Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm Rzecznikiem Praw Dziecka. Zgodę na powołanie urzędnika musi wydać jeszcze Senat.
Za kandydaturą Mikołaja Pawlaka zagłosowało 230 posłów, 185 było przeciw, a 5 wstrzymało się od podjęcia decyzji. Większość bezwzględna wynosiła 211 głosów.
Przyszły Rzecznik Praw Dziecka z wykształcenia jest prawnikiem. Przez jedenaście lat - od 2005 do 2016 roku - pracował jako adwokat przy sądach kościelnych, zajmował się tematyką rozwodów małżeńskich. W czerwcu 2016 roku rozpoczął współpracę z ministerstwem sprawiedliwości. Sprawował nadzór nad sądami rodzinnymi i zakładami poprawczymi dla nieletnich. Pawlak jest żonaty, ma dwójkę dzieci.
Według opozycji, urzędnik nie nadaje się do reprezentowania interesów najmłodszych. Powód? Nie ma wykształcenia pedagogicznego i nie pracował z dziećmi. Magdalena Kochan z PO w debacie sejmowej przypomniała, że istnieje formalny wymóg co najmniej pięciu lat doświadczenia w pracy z dziećmi. Politycy PiS z kolei bronili Pawlaka, wskazując, że jako prawnik występował w roli pełnomocnika w sprawach, które dotyczą najmłodszych. - Prowadzenia spraw rozwodowych nie można utożsamiać z pracą na rzecz dzieci - krytykowała kandydata posłanka Kochan.
- Mam wrażenie, że pan Pawlak jest obrońcą tylko dzieci jeszcze nienarodzonych, a gdy już się urodzą, to mogą natychmiast iść do więzienia - oceniała Pawlaka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.
Zobacz relację TVP z wyboru Rzecznika Praw Dziecka (PAP Media/TVP)
To czwarta próba PiS, które od kilku miesięcy stara się wybrać Rzecznika Praw Dziecka. Pierwszą kandydatką partii rządzącej była Sabina Zalewska. Po tym, jak "Tygodnik Powszechny" zarzucił jej, że splagiatowała swoje prace naukowe, kandydatura upadła.
Kandydatka PiS na Rzecznika Praw Dziecka oskarżona przez media o plagiat
Następnie PiS zgłosiło Agnieszkę Dudzińską, socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Dudzińskiej zaszkodził jednak cytat, "wyrwany z kontekstu" - jak podkreślała rzecznik partii, Beata Mazurek - o eutanazji chorych dzieci. PiS ponownie wystawiło Dudzińską, ale ostatecznie Senat nie zagłosował za jej kandydaturą, mimo zgody, udzielonej w Sejmie.
Poprzednim Rzecznikiem Praw Dziecka był Marek Michalak, który sprawował urząd od 2008 roku. Kadencja rzecznika minęła w sierpniu 2018 roku.
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka