Telefon komórkowy to już standard - także w przypadku osób starszych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu - tak, aby był funkcjonalny i w przystępnej cenie?
Z biegiem lat telefony komórkowe zdominowały rynek i pozostawiły daleko w tyle aparaty stacjonarne. Seniorzy nadal korzystają z domowych telefonów, ale potrzebują kontaktu z bliskimi również poza domem. Na rynku jest dostępnych kilkanaście modeli telefonów, które są dużo tańsze niż popularne smartfony wielofunkcyjne i bardziej dostosowane do potrzeb osób starszych. Na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie takiej komórki?
Telefon dla seniora - wyświetlacz
Ekran ma największe znaczenie - musi być czytelny, kontrastowy, prosty w obsłudze w przypadku smartfona i z dużymi czcionkami. Jednocześnie zwracamy uwagę na jasność wyświetlacza. Ważne jest, by nie męczył oczu. Nowsze telefony dla smartfona sprawdzamy pod kątem obsługi wyświetlacza - czy przewijanie ekranów i wyszukiwanie ikonek nie będą zbyt skomplikowane. Duży i czytelny ekran to przyjemność z odbierania i wysyłania wiadomości. Pewną podpowiedzią mogą być telefony z technologią IPS, gwarantujący szerokie kąty widzenia obrazu. Interfejs nie powinien być skomplikowany. Grunt to prostota w obsłudze.
Telefon z dużymi przyciskami
To druga istotna rzecz w przypadku telefonu dla seniora. Wiele starszych osób ma problemy ze wzrokiem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt z fizyczną klawiaturą. Oddzielne przyciski z dużymi literami i cyframi usprawnią korzystanie z telefonu. Idealnym rozwiązaniem są komórki z przyciskiem SOS, dzięki któremu można połączyć się z osobą, której numer jest wpisany w telefonie jako SOS lub wysłać do niej wiadomość. Udogodnieniem jest również klawisz pozwalający od razu zablokować i odblokować klawiaturę.
Wytrzymała bateria
Żywotna bateria to jedna z najbardziej istotnych cech telefonów dla osób w podeszłym wieku. Najnowsze smartfony - z powodu niezliczonej ilości aplikacji i podzespołów - wytrzymują "na chodzie" maksymalnie dwa dni przy ciągłym korzystaniu. Telefon dla seniora powinien działać bez ładowania co najmniej trzy-cztery doby. Osoby po 70. roku życia mają prawo zapomnieć o regularnym ładowaniu komórki. Wybieramy taki telefon, którego producent gwarantuje jak największą długość rozmów. Ciekawym rozwiązaniem, korzystnym dla seniorów, są podstawki do ładowania. Urządzenia stoją w jednym miejscu i senior nie musi pamiętać o podłączeniu kabla do kontaktu. Wystarczy podłączyć na stałe podstawkę.
Głośność dzwonka
Niezależnie od wieku, każdy użytkownik telefonów zwraca uwagę na głośność sprzętu. Dla seniorów ma to niebagatelne znaczenie. Głośnik w komórce musi zatem wydawać donośne dźwięki. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w telefon z systemem głośnomówiącym.
Radio w telefonie, bluetooth, latarka
Dla starszej osoby takie udogodnienia moga się okazać ogromną frajdą. W podróży można posłuchać radia, a na spotkaniu z rodziną w prosty sposób przesyłać pliki z jednego telefonu na drugi. Latarka przyda się w każdej sytuacji. Jest tylko jeden warunek, jeśli w grę wchodzi telefon dla seniora: proste włączanie tych opcji. W innym wypadku dodatkowe funkcje, które mogą się przydać, staną się kompletnie bezużyteczne.
Cena i rodzaje telefonów dla seniora
Koszt telefonu komórkowego dla seniora waha się od ok. 70 do kilkuset złotych - w zależności od firmy i udogodnień. Przykładowo Panasonic KX-TU329FXME ze stacją do ładowania z maksymalnym czasem rozmów do 300 minut można kupić za ok. 297 złotych.
Nokia 230 Dual SIM przypomina pierwsze smartfony. Ma opcję przesyłania przez bluetooth, dual-sim, a maksymalny czas rozmów bez konieczności ładowania baterii to 1380 minut. Nokia kosztuje ok. 250 złotych, w zależności od sklepu.
Seniorzy często sięgają po Emporię Pure V25 - telefon, podobnie jak pozostałe wymienione, znajduje się w TOP10 różnych aukcji. Ważną funkcją Emporii są boczne klawisze i tryb jeden przycisk-jedna funkcja. Do telefonu dołączona jest stacja ładująca. Koszt takiej komórki dla seniora to ok. 180 złotych.
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo