Niektórzy nie jedzą jajek ze względów ideologicznych, inni dlatego, że są one silnym alergenem. Czym w takim przypadku zastąpić jajka w potrawach?
To, czym zamienić jajka, zależy przede wszystkim od tego, jakie danie przygotowujemy, ponieważ jajka pełnią różne funkcje. Dlatego najpierw należy się zastanowić, jaką rolę jajko ma pełnić w przepisie. Jajka dodają puszystości, wiążą suche składniki, dodają wilgotności albo poprawiają smak lub kolor.
Zobacz też: Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej?
Najczęściej spotykane zamienniki jajka
Dojrzały banan może zastąpić jajko w cieście. Wystarczy rozgnieść go i wymieszać z ciastem. Pół banana odpowiada jednemu jajku. Puree z dojrzałego banana dodaje daniom wilgoci i najlepiej sprawdza się przy słodkich wypiekach. Nadaje też daniom unikalny smak, co idealnie pasuje do ciast.
Mus jabłkowy, z dyni lub batatów nadaje wilgoci, wiąże suche składniki. Pasuje do babeczek i mokrych ciast. Smak musu jest prawie całkowicie niewyczuwalny, bo ginie podczas pieczenia. Ćwierć szklanki musu odpowiada jednemu jajku.
Tofu będzie się dobrze komponowało zarówno w wytrawnych, jak i słodkich potrawach.Sprawdzi się też jako zastępnik jajek na twardo i jajecznicy. Ćwierć szklanki rozdrobnionego tofu zastępuje jedno jajko. Połączone z cebulką, czarną solą, kurkumą to idealny przepis na jajecznicę.
Nasiona lnu nadają się do wszystkich rodzajów wypieków. W połączeniu z wodą po kilku minutach tworzą gęstą, kleistą papkę, które dobrze wiążącą składniki. 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego wymieszana z 3 łyżkami wody zastępuje jedno jajko.
- Woda, olej, proszek do pieczenia
Mieszanina 2 łyżek wody, 1 łyżeczki oleju roślinnego i 2 łyżeczek proszku do pieczenia zastąpi jedno jajko. Użyta w przepisach na ciasteczka i inne wypieki spowoduje, że brak jajka będzie niewyczuwalny w smaku.
Rozgniecione dojrzałe awokado może zastąpić jajko w wypiekach, szczególnie tych czekoladowych. Jedno awokado zastąpi jedno jajko. Plasterki awokado sprawdzą się na kanapkach jako odpowiednik jajka ugotowanego na twardo.
Mąka kukurydziana, ziemniaczana, sojowa, z ciecierzycy, owsiana czy z tapioki świetnie sprawdzi się w wypiekach zamiast jajka. 1 łyżka mąki z 2-3 łyżkami wody zastępuje jedno jajko.
Mąka kukurydziana albo z ciecierzycy rozrobiona z gorącą wodą i niewielką ilością czarnej soli może też zastąpić jajko w panierce przygotowywanej np. do roślinnych kotletów. Mąka z cieciorki jest też świetną bazą do omletu.
Jajko dobrze zastępuje też 1 łyżeczka sody oczyszczonej z 1 łyżką octu. Ta mieszkanka dodaje puszystości, np. ciastu.
To przyprawa o złotym kolorze. Nie wpływa na smak, ale nadaje roślinnym potrawom piękny, jajeczny, żółty kolor . Kurkuma świetnie nadaje się np. do omletów czy bezjajaecznego makaronu.
Aquafaba to po prostu woda, która zostaje nam po odsączeniu ciecierzycy z puszki lub woda po gotowaniu ciecierzycy, zawierająca dużo białka i skrobi. Ubija się ją tak samo jak białko z jajka, dzięki czemu można z niej przygotować m.in. bezę, makaroniki, biszkopty, mus czekoladowy, lody, a także roślinny majonez, omlet, ciasteczka. Po upieczeniu smak aquafaby zanika. 2 łyżeczki aquafaby zastępują jedno białko, a 3 łyżeczki - jedno całe jajko.
źródło: proveg.com, alergiapokarmowa.pl
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości