Odczuwasz zgagę, pieczenie za mostkiem? Cierpisz na refluks żołądka? Sprawdź, jaka dieta będzie odpowiednia przy tym schorzeniu.
Refluks żołądkowo-przełykowy wiąże się z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości takie jak zgaga czy pieczenie nasilają się podczas leżenia lub po obfitym posiłku.
Zobacz też: Jak dietą obniżyć cholesterol?
Co to jest refluks
Refluks to zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dochodzi do niego, kiedy obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien zamykać się po przejściu pokarmu do żołądka. Kiedy kwaśna treść z żołądka wraca do przełyku wielokrotnie, w jego błonie śluzowej może rozwinąć się stan zapalny. Wtedy pojawia się zgaga i uczucie pieczenia w jamie ustnej. Może pojawić się nawet ból promieniujący do szyi.
Zobacz też: Dieta cukrzycowa, czyli prawidłowe odżywianie cukrzyka
Refluks żołądka - przyczyny i objawy
Czynnikami szczególnie zwiększającymi ryzyko pojawienia się refluksu są ciąża, otyłość, zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka czy dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Refluks może rozwijać się w przebiegu cukrzycy, w przypadku stwardnienia skóry, u osób z chorobą alkoholową lub przy zaburzeniach hormonalnych.
Objawy refluksu to między innymi: zgaga, odbijanie, gorycz w ustach, pieczenie gardła, nudności. Niekiedy treść żołądkowa może być zarzucana do krtani lub nawet oskrzeli, powodując ich stan zapalny. Najczęściej ma to miejsce podczas snu.
Dieta przy refluksie
Dieta refluksowa jest dietą leczniczą, jednak nie zastąpi leczenia farmakologicznego. Może ona jednak złagodzić objawy choroby.
Dieta refluksowa ustalana indywidualnie na podstawie wyników badania pH-metrycznego przełyku, dzięki któremu lekarz jest w stanie określić dokładne przyczyny oraz stopień dolegliwości. Polega ona na spożywaniu 5-6 niewielkich posiłków dziennie. Pokarm musi być dokładnie przeżuwany.
W diecie refluksowej ważne jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów i węglowodanów. Wyklucza się też spożycie produktów smażonych, pieczonych i wędzonych oraz owoców pestkowych oraz warzyw kapustnych.
Warto też zmienić tryb życia. Należy unikać jedzenia obfitych, tłustych posiłków, szczególnie przed snem. Należy również zrezygnować z używek - papierosów i alkoholu.Osoby otyłe powinny niezwłocznie zredukować masę ciała. Zaleca się spanie w łóżku z wezgłowiem uniesionym nieco wyżej i nienoszenie ciasnych ubrań.
Produkty dozwolone i niedozwolone w diecie refluksowej
Podczas stosowania diety refluksowej wskazane jest spożycie produktów takich jak:
- chude wędliny i mięsa
- łuskany biały ryż, kasza manna i jęczmienna, kluski i makaron nitki
- chudy nabiał
- buraki, gotowane ziemniaki, marchew, szpinak, kabaczki, szparagi, jabłka bez skórki, banany, morele, winogrona oraz kalafior,
- chude ryby
- jaja na miękko, lekko ścięta jajecznica bez dodatku tłuszczu do smażenia
- używanie świeżej bazylii, oregano oraz oraz łagodnych przypraw
- picie wody mineralnej i herbat ziołowych
Dieta przy refluksie wyklucza produkty takie jak:
- tłuste wędliny, pasztety i mięsa
- smażone i grillowane potrawy
- tłuste ryby, a także przetwory z ryb
- fast foody i dania instant
- tłusty nabiał, w szczególności sery
- jaja na twardo
- mocna kawa i herbata, alkohol, napoje gazowane
- pieczywo razowe, żytnie i chrupkie
- owoce cytrusowe i soki z tych owoców
- owoce kandyzowane i pestkowe
- orzechy,
- słodycze
- dania i produkty z octem
- gumy do żucia
- ostre przyprawy
Zobacz też: Nalewka z orzecha włoskiego na żołądek
źródło: medonet.pl, befit.pl
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła
Inne tematy w dziale Rozmaitości