Ludmiła Kozłowska - prezes FOD - wraz z Guyem Verhofstadtem. Fot. Facebook/Ludmiła Kozłowska
Ludmiła Kozłowska - prezes FOD - wraz z Guyem Verhofstadtem. Fot. Facebook/Ludmiła Kozłowska

Problemy Fundacji Otwarty Dialog. ABW sprawdza przelewy z rajów podatkowych

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

ABW wszczęła śledztwo ws. finansów Fundacji Otwarty Dialog. Organizacją kierują Bartosz Kramek i Ludmiła Kozłowska, wydalona z Polski. Powodem postępowania są niejasne finanse fundacji. 

Krajowa Administracja Skarbowa prześwietliła pieniądze, które krążą w Fundacji Otwarty Dialog. Szef KAS zawiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o możliwych nieprawidłowościach. Kontrola wykazała, że środki organizacji pochodzą z innych źródeł, niż oficjalnie podawali Kramek i Kozłowska. Mowa o spółkach z Panamy, Seszeli czy Belize. 

- W trakcie kontroli ustalono, że dane darczyńców Fundacji Otwarty Dialog zawarte w oficjalnej dokumentacji nie odpowiadają rzeczywistości. Zgodnie z dokumentami Fundacji większość środków wpłacanych na FOD pochodziła od osób zasiadających we władzach Fundacji lub powiązanych z nimi osób i podmiotów. Kontrola wykazała natomiast, że środki wpłacane na FOD pochodzić mogą z innych źródeł - oświadczył rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych, Stanisław Żaryn. 

ABW o wydaleniu Kozłowskiej z Polski. Fundacja Otwarty Dialog pod lupą śledczych

- Ustalenia Krajowej Administracji Skarbowej wskazują, że spółka Bartosza Kramka SILK ROAD, wpłacająca środki na FOD, otrzymywała wpłaty od podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w wirtualnych biurach w Wielkiej Brytanii. Na jej konto trafiły środki w kwotach: 1,27 mln dolarów, a także 64 tys. euro. Właścicielami podmiotów przekazujących wskazane pieniądze były spółki zarejestrowane na Seszelach, Belize i w Panamie - wskazał Żaryn. 

Wśród firm, finansujących działalność Fundacji Otwarty Dialog, były - według polskich służb - powiązane z aferą "Panama Papers". - W ocenie Krajowej Administracji Skarbowej, charakter transferów pieniężnych wskazuje iż przekazywane środki pieniężne, których ostatecznym adresatem była FOD, mogą mieć przestępcze pochodzenie - dodał rzecznik Mariusza Kamińskiego. 

ABW prowadzi śledztwo, a wątpliwości służb wokół Fundacji Otwarty Dialog tylko się potęgują. Biuro sprawdza, dlaczego osoby z organizacji przelewali ogromne pieniądze, choć - według skarbówki - nie było ich stać na takie sumy. ABW analizuje, dlaczego wysyłano do fundacji przelewy od nierejestrowanych podmiotów zagranicznych, dzięki czemu utrudniano kontrole skarbowe. 


Ludmiła Kozłowska z Fundacji Otwarty Dialog wydalona z Polski

W sierpniu 2018 roku Ludmiła Kozłowska - prezes Fundacji Otwarty Dialog - została wpisana przez polskie władze na listę SIS, oznaczającą osoby niepożądane w strefie Schengen. Aktywistka, pochodząca z Ukrainy, zarzuca rządowi PiS represjonowanie za poglądy. Mimo Kozłowskiej na liście SIS, prezes FOD otrzymuje wizy na krótkotrwały pobyt w Belgii i w Niemczech. 

Kozłowska w europarlamencie: PiS wprowadza w Polsce postsowieckie standardy

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (78)

Inne tematy w dziale Polityka