Mateusz Morawiecki ma powody do zmartwień. Fot. PAP/EPA
Mateusz Morawiecki ma powody do zmartwień. Fot. PAP/EPA

CBOS: spada poparcie dla rządu Morawieckiego. Sondażownia wskazuje winowajcę

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 90

Poparcie dla rządu PiS spadło o 8 punktów procentowych i jest na najniższym poziomie, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu CBOS. Analitycy pracowni wiążą słabsze poparcie dla gabinetu ze wzrostem poziomu nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry.

34 proc. wyborców popiera obecny rząd, 27 proc. opowiada się po stronie przeciwników obozu władzy, a 34 proc. zadeklarowało obojętność wobec jego działań. To najnowsze, grudniowe badanie CBOS. Spośród ankietowanych, 12 proc. to zdecydowani zwolennicy rządu, natomiast 22 proc. to umiarkowani wyborcy gabinetu Morawieckiego.

W porównaniu z listopadowym sondażem, wzrósł poziom niechęci do Rady Ministrów - 24 proc. do 27 proc. Więcej, niż w listopadzie odnotowano głosów obojętnych wobec gabinetu PiS - wówczas było to 29 proc. respondentów, obecnie mowa o 34 proc. Nie słabnie za to pozycja Morawieckiego w oczach wyborców. 47 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie, że to on kieruje pracami rządu (spadek o 3 pkt. proc. w porównaniu z listopadem), a niezadowolenie - 33 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). W sondażu CBOS 20 proc. odpowiadających wyraziło obojętność wobec Morawieckiego, co oznacza mały wzrost o 1 punkt proc.

Pozytywną informacją dla PiS jest wyraźne poparcie dla działań Rady Ministrów, choć i w tym badaniu widać mały spadek. 49 proc. respondentów pozytywnie oceniło wyniki rządu Morawieckiego, a to oznacza spadek o 4 punkty proc. w zestawieniu z notowaniami w listopadzie. 33 proc. ankietowanych ocenia funkcjonowanie gabinetu negatywnie, czyli o 3 punkty proc. więcej, niż przed miesiącem. Co piąty Polak nie ma zdania na temat działań Rady Ministrów - 18 proc. zapytanych przez CBOS.

Dlaczego rząd traci poparcie? Z analiz CBOS wynika, że chodzi o pogarszające się notowania Zbigniewa Ziobry. Wkrótce ośrodek badań opublikuje zestawienia ocen ufności i nieufności polityków. W drugiej kategorii jest coraz więcej głosów krytycznych wobec ministra sprawiedliwości. Zwolennicy rządu to oczywiście głównie sympatycy Zjednoczonej Prawicy. Elektorat opozycji, czyli zwolennicy PO, SLD, Nowoczesnej, partii Wolność Janusza Korwin-Mikke, Partii Razem, Partii Zieloni oraz Ruchu Narodowego to zdecydowani przeciwnicy gabinetu Morawieckiego. Obojętny stosunek do poczynań rządu wyrażają głosujący na PSL i Kukiz'15.

Kolejnym sygnałem alarmowym dla PiS jest pogorszenie oceny gospodarczej w Polsce w opinii respondentów CBOS. 48 proc. biorących udział w sondażu uważa, że polityka rządu stwarza szanse na poprawę sytuacji. Ta ocena cieszy się o 4 punkty procentowe mniejszym poparciem, niż w listopadzie. Krytycznie politykę gospodarczą rządu recenzuje 38 proc. badanych, zatem nastąpił wzrost o 3 punkty proc. 14 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Według badania CBOS, topnieje poparcie dla premiera Morawieckiego wśród wyborców, którzy deklarują zamiar głosowania w hipotetycznych wyborach parlamentarnych na listę PiS  w porównaniu z ubiegłym miesiącem (z 82 proc. do 74 proc.), przy jednoczesnym wzroście głosów obojętnych (z 14 proc. do 21 proc.).

Sondaż na zlecenie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo. Ankieterzy zdobywali opinie od 29 listopada do 9 grudnia na próbie 1016 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.






Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (90)

Inne tematy w dziale Polityka