Premier Mateusz Morawiecki wezwał na spotkanie Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Weźmie w nim udział Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. Ma się ono odbyć w środę rano. Informację podał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.
Informację minister Dworczyk podał na Twitterze.
„Gazeta Wyborcza” napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF, w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.
Patrz: Marek Chrzanowski, szef KNF, chciał łapówki od Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Bank?
Posłowie Nowoczesnej zaapelowali o dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i członka KNF Zdzisława Sokala. Domagają się też m.in. dymisji wicepremier Beaty Szydło, która w 2016 r. gdy kierowała rządem, powołała Chrzanowskiego na funkcję przewodniczącego Komisji.
Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubneuer oceniła, że „wyłania się obraz państwa korupcyjno-opresyjnego”. – Dotychczas tylko bolszewicy i ich następcy próbowali na siłę nacjonalizować majątek prywatny. Widzimy, że od dzisiaj „Zdzisław ma swój plan” będzie hasłem, którego może obawiać się każdy prywatny przedsiębiorca w Polsce – powiedziała Lubnauer.
Chodzi o słowa przytaczane w publikacji „GW” słowa Chrzanowskiego: „Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, członek KNF) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas (resztę składu KNF) atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji bo to nie jest postawa jak pan widzi szczególnie zdrowa, tak?”.
– To państwo przekroczyło pewną granicę – stwierdziła Lubnauer. Zaapelowała do wszystkich służb i instytucji państwa o „energiczne działanie” ws. wyjaśnienia sprawy. Zapelowała też do Marka Chrzanowskiego o natychmiastową rezygnację z funkcji szefa KNF oraz do Zdzisława Sokala o natychmiastową rezygnację z funkcji członka KNF. Lubnauer oceniła ponadto, że warto zastanowić się także, czy w tej sprawie nie powinna zostać powołana komisja śledcza.
Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że Nowoczesna złoży wnioski do Najwyższej Izby Kontroli i Centralnego Biura Antykorupcyjnego o dokładne zbadanie sprawy. Polityk chce także, by Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdziła, czy Marek Chrzanowski działał sam, w swoim imieniu, czy kogoś reprezentował. W związku z powołaniem Chrzanowskiego, Szłapka zażądał dymisji Beaty Szydło z funkcji wicepremiera.
Szłapka komentował też tweeta szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry. Pereira w poniedziałek o zapowiadanej publikacji „Gazety Wyborczej” napisał: „Wygląda to na ruch wyprzedzający Leszka Czarneckiego i jego Giertycha Ciekawe kiedy rozmowa została nagrana, czy GW ujawni fragment, czy całość i dla kogo dokładnie miało być 40 mln zł. Btw, z Leszkiem Czarneckim też są taśmy”.
Poseł Nowoczesnej zapowiedział skierowanie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry interpelacji z pytaniem, czy ze względu na dobro śledztwa doszło do przekazania materiałów procesowych, jakimi są taśmy z nagraniami rozmów podsłuchanych w restauracji "Sowa i przyjaciele", na których może być nagrany Czarnecki. Jeśli do takiego przekazania nie doszło, Szłapka zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury na TVP Info i na Samuela Pereirę.
Posłuchaj reakcji PO na aferę KNF (TVN24/x-news)
Premier Morawiecki chce od Chrzanowskiego wyjaśnień
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom „niezwłoczne zebranie informacji w związku z enuncjacjami prasowymi, które pojawiły się we wtorek”. Sam Chrzanowski - który przebywa służbowo w Singapurze - zadeklarował w rozmowie z RMF FM, że „nie rozważa rezygnacji”.
W oświadczeniu Urząd KNF stwierdził, ż odczytuje opisane w artykule „GW” działania Czarneckiego „jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF”.
„Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” - głosi oświadczenia KNF.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka