Dokarmianie ptaków to wbrew pozorom duża odpowiedzialność. Nieprawidłowe dokarmianie może szkodzić bardziej niż głód i chłód.
Szukanie ziaren, traw czy nasion zimą jest niezwykle trudnym zadaniem dla ptaków. Kiedy ziemię pokrywa śnieg i panuje siarczysty mróz, przeżycie bez pomocy człowieka jest dla nich trudne. Dlatego warto pomagać skrzydlatym przyjaciołom i zapewniać im stały dostęp do jedzenia. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, aby mimo dobrych chęci nie zaszkodzić.
Dokarmiać ptaki zimą czy nie?
Dokarmianie ptaków ma grono zwolenników, jak i przeciwników. Według przeciwników nie powinno się ingerować w naturę, a ptaki powinny same znaleźć sobie pokarm. Oponenci twierdzą, że dokarmianie szkodzi ptakom i uczy je niesamodzielności. Zwolennicy dokarmiania zwracają uwagę na to, że obecnie przy wysokim stopniu urbanizacji możliwości znalezienia pokarmu przez ptaki zmniejszyły się i bez naszej pomocy mogą nie przeżyć zimy.
A zimą w naszym ogrodzie możemy znaleźć wiele gatunków ptaków szukających pożywienia: mazurki, sikorki, wróble, dzięcioły, gawrony, kosy, kawki, kwiczoły i inne.
Terminarz dokarmiania ptaków - do kiedy?
W pomaganiu ptakom trzeba mieć umiar i nie należy przesadzać. Nie można dostarczać im pokarmu w czasie, gdy bez problemu mogą zdobyć pożywienie w naturalnym środowisku. Dokarmianie należy rozpocząć dopiero po pierwszych poważnych przymrozkach. Najlepiej robić to wtedy, gdy ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu uniemożliwiająca żerowanie.
Ważny jest także czas zakończenia dokarmiania. Najlepiej zrobić to kilka dni po odwilży, gdy zniknie pokrywa lodowa, która w lasach i polach utrzymuje się dłużej. Niekiedy dokarmianie może potrwać aż do wiosny.
Jeśli już podejmiemy decyzję o dokarmianiu, ważna jest systematyczność i regularność, bo ptaki szybko przyzwyczają się do tej łatwiejszej formy zdobywania pożywienia.
Szkodliwe dokarmianie ptaków
Dokarmianie absolutnie nie może być sposobem na pozbycie się z domu resztek zepsutego jedzenia. Ptaki to nie latające śmietniki i nie służą do utylizacji domowych odpadków. Szczególnie niebezpieczna dla ptaków jest pleśń. Jest ona dla nich tak samo trująca, jak i dla nas.
Nie wolno zaśmiecać trawników czy chodników psującym się jedzeniem. Z wyrzuconego chleba skorzystają wyłącznie gołębie, mewy i krukowate, które w okresie zimowym dobrze radzą sobie ze znajdowaniem pokarmu i nie wymagają dodatkowej pomocy. Chleb szkodzi łabędziom i kaczkom - powoduje deformację skrzydeł (tzw. anielskie skrzydło) przez którą ptaki te nie mogą latać i szybko umierają.
Prawidłowe dokarmianie ptaków
Ptaki najlepiej dokarmiać tym, do czego mają dostęp w naturze. Najlepsze dla nich są zboża, nasiona, płatki zbożowe, kasze, orzechy, a także tłuszcze zwierzęce. Należy pamiętać o tym, że ptaki nie tolerują soli, więc nie wolno podawać im produktów przetworzonych. Niezwykle ważna jest też woda. Przy silnych mrozach znalezienie niezamarzniętej wody w przyrodzie jest trudne, dlatego powinno się zapewnić ją ptakom przy karmniku.
Oto tabela z prawidłowym pożywieniem w zależności od gatunku ptaka:
Gatunek ptaka
|
Pokarm
|
sikory, wróblowate, mazurki, dzwońce, grubodzioby
|
nasiona oleiste: słonecznik pomieszany z innymi gatunkami - prosem, pszenicą, owsem
|
sikory, dzięcioły, kowaliki
|
słonina (bez soli), łój, smalec, orzechy włoskie i inne
|
łabędzie, kaczki, gołębie, sierpówki, kawki, gawrony, trznadle
|
nasiona zbóż: proso, owies, pszenica, jęczmień
|
sikory, wróblowate
|
mieszanki tłuszczowo-nasienne
|
drozdowate, kosy, kwiczoły
|
świeże owoce, gotowane warzywa |
źródło: Lasy Państwowe, ekologia.pl, krakvet.pl
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości