Narodowe Centrum Kultury w grudniu 2018 r. przeprowadziło badania, jakiej muzyki słucha młodzież oraz czym różnią się osoby preferujące poszczególne gatunki. Okazało się, że wygrywa zdecydowanie rap i hip hop, a im bardziej wykształceni rodzice, tym ambitniejszej muzyki słuchają ich dzieci.
Ulubione gatunki muzyki
Muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie (99%). Największa grupa nastolatków jako gatunek słuchany najczęściej (pierwsze wskazanie) wymieniła rap/hip-hop (25%), na drugim miejscu znalazł się pop (23%). Na dalszych miejscach w rankingu popularności plasują się rock (10%), disco polo (8%) oraz dance (8%). Pozostałe gatunki wskazane były przez mniej niż 5% młodzieży.
Ulubieni wykonawcy
Uczestnicy badań mieli też wskazać ulubionych wykonawców muzyki (dla gatunku słuchanego najczęściej). Na pierwszym miejscu znalazł się Paluch, tuż za nim Rihanna, a trzeci Szpaku. Czwarte miejsce zajęła Ariana Grande, piąte Eminem. Dalej: Quebonafide, Boys, Taco Hemingway, David Guetta i Bedoes. Drugą dziesiątkę otwierają kolejno: Michael Jackson, Lady Gaga i Ed Sheeran. Następnie młodzież wskazywała na Peję, Akcent, Popka, Reto i Alana Walkera. 19. i 20. miejsce należą do Zenka Martyniuka i rapera Kalego. Z badania wynika zatem, że jeśli rap, to zdecydowanie wygrywają polscy wykonawcy, a jeśli pop, to artyści zagraniczni.
Wśród osób słuchających rocka największą popularnością cieszą się legendy: zespoły Queen oraz Metallica, choć pod względem wskazań były dopiero na odległych miejscach.
Społeczne zróżnicowanie gustów muzycznych nastolatków
Analizując dane z badania Narodowego Centrum Kultury można dostrzec pewne prawidłowości pod względem społecznego zróżnicowania preferencji muzycznych. Gatunkami wymienianymi na pierwszym miejscu częściej przez chłopaków niż dziewczęta są rap (odpowiednio 30% i 20%) oraz muzyka elektroniczna (odpowiednio 7% i 3%). Dziewczęta częściej niż chłopcy wymieniają na pierwszym miejscu pop (odpowiednio 29% i 18%) oraz dance (odpowiednio 11% i 6%).
Bardzo słaby jest wpływ wielkości miejscowości zamieszkiwanej przez młodzież na wybór gatunków muzycznych. Popularności disco polo jest nieznacznie wyższa na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców (36% osób słuchających) niż w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (28%). Wbrew opinii lansowanej przez niektórych dziennikarzy rap jest równie popularny na wsi i w małych miastach (60%) co w miastach średnich i dużych (59%) - pisze Tomasz Kukołowicz, zajmujący się analizą badan NCK.
Wykształcenie rodziców a słuchane gatunki muzyczne
Gusta muzyczne nastolatków są powiązane z wykształceniem ich rodziców. Ogółem wśród wszystkich uczestników badania 35% zadeklarowało, że ich matka ma wykształcenie wyższe, a 25% że ojciec ma wykształcenie wyższe. Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23% matek oraz 14% ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu.
W sondażu przeprowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury wzięła udział grupa 2069 nastolatków reprezentatywna dla Polaków w wieku 12-17 lat.
Jeżeli mają Państwo dzieci w wieku nastoletnim, zapraszamy do zapytania ich, czego (jakich gatunków) oraz kogo (jakich wykonawców słuchają) i podzielenia się ich odpowiedziami w komentarzach. Pasują do badania NCK czy nie?
źródło: nck.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura