mLegitymacja to mobilna legitymacja szkolnej na telefon komórkowy. Halinów to pierwsza gmina w Polsce, której uczniowie mogą jej używać. Od piątku wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do projektu.
mLegitymacja będzie dostępna w szkołach, które podpiszą porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Pierwszy dokument podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski i Lidia Kołakowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie (woj. mazowieckie). Dzięki temu uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej.
mLegitymacja – część pakietu mObywatel
Dokument to część aplikacji mObywatel, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. – To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica – dodał.
Aplikacja przeszła przez wielomiesięczne testy. Program miał także swój pilotaż. Testowano go w Halinowie, Siedlcach i Żyrardowie. Ma również umocowanie prawne – wydawanie mLegitymacji umożliwia odpowiednie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. – Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina – przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji.
mLegitymacja na Android
Aplikacja umożliwia weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. W przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (choćby w przypadku zagubienia telefonu).
Na cyfrowym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowych dokumentach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.
Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.
Dla kogo jest mLegitymacja?
mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.
Co zrobić, by w szkole można było otrzymać mLegitymację? Pierwszy krok to wypełnienie FORMULARZA na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Drugi – podpisanie porozumienia. Trzeci – przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.
mLegitymacja studencka: kolejny krok
Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. Podobnie jak mLegitymacja szkolna będzie ona uzupełnieniem standardowych form – papierowych lub plastikowych kart.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Technologie