Odśnieżanie jako metoda na schudnięcie? Czemu nie – każdy sposób jest dobry. Grupa przyjaciół postanowiła stworzyć projekt społeczny pod nazwą „OtyDość", który ma nieść pomoc i motywację osobom, które mają problem z nadwagą.
Robiąc zakupy w galerii, czekając na przystanku na autobusowym, przechodząc przez korytarz w szkole, pracy czy na studiach, codziennie spotykamy osoby mające problemy z nadwagą lub otyłością. Część z nich chciałaby to zmienić, ale brak im motywacji. Studentka i licealiści z Małopolski: Julia i Gabriela Jarczyk oraz Kacper Suder wymyślili projekt społeczny „OtyDość”, który ma wesprzeć takie osoby, zainspirować ich do podjęcia wyzwania i zmiany swojego życia.
Problem występowania nadwagi i otyłości w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce, stale wzrasta i jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących, związanych ze stylem życia, problemów zdrowotnych.
- Z naszych codziennych obserwacji wynika, że problem ten dotyczy osób w każdej kategorii wiekowej i jest niezależny od płci. Często wynika to z braku prawidłowej wiedzy o odżywianiu i niestety z coraz mniejszej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Choroba ta nie tylko utrudnia ludziom wykonywanie codziennych czynności, ale i prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jest również przyczyną złego samopoczucia i negatywnej samooceny, dlatego chcemy jej zaradzić – mówi Julia Jarczyk.
Młodzież w ramach projektu działa na Facebooku, Snapchacie, YouTube, Instagramie, oraz przez plakaty i ulotki, w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.
Logo projektu "OtyDość".
- Pragniemy poprzez posty, filmiki i porady przybliżyć sposoby radzenia sobie i zapobieganiu zachorowaniom, umożliwić zachowanie odpowiedniej kondycji fizycznej, przedstawić różne formy aktywnego spędzania wolnego czasu, zaprezentować przepisy kulinarne na smaczne, ale bardziej zdrowe posiłki – wylicza Kacper Suder.
Wśród zabawnych memów – motywatorów, znaleźć można m.in. podpowiedzi na spalanie kalorii, jak pomoc sąsiadów w odśnieżaniu oraz przepisy na zdrowe soki.
- Ważnym elementem projektu jest także uświadomienie odbiorcom konsekwencji płynących z braku aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety. Często niewiele trzeba zrobić, by utrzymać życie na najwyższym poziomie i my chcemy w tym pomóc – dodaje Gabriela Jarczyk.
Projekt jest realizowany na platformie „Zwolnieni z Teorii”, podobnie jak
popularny projekt „No Elo”. Młodzież zbiera również pieniądze na sprzęt elektroniczny potrzebny do kręcenia filmików, nagrody w konkursach i gadżety.
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości