Składki ZUS, płacone przez przedsiębiorców, wzrosną do ponad 1300 złotych w 2019 roku. "Rzeczpospolita": wszystko za sprawą prognoz rządu w wynagrodzeniach.
Ubezpieczenia społeczne od stycznia wyniosą 974,65 złotych miesięcznie, wliczając do rachunku składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to podwyżkę o 65,89 złotych w porównaniu do obecnego roku. Ubezpieczenie zdrowotne to koszt ok. 320 złotych i też zapewne będzie droższe. Składki zdrowotne co roku są podnoszone o 10-20 złotych. Szczegółową wycenę składek poznamy w styczniu.
Rośnie płaca i składki na ZUS
"Rzeczpospolita" ostrzega, że wysokość płaconych składek dla przedsiębiorców może wzrosnąć nawet o 100 złotych. Byłby to rekord, bowiem dotychczas obciążenia na ZUS wzrastały od 20 do 60 złotych w skali roku. Dlaczego prowadzący własne firmy zapłacą więcej? Rząd podniesie płacę minimalną.
Przeciętne wynagrodzenie jest prognozowane w 2019 roku na 4765 zł - to aż o 320 złotych więcej, niż kończącym się roku. Prognoza, zawarta w projekcie budżetu, jest podstawą wyliczenia składek, jakie muszą płacić prowadzący działalność gospodarczą.
- 1,5 mln prowadzących działalność zapłaci w 2019 r. wyższe składki, niż powinni - informuje "Rzeczpospolita". W związku z dobrą koniunkturą gospodarczą, Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje zmianę przepisów, by koszt ubezpieczeń nie dotykał co roku płatników.
Zdaniem przedstawicieli biznesu, najlepszym pomysłem byłoby urealnienie składek ZUS, które zależałyby nie od prognoz rządu w ustawie budżetowej, ale statystyk GUS. Federacja Przedsiębiorców Polskich przekonuje, że wówczas wysokość obciążeń nie zaskakiwałaby aż tak prowadzących działalność gospodarczą, bowiem rosłyby one bardziej równomiernie.
Mała firma - mały ZUS
Mniejszy ZUS zapłacą mali przedsiębiorcy na mocy ustawy rządu. „Mały ZUS dla małych firm” obejmie od 1 stycznia 2019 roku osoby, których przychody w 2018 r. nie przekroczą miesięcznie 5250 złotych, czyli 2,5-krotności średniej płacy minimalnej. Regulacja wprowadza zasadę płacenia składek społecznych w wysokości proporcjonalnych do uzyskanego przychodu.
Ustawa „mała firma-mały ZUS” przyjęta przez Sejm
Z nowych rozwiązań ma skorzystać ok. 175 tys. przedsiębiorców. Jeśli teraz płacą ok. 1200 złotych przy przychodach zbliżonych do minimalnego wynagrodzenia, wysokość składek na ZUS zmaleje do poziomu 660 złotych.
Ustawa o małym ZUS z podpisem Andrzeja Dudy. Sprawdź, co się zmieni
Źródło: "Rzeczpospolita"
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka