Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będzie zarabiał miesięcznie ok. 12,5 tys. złotych brutto – zdecydowała Rada Warszawy. Rozbudujemy finansowanie in vitro oraz programy szczepień - zadeklarował nowy prezydent stolicy.
Rafał Trzaskowski został podczas inauguracyjnej sesji Rady Warszawy zaprzysiężony na prezydenta stolicy. W piątek ma przedstawić grono najbliższych współpracowników, a w poniedziałek – plan działań na najbliższe miesiące. Trzaskowski mówił, że chce Warszawy równych szans dla wszystkich.
Polecamy: Walka o Warszawę. Jaki vs Trzaskowski. „Słoiki” kontra „Polacy gorszego sortu”
Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, później Rada Warszawy wybrała prezydium. Pracami rady, tak jak dotychczas, pokieruje Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska, PO); jej zastępcami zostali: lider stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz (KO) oraz Dariusz Figura (PiS), który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Rady.
Trzaskowski w swoim pierwszym wystąpieniu jako prezydent stolicy powiedział, że w czwartek rozpoczyna się nowy etap w historii miasta. – Szedłem do wyborów z zapowiedzią mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą. Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i jest miejscem, w którym dobrze się mieszka; miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców – przypominał nowy prezydent stolicy.
Polityk zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. – I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu – zadeklarował. Dodał, że chce pracować także dla tych wyborców, którzy nie oddali na niego głosu 21 października.
Zobacz: List Trzaskowskiego do "PiSowskich hejterów"
T rzaskowski przypomniał część swoich obietnic wyborczych dotyczących m.in.: zapewnienia lepszej edukacji w Warszawie i wsparcia dla seniorów. Specjalną atencją nowy prezydent chciałby otoczyć uczestników Powstania Warszawskiego.
Nowy prezydent zadeklarował też ułatwienia w dostępie do przystępnych cenowo mieszkań dla młodych mieszkańców miasta; zapowiedział inwestycje w sport, kulturę, cyfryzację (m.in. stołecznych urzędów) i służbę zdrowia. – Rozbudujemy finansowanie in vitro oraz programy szczepień – zadeklarował.
Rafał Trzaskowski został zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. Źródło: x-news
Rafał Trzaskowski chce także walczyć ze smogiem, m.in. poprzez inwestowanie w inteligentne technologie transportowe oraz odnawialne źródła energii.
Zapowiedział także stworzenie nowych struktur w ramach zarządu miasta. – Do współpracy zaproszę przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów i ekspertów. Wierzę w to, że wniosą nowe spojrzenie i nową energię w naszą pracę – podkreślił Trzaskowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy prezydent ma do współpracy zaprosić m.in. swą niedawną kontrkandydatkę z ruchów miejskich Justynę Glusman.
Trzaskowski planuje ponadto poprawić jakość dialogu z mieszkańcami tak, aby prezydent i jego współpracownicy byli jak najbliżej obywateli, także tych - jak mówił - którzy przyjechali do Warszawy, aby tu mieszkać i realizować swe marzenia.
Podkreślił też, że „absolutnym priorytetem” będzie dla niego współpraca z Radą Warszawy, także z radnymi Prawa i Sprawiedliwości. – Warszawa jest miastem wolności i praworządności i w Warszawie nie ma dzisiaj do tego miejsca, żeby powielać praktyki, które czasami towarzyszą nam na szczeblu centralnym – powiedział prezydent stolicy. Dodał, że dobre pomysły dla miasta nie mają „barw politycznych”.
Trzaskowski podziękował Hannie Gronkiewicz-Waltz
Trzaskowski dziękował ustępującej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz za „sukces, za niesamowitą zmianę”, która dokonała się w ciągu 12 lat jej kadencji. – Pani prezydent, zmieniła pani Warszawę, wszystkie warszawianki i warszawiacy to widzą i będą to pamiętać – dodał nowy gospodarz stolicy.
Gronkiewicz-Waltz podkreślała z kolei, że Warszawa to miasto wolnych ludzi. – Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Istambułu czy Moskwy, wolność to fundament tego miasta, nie wolno go naruszać pod żadnym pozorem. Wolność i tolerancja – mówiła ustępująca prezydent.
Dodała, że na straży tych wartości stoi praworządność. – Władza w demokracji nigdy nie jest władzą absolutną. Mam nadzieję, że te zasady, którym hołduje Warszawa, już niedługo zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Ustępująca prezydent wręczyła Trzaskowskiemu kalendarzyk polityczno-historyczny miasta stołecznego Warszawy z 1916 r., który otrzymała w 2013 r. od varsavianistki i dziennikarki Danuty Szmit-Zawieruchy.
W piątek Trzaskowski planuje przedstawić grono najbliższych współpracowników, w tym kandydatów na wiceprezydentów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swe stanowiska utrzyma prawdopodobnie dwoje obecnych wiceprezydentów: odpowiedzialny za rozwój gospodarczy i planowanie przestrzenne Michał Olszewski oraz Renata Kaznowska, której podlegają m.in. biura infrastruktury oraz transportu.
Jednym z zastępców Trzaskowskiego w ratuszu zostanie także - zgodnie z umową przedwyborczą między PO i Nowoczesną - Paweł Rabiej (N), który będzie odpowiadał za reprywatyzację. Stanowisko straci tym samym obecny wiceprezydent, któremu podlega ten obszar - Witold Pahl. Rabiej zapowiedział, że zrezygnuje z zasiadania w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
Zastępcą Trzaskowskiego ma być także były burmistrz Mokotowa Robert Soszyński.
Sesji przysłuchiwało się liczne grono polityków PO i Nowoczesnej, w tym lider Platformy Grzegorz Schetyna. Obecni byli także wiceprezydenci: Kaznowska i Olszewski. Trzaskowskiemu towarzyszyła żona Małgorzata i przyjaciel, aktor Michał Żebrowski.
Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta stolicy Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia jego wynagrodzenia. Za uchwałą głosowało 39 radnych, przeciw – 11; siedmiu wstrzymało się od głosu.
Składniki wynagrodzenia m.in. prezydenta Warszawy określa ustawa o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej przepisami prezydent ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego oraz dodatku za wieloletnią pracę.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka