.
Wcześniej posłowie odrzucili dwie poprawki zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. Zgłosił je w imieniu klubu Wojciech Król (PO-KO).
- 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki - argumentował Król podczas drugiego czytania projektu.
Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów.
Święta państwowe i narodowe wolne od pracy
- 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 24 marca – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
- 1 maja – święto państwowe, nieformalnie nazywane Świętem Pracy
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa
- 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
- 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
- 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
- 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Od świąt państwowych (narodowych) należy odróżnić pojęcie dni wolnych od pracy. Święto państwowe (narodowe) nie musi być dniem wolnym od pracy i odwrotnie, nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie określany jako święto państwowe (narodowe).
Katalog dni wolnych od pracy określa odrębna ustawa o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z nią, dniami wolnymi od pracy są tylko 3 święta państwowe (narodowe): 1 maja (święto bezimienne), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).
źródło: PAP, wikipedia.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka