W wolontariat można się zaangażować na zajęciach w ramach uniwersytety urzeciego wieku, fot. senior.gov.pl
W wolontariat można się zaangażować na zajęciach w ramach uniwersytety urzeciego wieku, fot. senior.gov.pl

Wolontariat dla seniora - pomagać można w każdym wieku

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Powszechnie uważa się, że to starsze osoby są grupą potrzebującą pomocy, tymczasem seniorzy często chcą i mogą pomagać innym. Wolontariat może być doskonałym sposobem na życie dla wielu osób 60+.

Starsze osoby lubią czuć się potrzebne. Coraz więcej seniorów chce po zakończeniu pracy zawodowej nadal żyć aktywnie. Najczęściej angażują się w pomoc rodzinie, opiekę nad wnukami lub działalność charytatywną przy parafii.

Wolontariat seniorów w Polsce

W Polsce kwestie wolontariatu zostały uregulowane prawnie w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z danych uzyskanych w 2000 roku wynika, że 42% osób w wieku 65-74 lata oraz ponad 26% powyżej 75. roku życia uczestniczyło w rozmaitych formach aktywności społecznej na zasadach wolontariatu.

W porównaniu do krajów zachodniej Europy w Polsce wolontariat seniorów jest jeszcze słabo rozwinięty. W miarę rozwoju polityki senioralnej pojawia się jednak coraz więcej projektów, które pozwalają osobom starszym zaangażować się w pomoc innym. Najlepiej znaleźć takie miejsce w swojej okolicy. Mogą to być  nawet najprostsze czynności: chodzenie na spacery, rozmowy, robienie zakupów, organizowanie czasu wolnego. Zajęcia te mają wymiar działań systematycznych, zorganizowanych przez instytucje, indywidualnych bądź doraźnych i zależą od potrzeb osób w konkretnym środowisku lokalnym.

  • Gdzie zaangażować się w wolontariat:
    - w uniwersytetach trzeciego wieku,
    - w klubach i centrach seniora, 
    - w centrach wolontariatu,
    - w domach pomocy społecznej,
    - w hospicjach,
    - w kontaktach z  dziećmi np.w świetlicach środowiskowych, w domach dziecka itp.
    - w domach kultury
    - w parafiach
    - przy wydarzeniach lokalnych
    - w schroniskach dla zwierząt

Wiele takich organizacji prowadzi stałą współpracę z instytucjami i innymi organizacjami, w których seniorzy mogą aktywnie udzielać się jako wolontariusze. Szczególnie na uniwersytetach trzeciego wieku wolontariat jest często jednym ze stałych elementów działalności.Nie ma żadnych specjalnych warunków jeśli chodzi o przyjmowanie wolontariuszy spośród seniorów. Są oni traktowani na jednakowej zasadzie, jak inni wolontariusze w każdym wieku.


image
Wolontariusze Caritas Kielce na spotkaniu w Centrum Edukacyjnym IPN w Kielcach, fot. ipn.gov.pl


Co zyskują seniorzy? 

Seniorzy mogą dzielić się swoim doświadczeniem życiowym, wiedzą, pasją i pogodą ducha. Mają duży potencjał psychologiczny, inaczej postrzegają relacje społeczne i rodzinne. Mogą uczyć czynności, które wykorzystywali w pracy albo swoim hobby. Możemy czerpać od nich przekaz kulturowy, dziedzictwo tradycji.

Seniorzy mogą z zaangażowaniem pomóc bezinteresownie innym, a jednocześnie samym sobie. Dzięki wolontariatowi czują się potrzebni, nie są samotni i mogą w ciekawy sposób spędzać czas wolny. Wolontariat mobilizuje do aktywności, pokonania rutyny dnia codziennego, sprzyja nabywaniu nowych cech, pokonywaniu nieśmiałości, uczy pokory, pewności siebie, odwagi. Pomagając innym, osoby 60+ zyskują szacunek i uznanie, jednocześnie odnajdując sens swojego życia.

Angażując się w lokalny wolontariat senior nie tylko czuje się potrzebny, ale ma realny wpływ na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia. Jest to także doskonały sposób na utrzymywanie kontaktów w lokalnej społeczności, dzięki czemu senior nie czuje się osamotniony. Aktywność i radość z pomagania ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Specjaliści podkreślają, że działania wolontariackie to nie tylko akt filantropii wobec potrzebujących czy troski o wspólne dobro, ale też forma życia wynikająca z wrażliwości człowieka, to realizacja siebie poprzez ofiarowanie daru z siebie. Dlatego ta idea jest bliska osobom starszym i jeśli mają taką możliwość oraz pozwalają im na to siły, chętnie angażują się w pomaganie innym. Wolontariusze często powtarzają, że nigdy wcześniej nie czuli się tak spełnieni i potrzebni, jak czują się właśnie w wolontariacie.


image
Osoby, które pomagają innym są bardziej zadowolone z własnego życia.

Co zrobić, by zostać wolontariuszem? 

Gdy już zdecydowaliśmy, że chcemy spróbować sił jako wolontariusze, powinniśmy dotrzeć do organizacji, które potrzebują naszej pomocy. Gdzie szukać?

1. Można poszukać w prasie, popytać znajomych, lub rozejrzeć się samodzielnie wśród okolicznych fundacji, stowarzyszeń, organizacji kościelnych, domów kultury itp. Dobrze odwiedzić takie miejsce, porozmawiać, dowiedzieć się, czy w ogóle i jaka forma pomocy jest potrzebna i skonfrontować z naszymi możliwościami i oczekiwaniami.

2. Można dotrzeć do osoby, która już działa jako wolontariusz. Jeśli podoba nam się to, co robi, możemy poprosić, by wsparła naszą chęć niesienia pomocy, porozmawiała z przedstawicielami stowarzyszenia, wprowadziła w działalność.

3. Można odwiedzić lokalne centrum wolontariatu, które prowadzi pośrednictwo pracy dla wolontariuszy i instytucji, które korzystają z ich zaangażowania. Zazwyczaj tam spływają informacje od takich instytucji oraz od osób indywidualnych potrzebujących pomocy.

źródło: porady-dla-seniora.pl, federacjautw.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo