Według sondażu prawie 60% Polaków chciałoby mieć wolną Wigilię.
Według sondażu prawie 60% Polaków chciałoby mieć wolną Wigilię.

Wolne w Wigilię i Wielki Piątek? Projekt trafił do Sejmu

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

Klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Według niego dniami wolnymi będą Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2019 r.

Dlaczego Wigilia?

Reklama

Autorzy w uzasadnieniu projektu przekonują, że "istotą" Wigilii, jest "przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka". "Dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny" - podkreślili. Jak wskazują, niektórzy pracodawcy wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta".

PSL-UED zwraca również uwagę, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.

Dlaczego Wielki Piątek?

Jeśli chodzi o Wielki Piątek, to - jak podkreślają posłowie PSL-UED - jest to "jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan". Jak wskazano, Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, "dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa". "Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. - w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa" - zaznaczyli projektodawcy.

Posłowie PSL-UED podkreślają, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Jakie koszty wolnego?

Projektodawcy przekonują, że proponowane przepisy nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, jednak - jak zastrzeżono - "może skutkować (to) obniżeniem dochodów budżetu państwa". "W opinii wnioskodawców, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednak do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Reklama
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do projektu PSL-UED, powiedziała, że zawsze będzie zwolenniczką tego, "żeby w okresie przedświątecznym, szczególnie kobiety i rodziny miały trochę wolnego czasu". Zwróciła uwagę, że zwyczajowo w Wigilię kobiety – jeśli tylko jest to możliwe – kończą pracę wcześniej.

Odpowiedź rządu

- W takich sytuacjach, w których jak w kalejdoskopie są prezentowane pomysły tych, którzy jeszcze niedawno rządzili, pytam się, dlaczego tych szczytnych celów nie zrealizowano w ciągu ostatnich ośmiu lat, kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe miało swoich dwóch ministrów – pana ministra (Władysława) Kosiniaka-Kamysza i panią Jolantę Fedak i nie widziałam przeszkód, żeby to zrobić – powiedziała szefowa MRPiPS.

- My realizujemy swój własny program – podkreśliła Rafalska i zaznaczyła, że nie zapoznała się jeszcze w projektem PSL-UED. - Nie są to też propozycje nowe, one co jakiś czas rzeczywiście wracają i warto się nad nimi zastanowić, ale zawsze jest inna odpowiedzialność tych, którzy już rządzili, a dzisiaj przygotowują tylko projekty – powiedziała.

Reakcje polityków

Zdziwiony propozycją jest poseł PiS Janusz Śniadek. - Tonący brzytwy się chwyta - skomentował pomysł Ludowców. - W ogóle nie traktuję tego poważnie - dodał zaraz potem.

Reklama

Reklama

Polacy chcą mieć wolną Wigilię

Gdyby politycy mieli ustanowić kolejny dzień wolny od pracy, Polacy najchętniej zgodziliby się na Wigilię. Taką odpowiedź wskazało 58 proc. ankietowanych – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Na kolejnych miejscach są Wielki Piątek (25 proc.) i drugi dzień Zielonych Świątek (5 proc.).

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - święto państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

źródło: PAP, wp.pl, rp.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (50)

Inne tematy w dziale Kultura