W Warszawie zmarł Jan Olszewski – polski polityk, adwokat i publicysta. Miał 88 lat. Był premierem w latach 1991–1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Olszewski kilka dni temu zemdlał i nieprzytomny trafił do szpitala przy ul. Szaserów. Informację o śmierci polityka przekazał na Twitterze prezes TVP Jacek Kurski.
- Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie oczywiście miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. - Jesteśmy w kontakcie z rodziną, ustalamy szczegóły dotyczące uroczystości. Współpracują w tej kwestii - cztery kancelarie - ze sobą. My jako Kancelaria Prezesa Rady Ministrów koordynujemy te przygotowania - dodał minister.
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS.
W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.
Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.
Jan Olszewski z Lechem Kaczyńskim w 2009 roku, fot. PAP/Radek Pietruszka
Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.
Po śmierci Jana Olszewskiego politycy składają kondolencje i zamieszczają pamiątkowe wpisy na Twitterze.
źródło: PAP, Twitter
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka